Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Trogon_collaris Universidad_catolica_Fu_Jen Germanisches_Nationalmuseum Ingeniería_minera Municipio_de_Amiret_(condado_de_Lyon,_Minnesota) Ustelkeria_(álbum) Underw Gen_activador_de_recombinacion Tronchy Galeodes_kermanensis Rio_Tigris Iglesia_del_Espíritu_Santo_(Sochi) George_Murdoch_(luchador) Municipio_de_Clear_Creek_(condado_de_Ashland,_Ohio) Unanue_(La_Pampa) Municipio_de_Kingery_(condado_de_Thomas,_Kansas) Iglesia_de_Cristo_(Santos_de_los_Últimos_Días) Ugo_Eugenio_Puccini_Banfi Río_Sele Frigiliana_(Malaga) Iglesia_de_San_Pedro_Apóstol_(Daimiel) S_D._R. Iglesia_de_Santo_Domingo_de_Silos_(Alcazar_del_Rey) Turnstiles_(album_de_Billy_Joel) Túbulo-T Fusil_francotirador Río_de_la_Perla Ria_del_Capitan Municipio_de_Meredith_(condado_de_Wake,_Carolina_del_Norte) Fritton_and_St_Olaves Ricardo_Medina Rheinfelden_(Baden) Municipio_de_Bennington_(condado_de_Black_Hawk,_Iowa) Iglesia_de_la_Purísima_Concepcion_(Álamos) Municipio_de_Oregon Geografía_del_transporte Ricardo_Zamora_de_Grassa Rogelio_Yrurtia Robert_Hawke Union_Social_Cristiana_en_Bavaria Iglesia_de_Santa_Maria_del_Conceyu_(Llanes) Tzepo Resina_epoxi Tú_(cancion_de_Shakira) Rhopala_macropoda Urchilla Rio_Caledon Ingeniería_biologica Iglesia_de_Santo_Tome_(Cuéllar) Rhinogobius_nandujiangensis Ron_Acks Uruguay_en_la_Copa_Mundial_de_Futbol_de_1954 Reymondia Rostbratel Gobernadores_entrerrianos

html map