Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ano_278 I'm_Looking_Forward_to_Joining_You,_Finally Autodromo_Hermanos_Rodriguez Anoura Apio_Claudio_Pulcro_(cónsul_143_a._C.) Harry_Van_Meter Haffe_Serulle Apezetxea Axel_Kuschevatzky Gustavo_García_Mundaca Hiniesta_negra Huggle-Gnu_Linux Monasterio_de_Vrontesios Mini_espías_2:_La_isla_de_los_sueños_perdidos Historial_de_la_Primera_Division_de_España Hexarthrius_parryi_elongatus Milly_sur_Thérain Motor_Action_FC Haplogarypinus_pauperatus Mimosa_arabica Anisiense Asociacion_de_universidades_confiadas_a_la_compañia_de_jesús_en_america_latina Halcones_Galácticos Asamblea_Legislativa_Departamental_(Bolivia) Andrej_Pavlovich_Khokhrjakov Ariel_Holan Archibebe_claro Guido_Lombardi_Elías Heterohelicidae Grupos_de_Ejército_A Gudermés Asidonia IX Averell_Harriman Heléboro_fétido Monte_Grande Montpellier_HSC Hito_ucronico Ann_Scott Atolla_vanhoeffeni Humboltia_gardneri Asociación_de_Fútbol_No_Amateur_de_Napo Gurgamoya Hijo_único Antonio_Raya Hugo_Blanco_en_Percusion Andrija_Žizic Hymenocallis Hora_Cero_(historietas) Aplicación_ofimatica Helmut_Gams Audio_processing_unit Hiram_Bingham_III Hocico_(desambiguación) Andragoras_(siglo_III_a._C.)

html map