Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

California_Junction_(Iowa) Cabanas_del_Castillo Centro Bridge_to_Terabithia_(2007) Batalla_de_Ain_Yalut Cecilia_Benevides_de_Carvalho_Meireles Carnaval_de_binche Cachorros_de_Chicago Callimantis_antillarum Cantón_Perijá Boissy_le_Chatel Carlos_Henao Carmelina_Sanchez-Cutillas Barelier Beisug Cabalas_y_cicatrices Calcaxonia Caaguazu_(Paraguay) Barygenys_flavigularis Carlos_I_de_Espana_y_V_de_Alemania Calamariinae BWV_935 Cabella_Ligure Bartolomé_maria_de_las_heras Ballet_de_la_ópera_de_parís Bebida_Energética Castera_Lectourois Bestseller_(compania) Carbassina_pudent Batalla_del_lago_Trasimeno Brémontier_Merval Bill_Turner Capreolucanus_sicardi_nosei Borracho Carex_miliacea Catriló_(departamento) Bica_de_queijo C_O_R Brian_Hart Caught_out_There Belus_Prajoux Carta_Puebla_de_Branosera Campeonato_mundial_de_triatlón_de_1990 Años_340 Cement_The_Vissai_Ninh_Binh_F._C. Catedral_de_Solsona Caedwalla_de_Wessex Bureau_d'enquêtes_sur_les_événements_de_mer Boëssé_le_Sec Canton_de_Besse_sur_Issole Benzingia_estradae Chaetocnema_arenacea Capricornio_(album) Caroline_de_la_Motte_Fouqué Barlerieae

html map