Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Too_Far_Gone_(The_Walking_Dead) Teología_sistematica Skarphedin_Njalsson Shounan_Jun_ai_Gumi Temporada_2004_de_la_Champ_Car_World_Series Saint_Jean_et-Saint-Paul Sacré_Bleu Skylanders:_Spyro's_Adventure Toyonari_Fujita Sindrome_de_inmunodeficiencia_adquirida Saint_Julien_sur_Garonne Toribio_(serie_animada) Sebastos Tecnológico_de_Matamoros Sonda_Genesis The_manuals_of_torture Torre_De_radio_De_Gliwice Tiburón_Nervioso T_A_Conrad Temporada_2011_del_Campeonato_de_Espana_de_Rally Senatus_Consultum Santa_Maria_de_Jetiba Transporte_de_electrones Shigekazu_Shimazaki Sínodo_de_obispos The_Remix_Album Tegrodera_latecincta Teoría_M Tareas_de_selección_de_Wason Trachyuropoda_bostocki Señora_Beba Svetlana_Veličković Telescopio_espacial_James_Webb Textileria_en_el_Imperio_Inca Tratado_secreto_de_Dover Sofía_de_Brunswick_Wolfenbüttel Thesprotiella_fronticornis Sac_Kuk Topfen The_King_of_Fighters_KOF_2002 Sinfonia_n._2_(Brahms) Trapense Teorema_de_Gouy-Stodola TC_Mouras Tchort Segunda_Division_B_Venezolana_2007/08 Soraya_(álbum) TLC_(canal_de_tv) San_Matías_(Honduras) Santa_Práxedes_(Cagayán) Sin_barreras_en_el_cielo Sir_Alexander_Chapman_Ferguson Serie_Torres_de_Malory Silene_brachiata Testigo_de_cargo_(jurídico)

html map