Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Rey_Juan_Carlos_I Rios_de_color_purpura René_Clement Republiqueta_de_larecaja Rocky_Hill_(Nueva_Jersey) Municipio_Monsenor_José_Vicenti_de_Unda_(Portuguesa_Venezuela) Gaspar_de_Portolá S_Bahn_Rhein_Main Gobierno_Canario Universidad_Minuto_de_Dios Revigny_sur-Ornain Imad_Khalili Municipios_de_Quindío STS_61_A Galícia_Esporte_Clube Rhyzolaelaps Rytidostylis_gracilis Municipio_de_Beaverdam Informe_sobre_Chernóbil_TORCH_2006 Reserva_Nacional_de_Junín Tumba_de_pozo General_Jose_de_San_Martin Félix_Bacciocchi Museo_Cívico_Arqueologico_de_Bolonia Fujaira Roumengoux SG-145 Ultrafiltracion Union_Caribeña_de_Futbol Río_Azul_(Blue_Creek) Una_Vez_Más_Holdings,_LLC. Freddy_Beras-Goico Rhodopechys_githaginea Universidad_Quetzalcóatl Fuerzas_Aéreas_de_Serbia Tuberculosis_miliar Rive_Droite Reinaldo_Sanchez Tránsito_Rápido_del_Area_de_Dublín Municipio_de_Dovray_(condado_de_Murray,_Minnesota) Universidad_Santa_Maria Ulex_major Garden_Farms Tris_Coffin U_C_P Retz Un_chico_para_dos Trypocopris_vernalis_rambouseki Municipio_de_Roubidoux Rhizophora_americana UHU Rio_Erecia Glossostelma Municipio_Diego_Bautista_Urbaneja_(Anzoategui_Venezuela) Religion_Romana

html map