Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Teoria_del_color Thlaspi_alpestre_ssp._brachypetalum Tierra_de_sembradura Tamesí Sphaeromatidae Steve-O Shin’ichirō_Tomonaga Treboniano_Galo Sebastián_Lorente_Benel Senecio_rapae Sinfonía_n._40_(Mozart) Saskatchewaienses Siglo_XX_adC Terremoto_de_San_Juan_de_octubre_de_1993 Siccieu_Saint_Julien-et-Carisieu Sanguisorba_sanguisorba_var._virescens Salguero_(línea_F_del_Subte_de_Buenos_Aires) Spiropodium Sanguinaria_rotundifolia Torreblascopedro_(Jaen) Tratado_de_Onate Tomas_Romay Segunda_División_de_España_2003/04 SeaRAM Sulfato_ferrico Timoteo_(nombre) Tratado_de_la_UE Sendero_histórico Salsola_vermiculata_var_villosa The_Last_Station Thyridostachyum Theatre_de_la_Monnaie Tamale_Stadium Temporada_de_ciclones_en_el_suroeste_del_Oceano_Indico,_2008_09 Squirrel_Mountain_Valley_(California) Sauquillo September_(canción_de_Earth,_Wind_&_Fire) Tito_Flavio_Clemente_(cónsul) Saultain Steel_cage_match Saucerottia_cyanura Suzuki_Splash Temporada_de_huracanes_en_el_Pacífico_de_2003 Sue_Gardner Sindrome_de_Münchhausen_por_poderes San_Luis_Santa_Bárbara Tema_del_traidor_y_del_héroe Solpugisticella_Keniae Sö_216 Timbiriche_Vivo_en_Vivo Sistema_iroques_de_parentesco Síndrome_Weill–Marchesani That's_What_People_Do Tarsero_filipino Tigres_Kia

html map