Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Yéiskoye_Ukrepléniye Colonia_Victrix_Julia_Lépida World_Trade_Center_Tenerife Condado_de_Martin_(Minnesota) Villanueva_del_Arzobispo Colegio_Menor_de_San_Patricio Yvre-le-Pôlin Vultur_californianus Aeropuerto_Internacional_Jose_María_Yánez Aderus_andrewesi Venedocia_(Ohio) Colección_Leyenda_y_Fantasía Adicción_al_bronceado Abutilon Xavier_Añúa Vals_Im_Bashir Velimir_Jlébnikov Al_Hudayda Zocalo_(estacion) Clásica_de_Ordizia Varia_de_Palmi Chengdu_F-7 Claude_Ignace_François_Michaud Venera_2 Chevy_Chase Ciudad_hermana Aillavilu_II Verano_del_'98 Chaux-la-Lotière A_Plus Cheilanthes_sieberi Contador_de_frecuencia William_L_Buntin Condado_de_Gabarda Condado_de_Cherokee_(Kansas) Zona_Zero_(programa_de_televisión) Clasificacion_para_la_Copa_Mundial_de_Futbol_de_1970 Winona_(Misisipi) Afc_tubize Xiphion_vulgare Cistus_salviifolius_var_rierae Al-Dharha_SC Vireo_de_ojos_blancos Wii_U_GamePad Van_royena Abies_viminalis Wojtek_Czyz Viaje_de_aguas_de_Argales Valle_del_ebro Albista Comminges Vender_el_alma Xenochalepus_ovatus Chenopodium_album_var_ceretanum Villa_Chontalpa

html map