Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Albalat_dels_Sorells_(Valencia) Zianides Vollrath_Lübbe Zuriñe_Rodríguez Willy_Slegers_van_der_Putt Adrián_está_de_visita Acuifero_calizas_del_paramo_de_la_Alcarria Válvula_pulmonar Consejo_Mundial_de_Lucha_Libre Adolfo_Mussafia Ciudadanos_Partido_de_la_Ciudadanía Clora Aegviidu Acineta_densa Windows_ME Columbina_buckleyi Aaron_pavlovsky ARA_Sarandi_D-13 WP:DOP Closa_de_Sant_Dalmai Chondrostoma_kubanicum Weta_Digital Chris_Waddle Aeródromo_Los_Cerrillos Aeropuerto_internacional_de_kona Agonita_javanica Conflicto_de_Nagorno-Karabaj Villa_Teresa_(Argentina) Zay_Nuba Vernon_(Texas) Club_Atletico_Omonia_de_Nicosia Congresos_populares_de_base Abra_(Filipinas) Congregación_de_la_Doctrina_de_la_Fe Z2_(desambiguacion) Chiliotrichum_diffusum_f._media Acompáname_(película) Cnosos Coloma_(Wisconsin) Academie_Tchité_F._C. Yevgeni_Lifshits Albedo_alquimia Wget Codesseiro Vicente_García_(futbolista) Adelieae Chondrostoma_arrigonis Acuario_de_la_bahía_de_Monterey Comandos_Guardados Comite_Nacional_Democrático Wrington Agila_(Extremoduro) Villamoratiel_de_las_Matas_(Leon) Conjunto_histórico-artístico_de_Orihuela Vigo

html map