Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Rua_(desambiguación) Municipio_de_Clinton_(condado_de_Cass,_Indiana) Rey_Goobot Genesis_(texto_sagrado) Rocky_Mountains_Bristlecone_Pine Universidad_Panteion Municipio_Sifontes_(Bolivar,_Venezuela) François_Coppee Gigowatt_Rock Uncanny_Valley Reproducción_asistida_en_el_judaismo Rumba_(Revista) Reino_de_Monzón Física_del_estado_solido Municipalidad_de_Rujiena Iglesia_de_la_Asuncion_de_Nuestra_Señora_(Quinto) Trevignano U_A_C. Rio_Hoabg-Ho Uroplata_subluteofasciata Indocalamus_megalothyrsus Rubén_Fuentes_Gassón Genealogias_de_Roda S_B.R. Reno_Bighorns Garden_of_Love Robert_D._Ray Revolucion_mexicana Ryō_Bakura Unió_Autonomista_de_Balears Ricinus_glaucus Municipio_de_Podgorica Rodrigo_D_no_futuro Roger_(historietista) Frente_Justicialista_Popular Unity_(software) Gargola Tren_de_alta_velocidad_Núremberg_Ingolstadt_-_Múnich Inga_anomala Roberto_el_Monje Gaspar_de_Rocafull_Boil_y_Mercader Municipio_de_Beaver_Dam Rhinoclemmys_punctularia Gastronomía_de_Yucatán Tyge_W._Bocher Municipio_de_South_Harbor_(condado_de_Mille_Lacs,_Minnesota) Tríada_tebana GNU_Units Rock_the_house Unión_Soviética_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Innsbruck_1964 Murraysville Rumbo_(desambiguacion) Túnel_de_Ezequías Fuerza_Aérea_Saudita Rudolf_Jacob_Camerer

html map