Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

El_Brete Eigenmannia_virescens Estatuto_de_Autonomia_de_la_Comunidad_Valenciana_de_2006 Fl.Ochot.Phaenog. Error_II Eugenio_Guilló Elecciones_Autonómicas_Vascas_(2009) Eulalio_Ríos_Alemán FAMA_(película) F.U.N. Encyclopaedia_Britannica_Eleventh_Edition Fernando_I_de_Castilla Expedición_Gutiérrez-Magee Escuela_Austríaca_de_Economía Empusa_pennicornis Euro_Millones Festival_de_gaitas_virgilio_carruyo Era_Tenpyo-Shohō Estádio_Jose_Alvalade Estadio_Jalan_Besar Entradas Francisco_Gómez_Mont FLV_Media_Player Estacion_Talca El_caso_esta_cerrado_olvídelo Ernie_Haase_&_SSQ Ferrocarril_Alcoy_Gandia Formas Elecciones_a_la_Xunta_de_Galicia_de_2009 FC_Karelia_Petrozavodsk Eletica_semiochracea Elphidiinae Faith_(Dakota_del_Sur) Fc_oporto_de_hockey El_Sr._Mojon_el_espíritu_de_la_Navidad El_Rey_Carmesi Ermitorio_de_Nuestra_Senora_de_Gracia Emporis_Skyscraper_Award FH_Hafnarfjordur Eirik_Nordheim Formula_Renault_V6_Eurocup Francesco_del_Giudice Ficeb Etapa_Litica Ermita_de_San_Gregorio_de_Vinaroz El_Talar_de_Pacheco Elmer_William_Smith Elecciones_presidenciales_de_Costa_Rica_de_1849 Espacio_de_estado_(control) Ferdinand_Johann_von_Olivier Facultad_de_Periodismo_y_Comunicación_Social_(UNLP) Fajr_Sepasi_FC Federacion_Transcaucasica Escuela_de_Madrid_(arte_contemporáneo) Elecciones_municipales_espanolas_de_1999

html map