Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Automóviles_Utilitarios_S.A. Auguste_Marie_Taunay Hit_the_Lights_(Remixes) Archent_Avellan Anos_140_a._C. Guerra_Civil_argentina Arbol_biselado Anacanthus_barbatus Monumento_al_Indiano_y_a_la_Marina_de_Castilla Antonio_Lizarbe Hans-Peter_Lindstrøm György_Karpati Avaricioso Andrea_della_Valle Antonio_Canepa Guerra_de_iraq Huija_(álbum) Antonio_Hidalgo_(presentador) Artpop Halotolerancia Aristides_de_Tebas Austrochthonius_semiserratus Atlético_sanluqueno_club_de_fútbol I'd_Lie Howard_(familia) Attagenus_grisescens Mix_Master Angeles_sin_paraiso Arrow_Point_(Misuri) Montboissier Idioma_warlpiri Anatoli_Chubáis Ascalapha_odorata Arundo_ampelodesmos Mugilogobius_tagala Heinrich_Tessenow Asociación_Latinoamericana_de_Libre_Comercio_(ALALC) Aquiles_en_Esciro_(Hasse) Aporia_crataegi Arraya-Maestu_(Álava) HD_12039 Ascanio_Cortes Assassin's_Creed:_Altaïr's_Chronicles Modelo_de_reflexion_de_Phong Habenaria_occultans Hierba_de_la_hormiga Monolepta_meruensis Andes_(Colombia) Atilio_François Ara_ambiguus_ambiguus Antonio_Rábago Hylaspes_longicornis Hurlingham History_of_the_other_side Ason

html map