Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Pull_up_to_the_bumper Lodoso_(Burgos) Ludwig_Scotty Maclurochloa María_Concepción_Gutierrez_del_Castillo Martín_Muñoz_de_la_Dehesa Lluïsa_Forrellad Primera_División_de_Espana_1998/99 Mercury_Redstone_4 Proteroteridos Grand_Street_(IND_Sixth_Avenue_Line) Live_at_Hammersmith_Odeon_(Black_Sabbath) Ratera Potte Pterogeniidae Luminiţa_Cioabă Puente_del_Ebro_de_Tudela Presidentes_de_EE_UU. Lótico Ramon_Antonio_Cereijo Los_Calpes Luis_Menéndez-Pidal_y_Alvarez Marcel·lí_Massana Marc_Mitscher Grama_en_penachos Maestro_de_la_Anunciacion_a_los_Pastores Manuel_Diez-Alegria_Gutiérrez Manati_amazonico Prada_S.P.A. Gran_Ducado_de_Salzburgo Graniti Mboi_Tata Los_productores Línea_de_Cascais Lorenzo_de_Austria Mezcla_de_marketing Gonzalvo_II Lunar_New_Year_Cup_2014 Manuel_de_odriozola Metodo_de_extrapolación Ratatouille_(banda_sonora) Primer_ministro_de_somalia Godley_(Texas) Mahonia_fascicularis Margaretta Puch_de_Güemes Prólogo M3A1 Medenine_(gobernación) Regiones_de_Somalia_Sudoccidental Mauricio_Kartún Miguel_Ángel_Lopez_Cedron_Freije Meinhardt_Raabe RAI Región_Plateau_Central

html map