Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Club_de_Rugby_Jabalies_Puerto_Varas Abashiri Villers_les_Moivrons Wordpress Vasco_Catalana_Group W.A.S. Adelândia Confabulación_judía_mundial Aeropuerto_internacional_de_conakry Clasificacion_historica_de_la_primera_división_espanola_de_fútbol Vuelta_ciclista_a_Espana_1960 Aerosmith_(album) Conservatorio_de_Musica_de_Puerto_Rico Aaa_world_heavyweight_championship Vilelas_(desambiguación) Verdegambre_negro Conga_(genero_musical) Adán_de_San_Victor Cofradia_de_la_Exaltación_de_la_Cruz_y_Nuestra_Senora_de_los_Dolores Vuelo_4184_de_American_Eagle Velleron Vainya Colorado_(río_Norteamerica) Villa_romana_de_Noheda Chlorolius Cofradía_de_Nuestra_Señora_de_la_Piedad_(Valladolid) World_of_Illusion_Starring_Mickey_Mouse_and_Donald_Duck Zentralstelle_für_jüdische_Auswanderung Citilcum Aguascalientes_Aguascalientes Vaizesika Agní_purāṇá Consejo_Nacional_de_la_Cultura_y_las_Artes Vincent_Joseph_Boryla Cocteles_molotov Vale_da_Senhora_da_Povoa Yingaresca_maculipes Yerba_puntera Congo_(rio) Colombey-les-Deux-Eglises Victor_Manuel_I_de_Saboya Virgen_de_los_Llanos_(Albacete) A_traves_del_espejo_(lost) Vernonia_platycephala Aeropuerto_de_Paderborn_Lippstadt Adonidia Villesèquelande Adipe_vitellina Valdivia_(género) Conflictos_familiares Chesapeake_(Virginia) Ventillas_(desambiguacion) Congreso_del_estado_de_puebla Aeropuerto_de_Anahim_Lake Vollrath_von_Hellermann

html map