Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Jeronimo_de_Cáncer Kawasaki_C_1 Kilmeri Juan_José_Valencia Lista_de_Presidentes_de_México Juventudes_Libertarias_de_España John_Arne_Riise Letonia_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Verano_2008 Levina Lego_El_Señor_de_los_Anillos Jesús_María_Salas_Larrazabal José_Maria_Desantes_Guanter La_Estrella_del_Norte Izel_lès_Équerchin Leabhar_Ghabhala_Érenn Isabel_de_habsburgo La_increíble_y_triste_historia_de_la_candida_Eréndira_y_de_su_abuela_desalmada_(cuento) John_Broadus_Watson La_Tobara Jean-Noel_Perrier_Doumbé Isla_de_barents Isla_de_Koh_Kong Leopoldo_Garcia_Alas_Arguelles José_Antonio_Camacho_Alfaro La_Cartuja_de_Parma Jan_Havicksz_Steen Juan_de_Castilla_Senor_de_Valencia_de_Campos Ledania Joseph_Gumilla Jose_Maria_Santocildes Jeffery_Sanders Kenneth_Miller Les_Tuniques_Bleues Lara_Croft_Tomb_Raider_Underworld Instituto_Nacional_del_Cáncer Lenguas_indo-pacificas Jorge_Valdes_Diaz_Vélez John_M_Stahl La_viuda_de_Blanco_(telenovela_colombiana) Javier_García_Paniagua Ixil_(Yucatán) Linia_Llobregat-Anoia Khaled_Mohamed_Saeed Lamio_blanco Isla_Robinson_Crusoe José_María_de_Jesús_Belaunzarán_y_Ureña Le_Temple_de-Bretagne Larrés_(Huesca) La_Cueva_Pintada Júlio_César_de_Souza_Santos Lista_de_capítulos_de_Natsume_Yujin_Cho La_vil_seducción Klaus_Knopper Lengua_administrativa Italo_(mitologia)

html map