Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Sholes_(Nebraska) Tidioute The_Hold_Steady Selva_de_tierras_bajas_de_Santo_Tome,_Príncipe_y_Annobón Tout_Alizee Solegnathus Tibás Sancho_el_de_Peñalen Serie_Mundial_de_béisbol_de_1903 Santisimo_Cristo_de_la_Humildad_y_Paciencia_(Las_Palmas_de_Gran_Canaria) Teorema_CPT Tazas_de_té_chino San_Juan_del_Norte Suri_cordillerano San_Lorenzo_-_Huracan Stereopalpus_eva Textil Salsola_tragus_subsp_iberica The_Hold_Steady Santuario_de_Jesus_de_la_Salud_y_Maria_de_las_Angustias_Coronada._Gitanos_de_Sevilla The_Monkey's_Paw Send_Me_an_Angel_(canción_de_Scorpions) Taeniophallus Tartous_(provincia) Teenage_head Tratado_de_Funcionamiento_de_la_Union_Europea Stadionul_Municipal_(Drobeta-Turnu_Severin) Sawadaeuops_jiuzhaiensis Teoría_de_nudos Transmissions_from_the_Satellite_Heart Teatro_de_la_Santa_Cruz San_Teófano_Vénard Thomas_Bowdler St_Georges_Association_Football_Club Sipán The_Medieval_Ensemble_of_London Saint-Germain-l'Aiguiller Senillosa_(Neuquén) Toxodontidae Señor_Brahma Solanum_subhastatum Teleferico Saint_Just_pres_Brioude Sun_Ming_Ming Sexta_Flota_de_Estados_Unidos Santos_Sergio_y_Baco Santa_María_de_Conxo Sandwich_de_tocino,_huevos_y_queso Seis_dias_y_siete_noches Transporte_en_colombia Serie_A_1978_79 Salvia_abyssinica Selección_nacional_de_futbol_de_Mauricio Travel_Service Testamento_politico_de_Luis_XVI

html map