Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Caracol_televisión Castellero Chagas_Mazza Camorta Centroscyllium_fabricii Bifrenaria_silvana Biología_teórica Calle_215_(IRT_Broadway_linea_de_la_7_Avenida) Campanula_ucranica Callery Calzones Candelo Bahia_Encuentro Bjork_Guðmundsdottir_&_Trio_Guðmundur_Ingólfssonar Capparis_spinosa_var_rupestris Buscando_Una_Sonrisa Año_Nuevo_Andino_Amazónico Cetto_Kramis Campeonato_Mundial_de_Gimnasia_de_1938 Beaver_(Utah) Azor_de_Henst Berg-sur-Moselle Brad_Paisley Baronia_de_Bellera Bristol_(condado_de_Grafton,_Nuevo_Hampshire) Cencio_Savelli Braulio_Vigon Azotazo Basilepta_nattoriae Centro_(baloncesto) Barba_de_dragón_de_caramelo Catedral_de_la_Inmaculada_Concepción_de_Medellin Carlos_Lopez_Bustamante Bandera_de_Castilla-La_Mancha Buscandose_La_Vida Capilla_de_Sitón Boris_Mikhailov Casa_La_Abadía_de_Gerbe Biblioteca_Pública_del_Estado_Biblioteca_Provincial_de_Huelva Año_1666 Bosques_de_coniferas Cayo_Julio_Cesar_Augusto_Germanico Canonigos_agustinos Brodiaea_californica Beja_(pueblo) Boyle_(Misisipi) Centro_de_Bachillerato_Tecnológico_Industrial_y_de_Servicios Ben_Buqlaris Boquitas_pintadas_(película) Calderara_di_Reno Brookhurst_(Wyoming) Boraras_urophthalmoides Cashew Cataputia_minor Bṛhat-Saṃhita

html map