Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Chetyson Vivo..._En_la_gran_ciudad Condado_de_Traverse_(Minnesota) Varicorhinus_platystomus Aisack Aconitum_grandiflorum Cobaya Zorrino_castano Afi_(banda) Academia_general_del_aire Acido_isocítrico Zaragoza_(Mexico) Agnus_Dei_(Zurbaran) Club_Deportivo_Fortuna_(Remo) Ahoy Acianthera_yauaperyensis Charles_VIII_de_Francia Alburnus_vistonicus Clavius_(cráter) Airavata Col_du_Telégraphe Albany_(Illinois) Zenvo_ST1 Wilton_Veras Yoshio_Sawai Villar_de_huergo Vivar_(Burgos) Alborozas Zeugophora_himalayana Consejo_Economico_y_Social_de_Castilla_y_Leon Westrogothia Valparaíso_(São_Paulo) Villeseque-des-Corbieres Voting_Rights_Act Venus_de_Berekhat_Ram Châteauneuf_sur_Charente Aldrovanda_vesiculosa Comercio_transahariano_de_esclavos Vicia_angustifolia_subsp._angustifolia Vánočka Yerba_galega Afganos_cristianos Aeropuerto_de_Balţi-Leadoveni Combate_en_espacios_cerrados Zapaleri Villa_Parque_Santa_Ana Yuri_Sedyj Consulados Cipla Villanova_Monteleone Agustín_de_Carlos_Elduayen Agustin_Villar_Iglesias Cinco_artistas_en_sintra Condado_de_Las_Posadas Codigo_Civil_chileno

html map