Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Gopalá Malus_turkmenorum Melo_cantalupensis_nid_primigenius Publio_Licinio_Craso_(cónsul_205_a.C.) Maria_Stuarda Reduce Lophoictinia Meridiano_145_oeste Quercus_alpestris Regina_Margarita_Thal Marcelo_Sosa_(historietista) Los_celos_de_Candida Promotor_del_ADN Marengo Real_Valladolid_Club_de_Futbol_B Publio_Servilio_Vatia_Isaurico_(consul_48_adC) Llastarri Red_butte_garden_y_arboretum Mar_de_Copas_(álbum) Marco_Perez Marquesado_de_Laconi Gottfried_Schäffer_Str. Mario_Vaquero Gran_Premio_de_China_de_2005 Luis_Felipe_Domínguez_y_Suárez Luis_Cermeño Marco_Rodriguez Pulsatrix_perspicillata Malcolm_Mackey Premio_en_Ciencias_de_la_UNESCO Mangrullo_(localidad) Manio_Acilio_Glabrión_(cónsul_67_a_C_) Real_Club_Náutico_de_Castellón Luministas Maruri-Jatabe_(Vizcaya) Primera_division_portuguesa_2005/06 Megalobrama_mantschuricus Mera_tenencia Mansión_King Productor_discografico Raion_de_Kajovka Gowin_Knight Quinceanera_(telenovela) Gotham_(serie_de_televisión) Mario_Martinez_Rubio Línea_11_(San_Juan) Puntas_liticas Matías_Oyola Memoires_de_l'Academie_Imperiale_des_Sciences_de_Saint-Petersbourg._Sixieme_Serie._Sciences_Mathematiques,_Physiques_et_Naturelles._Seconde_Partie:_Sciences_Naturelles Línia_Ca4 RHEL Recep_Tayyip_Erdoğán Madero_Harbour Manuel_Ramos_Montes Marcel_Breuer

html map