Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cultivo_del_azafran_en_Espana Amalos Copa_Africana_de_Naciones_de_1957 Distrito_Escolar_de_North_Forest Dragutin_Karoly_Khuen-Hederváry Copa_Aldao_1942 E_T_S_I_Caminos_Canales_y_Puertos_de_Santander Corca Distrito_electoral_de_Mounds_(Illinois) Crocus_insularis Dorcus_katctinensis Distrito_de_nuevo_imperial Edad_heroica_de_la_exploración_de_la_Antártida Ditha_loricata Drosera_filicaulis Códice_Campiano Alejandro_I_de_Macedonia Amada_enemiga Aminacion_de_Buchwald-Hartwig Coronacion American_Idiot:_The_Original_Broadway_Cast_Recording_(álbum) Cross_Game_(Anime) Copa_Federacion_1973 Culo Amadeo_Molina_Rojo An_148 César_Nava_Vázquez Doux_(Deux-Sevres) Cosmologia_hindú Alstroemeria_magnifica Dinocheirus_obesus Diagnóstico_genético_preimplantatorio Cordele Duermeboca Cylinder Alvaro_Manga Alpes_Réticos_occidentales Cuclillo_ventriblanco Crustáceo_Crujiente Ducado_de_Sajonia-Coburgo-Eisenach Dignidad_humana Copa_de_Congo_de_Futbol Digital_Millennium_Copyright_Act Diego_López_Rodriguez Alex_Fernández Departamento_25_de_Mayo_(San_Juan) Amblycipitidae Alexander_Andreyevich_Ivanov Diocesis_de_Filipinas Coypú Corynomalus_robustus Donyangopelta Descrecimiento DC_Cómics Corredor_Verde_de_las_Dos_Bahías

html map