Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

A_Day_in_the_Death_of_Joe_Egg Zoe Acuario_cívico_de_Milan Valle_de_Coquimbo Al-Arabiya Abies_venusta Vuelta_a_Andalucía_1971 Accidents_Will_Happen_(episodio_de_Bob_Esponja) Cimarron_(pelicula_1960) Vagney Villa_Carcina Xiao_Yang Conspiracion_de_Valladolid WP:WC_12_f4 Werthers_Original Abraham_van_Beyeren Variedades_e_híbridos_de_Cannabis_sativa Clasicismo_(música) Agulhas_Negras Clase_Soryū_(1937) WABC_TV Vaquero_de_ojos_rojos Agustin_Delgado_(poeta) Agar_(India) Volo_(Illinois) Chrysolina_glebi Alain_Johannes Aerangis_ugandensis Yak-3_VK-107 Vuelta_a_España_1996 Vittorio_Gui Chonta Aeropuerto_de_salluit Alborozas Chulas_y_famosas Virdika Vehiculos_de_aire_comprimido Comisión_de_Inversiones_y_Desarrollo_Económico Aichryson_pygmaeum Clases_de_ordenadores Comité_Olimpico_Español Chlamydiales Verbaja Colón_(Putumayo) Comisión_Nacional_Bancaria_y_de_Valores Xatcobeo Xerococcus Conciencia_de_sí Venezuela_(desambiguación) Colonia_Tovar Chirixalus_shyamrupus Wilhelma,_zoológico_y_jardin_botanico Compania_Anonima_de_Administración_y_Fomento_Eléctrico Wilson_Benge Clotilde_Acosta

html map