Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Le_Fidelaire Joan_Jett_&_The_Blackhearts Jerry_Weiss Lanzapiedras Liga_Total_Cup Leonardo_Express Leena_Lehtolainen Kefka_Palazzo Juan_de_silva Klaus_Rifbjerg Jose_Segundo_de_Lema Kaspárovski Lechetrezna_de_monte José_Dalmán John_Salley José_Carlos_Alegría_Díaz Lipovljani Julián_Incaroca Kamov_Ka-15 Juliaca Las_aventuras_de_doki Levina Jouy_en_Josas Jose_Joaquin_Pérez_Mascayano Krinitsa José_Luis_Pinillos_Díaz Larimichthys_polyactis José_Joaquín_de_Orbe_y_Murguía José_Sortheix Kaukaveld La_memoire_chante_de_Regine_Mellac Jesús_Suevos Las_Tapias_(San_Juan) Liga_deportiva_carmen_de_areco Instituto_Nacional_Demócrata_para_los_Asuntos_Internacionales La_mandragora_(album_de_1981) Las_amistades_peligrosas_(ópera) Leila_Aboulela Jon_Lee Johann_Friedrich_Cartheuser Juan_Cerdan_Campaña Kuffour Laura Johann_ulrich_von_cramer Lista_de_islas_de_los_Paises_Bajos Islam_en_nueva_zelanda Kyrie_Eleison Linea_11_(Metro_de_Paris) Kike_Elizade Jardin_Botanico_de_Tøyen Juan_Francisco_de_Castro_Fernández José_Fabres_Fernández_de_Leiva Irwin_(Idaho) Lenguas_andi La_Plaine

html map