Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Canal_Sevilla_Bonanza Cattleya_bowringiana Cetopsis_oliveirai Carlos_II_de_Navarra Blanca_lewin Cayo_Sulpicio_Camerino Carlos_A._Lopez_(Asunción) Bandera_de_Somiedo Carlos_ii_de_inglaterra Bistec_a_lo_pobre BUX Campeonato_Europeo_de_Voley_Playa_de_2008 Cacambo Bartłomiej_grzelak Calle_Tetuán_(Sevilla) Bathilda_bagshot CYFJ Campeonato_Peruano_de_Futbol_de_1961 Bacterias_quimiosintéticas Ceremonia_de_clausura_de_los_Juegos_Olimpicos_de_Pekin_2008 Campeonato_Nacional_de_Fútbol_(Argentina) Caroline_Lloyd Centroafricana Beaubec-la-Rosière Cabeza_borradora Ceibo Biblia_católica Cardo_de_la_arzolla Cepo Batalla_de_cinoscefalos Centella_de_Castilla_La_Vieja Campelles Balat Caëstre Borda_(edificio) Bossio Carpio Base_aérea_de_Medyn-Adúyevo Burretiokentia_hapala Calidris_alba Budorcas CD_Ourense Bazoges_en-Pareds Años_100_a.C. Campo_22 Carne_para_la_picadora Beato_de_Pierpont_Morgan_Library Bateria_de_Ni-Mh Bredemeyera Benito_Zambrano Base_de_la_Fuerza_Aérea_Andrews Ballena_glacial Backdraft_(película) Bandera_de_Peñamellera_Baja Bessins

html map