Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Acorazado_Fusō_(1878) Will_Blalock Château_Suau Circuito_de_oschersleben Condado_de_Cibola_(Nuevo_Mexico) Viromanduos Condado_de_apache Aithales Villanueva_de_san_carlos Abbyville_(Kansas) Volador_Jr. Zavrsje_Belecko Velas_Sudamerica_2010 Vuelta_al_Pais_Vasco_1977 Al_filo_de_las_sombras_(novela) Violencia_de_género Yann_Fañch_Kemener W_B.A. A_little_bit_longer Vigneulles_les-Hattonchâtel College_City_(California) Vavray-le-Petit Colon,_Entre_Ríos Colpodea Aduana_Portillo_del_Maipo WD_2251-070 Vidette_(Georgia) X-Men_3,_The_Last_Stand Agujaceratops Zocchiedro Condado_de_Worth Vauchelles-les-Domart Alacaluf Chassigny-sous-Dun Classics_(álbum_de_Sarah_Brightman) Aeropuerto_de_Entebbe Clinton_McKinnon Ciclo_de_trantor Villarruiz Comunas_del_Bajo_Rin Villers_les_Guise XMA Wim_Suurbier Vostok_6 Acer_rugelii Colonizacion_británica_de_America Yahya_ben_Muhámmad Civilization_III_Play_the_World Veranda's_Willems Christian_Martinoli Colonia_San_Miguel_Arcangel Conceiçao_(Peniche) Circuito_de_San_Carlos Ciclo_Barroco Clasificación_de_CONMEBOL_para_la_Copa_Mundial_de_Futbol_de_1966

html map