Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Rubixantina Umberto_Tommasini Revolución_desde_arriba Tékhnē_grammatiké Freeman_(condado_de_Crawford,_Wisconsin) Trina_(rapera) Glee:_The_Music,_Volume_3_Showstoppers Trish_Trash_Polka Turbina_eólica Unión_Democratica_Ceutí Municipio_de_Willow_Springs_(condado_de_Douglas,_Kansas) Fulgencio_Afan_de_Ribera Inmigración_en_el_Peru Ruffey-lès-Beaune Gabriel_Metsu Galeguismo Iglesia_de_Santa_Maria_del_Castillo Gaudi_(álbum) Rocotos_rellenos Russell_Springs_(Kansas) Frenois_(Vosgos) Ruda_siria Municipio_de_White_Oak_(condado_de_Harrison,_Misuri) Iglesia_de_Achao Gaceta_Médica_de_Caracas Ricardo_Pérez_Manrique Rio_Kitoi Municipio_de_Liberty_(condado_de_Pope,_Arkansas) Glechoma Gig_Harbor Municipio_de_Quaker_Gap Gaviota_del_Pacifico Ráfidos Rupilia_excelsa Municipio_de_Normanna_(condado_de_St._Louis,_Minnesota) Universidad_de_cuenca Roberto_Fernandez_(desambiguacion) G._P._Internacional_Costa_Azul Gerardo_de_lausana Frente_de_Trabajo_Aleman Municipio_de_Thomas Futbol_irlandes Musa_ibn_Ya'far Giro_del_Trentino_Alto_Adige-Südtirol Uti_Possidetis Ursula_Von_der_Lippen Robert_J._Barro Ricardo_Acuna Río_Amable_du_Fond Umineko_No_Naku_Koro_Ni Renault_Floride Universo_de_la_Fundación Tritón(mitologia) Rosny-sur-Seine Reserva_de_biosfera_Delta_del_Río_Paraná

html map