Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Claremont_House Vector_fila Zoofilia_(botánica) Valentín_Afonin Coatzacoalcos,_Ver. Wallace_Clement_Sabine Club_de_Futbol_Ciudad_de_Murcia Chiangmaia Al-Ahli_Club_(Manama) Color_Me,_Barbra Cobitis_biwae Aimwell_(Alabama) Colalao_del_Valle Chateauvieux-les-Fosses Ciclovía_Larraín Wien_Kurhalle,_2_Juli_2001 Cluster_dialectal Alan_B_Shephard Veridiana_Valéria_da_Silva_Prado Voivodato_de_pomerania_occidental Villers_le-Tourneur Acigos Yevgeni_Kisin William_Arboleda Villasila_de_Valdavia_(Palencia) Clematis_brasiliana_var._minor Villa_Maria_Isabel Condado_de_frigiliana Ciencia_en_Al_Andalus Vino_de_Cataluna Aimee_Carrero Adam_Riese Voyagers! Confederacion_Española_de_Asociaciones_de_Atencion_a_las_Personas_con_Paralisis_Cerebral Administración_de_Transición_de_las_Naciones_Unidas_para_Timor_Oriental Construcción_y_auxiliar_de_Ferrocarriles Vladimir_Orlando_Cardoso_de_Araujo_Filho Yamabe_no_akahito Cheilosoria Citrus_×_limon Volkswagen_do_brasil Acuerdo_Estrategico_Trans-Pacífico_de_Asociación_Económica Yverdon-Sport Valanginiano Vinschgau Veneer Wilhelm_Wolff Condado_de_pembroke Chema_el_panadero Yanameshaya Vilassart_de_Dalt Clemente_(historieta) Clases_privilegiadas Abies_merkiana Vanth

html map