Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Coltainville Aeropuerto_de_Kosrae Abdallah_ibn_Omar_Al_Baidawi Chelonoidis_nigra Agesípolis_II Cleopatra_(cráter) Coloquiales Zikaras Cognac_la_Foret Coca_Cola_Blāk Văcăresti Colonia_Militar_de_Miranda Waterpolo_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Los_Ángeles_1932 Adenium_somalense_var._caudatipetalum Ace_of_Spades_(Juego) Vanegas Vuchetich Wayland_(villa) Acedera_redonda Cine_épico Zhang_Ze Xesús_Constela Château_des_ducs_de_Bretagne Vesdun Alcippe_cinereiceps_manipurensis Consejo_del_Habla_Aragonesa Vanda_parviflora Zižek ContactOffice Circuito_KDT_(Buenos_Aires) Vela_en_los_Juegos_Sudamericanos_de_2010 Collide_with_the_Sky Woon_Young_Chun Acer_maximowiczianum Aerodramus_spodiopygius Cocina_albana Wikcionario_en_inglés Zuribanda Vézinnes Viceconsul WP:TABF Zorzal_de_las_Izu Condado_de_Piedrahita Abedul_pubescente Colonización_Antioqueña AVS Académie_royale_de_danse Variable_rotante_elipsoidal Al_Mutanabbi Compania_Anonima_de_Administracion_y_Fomento_Eléctrico Clamidias Congo_Brazzaville Vulaines_lès_Provins Acta_de_Constitución_de_Niue Vanda_henryi

html map