Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Anoda_fernandeziana Assault_on_Precinct_13 Andres_Ignacio_Menendez Historia_de_Mascaraque Historia_de_las_misiones_jesuíticas_del_Guayra_Itatín_Parana_Tape_Uruguay_y_de_los_guaycurúes Mortadelo_y_Filemon_-_La_maquina_del_cambiazo Arteria_vesical_superior Herman_J_Mankiewicz Guerra_noruego-escocesa Anarquía_de_mercado Arquidiocesis_de_Santiago Montroty Mistico_II_(Dragon_Lee) Antonio_Raimundo_Ibanez Monte_Miletto Arandas Movimientos_peristáticos Guillermo_del_Riego Morehead,_Kentucky Honrarás_a_tu_madre Mozart_y_la_Iglesia_catolica Angola,_Louisiana Guerra_de_Flandes Arquidiocesis_de_Oristano I_Verd Harvest ILA_-_Berlin_Air_Show Attack_(canción_de_System_of_a_Down) Hierba_del_cabron Molengue Artemisia_proceriformis Asociación_de_Universidades_Grupo_Montevideo Arco_capaz Gábor_Gyepes Mordella_armeniaca Mira_(topografía) Guerra_Gaucha_(película) Arena_Multiuso_de_Río Guatire_Fútbol_Club Gymnadenia_conopsea Grjótagjá Arteria_nasal_dorsal Grindelia_camporum_var._parviflora Mitos_genealógicos Henri_de_Harcourt Monte_bajo_y_matorral_del_sureste_de_la_península_Iberica Andropogon_scoparius Heinrich_Nauen Movilidad_(videojuego) Iberis_resedifolia Anemonanthea_nemorosa Mortadelo_y_Filemon_-_La_brigada_bichera Ministerio_del_Exterior Ano_1874 Archipielago_TV

html map