Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Jesus_Villalobos Johann_von_Uslar Kayla King_of_Fighters_'94 Juan_Jose_Zenón_Fernandez Klaus_Bonhoeffer Kenneth_Carr Joaquin_boghossian Little_Giant Jardín_Botanico_de_Soller Ley_de_Evaluación_de_Impacto_Ambiental_de_España Jaume_Roig_(Valencia) Le_Bourg_Saint-Leonard León_I_de_Galitzia Jose_María_del_Carril Les_indispensables José_Maria_Martínez_Bordiu Jimmy_Wolk Leptoypha_minor Javier_Barros_Sierra Junior_Noboa Las_grandes_bañistas_(Cézanne_Londres) Lampu Kumar La_Canaria Julia_Silber Jenoptik JavaScript_discreto Koushirou_Izumi Juchitán_de_Zaragoza Katharina_Siegel Learjet_60 La_sala_de_los_muertos Iván_Sánchez-Rico_"Riki" José_de_Ariztimuño Jardín_Botánico_de_Cleveland La_Vanguardia_(periodico_de_Espana) Lista_de_alcaldes_de_Jaen Jrushchovka La_Trinite_Porhoët_(canton_Francia) Jalil_Gibran Jose_Juan_Dómine Leptospermum_petersonii Lineas_de_transmision_de_energía_eléctrica Jesus_Arrieta Jena_(Bokaro) Leila_Pahlaví Kormoran Juan_Izquierdo_(desambiguación) La_gran_invocación Las_Aventuras_del_Niño_Tiburon_y_la_Niña_de_Fuego Lily_Dracula_Munster Justin_Raimondo Keep_holding_on Keith_Gumbs

html map