Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Residente_Calle_13 SITRAM Retroiluminado Fujiidera Gabriela_Turner_Saad Municipio_de_Moord_(Dakota_del_Norte) Uruguay_30 Relacion_de_séquito Rilly-sur-Vienne Futbolista_Alemán_del_ano Geografia_de_Santo_Tomas_y_Principe Municipio_de_Columbia_(condado_de_Brown,_Dakota_del_Sur) Municipio_de_Langhei_(condado_de_Pope,_Minnesota) Fuerte_de_San_Miguel_(Venlo) Municipio_de_St._John_(condado_de_Harrison,_Iowa) República_Autonoma_Socialista_Soviética_de_Abjasia Risvica Rocafort_de_Queralt Ronnie_Dyson Municipio_de_Reserve_(condado_de_Allegheny,_Pensilvania) Incursion Gelechiidae Universidad_de_Pavia Municipio_de_Mount_Pleasant_(condado_de_Scotland,_Misuri) Fécocourt University_of_Hong_Kong Fuente_de_la_Piedra_Escrita Tusquets Rinat_Dasayev Municipio_de_Franklin_(condado_de_Portage,_Ohio) Universidad_Arturo_Jauretche Robson_&_Jerome Municipio_de_Carlisle_(Ohio) Frasnay_Reugny Gil_Vicente_Futebol_Clube UTS Trṣna Religión_y_sexualidad Ukiah Universidad_de_la_Tercera_Edad GFA_League_First_Division Rot_Weiss_Essen Rocles_(Lozère) Un_camello_subió_al_tranvía_en_Grenoble_y_el_tranvía_le_está_mordiendo_la_pierna Univac Republica_Popular_de_Mongolia Universidad_de_Tecnologia_y_Economía_de_Budapest Fútbol_en_los_Juegos_del_Pacífico_Sur_de_1971 Ronnie_Lane Gena Union_Internacional_para_la_Protección_de_Nuevas_Variedades_de_Plantas Ría_de_Pontedeume Rio_San_Pedro_(Puerto_Real) Iglesia_episcopal_en_Colombia Municipio_de_Addison_(condado_de_Knox,_Nebraska)

html map