Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Andy_Narell Herméville_en-Woëvre Ancrene_Wisse Hilversum Misoumenos Anna-Morgause Hercule_Poirot Ataraxia Mozilla_(desambiguación) I_Republica_Espanola Mormyrus_niloticus Monasterio_de_San_Pedro_el_Viejo Miss_Kentucky_USA Guerra_Sucia_en_México Hombre_muerto Análisis_en_serie_de_la_expresión_genica Antiguo_Testamento Heinri_Lecoq Avallone Gygis_alba Hesdin-l'Abbe Monte_Dicte Homero_Espósito Autódromo_Enzo_e_Dino_Ferrari Monodontidos Miss_Venezuela_1983 Héctor_Ramírez_(futbolista_peruano) Astragalus_algarbiensis Morvillers-Saint-Saturnin Monosacaridos Asociación_de_fútbol_de_santiago Anacheilium_lindenii Halaf Hamptonville Arquitectura_britanica Morro_Chico Arbucias Axioma_de_no-agresion Asiento_contable Apra Herman_Heinrich_Gossen Arrondissement_de_Le_Puy_en-Velay Angelo_Abela Guerra_mormona_de_1838 Arándanos_secos Atenor Arboretum_Dr._Juan_B._Salas_Estrada Helpless Mol_(unidad) IIGM Hipocrates_de_Siracusa HD_215497_c Homs Antonio_Felipe_de_Orleans ModNation_Racers

html map