Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Selección_española_de_fútbol_sala Torneo_Primera_B_Nacional_1999/2000 Thoros_II_de_Armenia Teatro_di_San_Carlo Sailor_Plut Tratado_Dos_más_Cuatro Terque_(Almería) Steady_Diet_of_Nothing Sandon_and_Burston Senos_maxilares Saint-Medard_(Mosela) Superintendencia_Nacional_de_Aduanas_y_Administración_Tributaria TIM_Festival Teorema_de_los_números_primos Sartor_respectus Synchiropus The_Tale_of_How Tolstoy_(Dakota_del_Sur) Santiago_Cruz Ten_Days_Wonder Staples_(Texas) Thapsinochernes_flavus Théodore_de_Béze Sexto_Ejército_(Alemania) The_Bracebridge_dinner Spicanta_laevigata Sridhar_Gosuami Sussex_Inlet Sintesis_de_Corey_House Tecoma_squamellulosa Santa_Cruz_de_la_Calle_Sevilla_(La_Palma_del_Condado) Teatro_Tabaris TWO_MIX Saint-Jean-de-Blaignac Sir_Mordred Taisnieres_en_Thierache Saint-Amans_(Lozère) Sceaux-d'Anjou Scio_(Ohio) Santa_Cruz_de_Cangas Sphaerocarpales Segio_Bernal Teoría_del_valor_como_costo_de_producción Santos_López_Pelegrin Saint-Aignan_(Loir_y_Cher) Tour_de_San_Luis_2011 The_Darkest_Faerie Theoneste_Bagosora Tierras_Altas_Orientales_(Papúa_Nueva_Guinea) Transporte_de_Estados_Unidos Sumner,_Washington Sinfonía_n_º_3_(Haydn) Territorio_indígena_y_parque_nacional_Isiboro-Secure Sociología Teoría_sobre_la_función_de_la_pena

html map