Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Glyptocephalus Rolf_Nordhagen GNU_Free_Documentation_License Freville_(Vosgos) Glaphyrus_aulicus Undécimo_par In_Search_of_Sunrise Río_Blanco G_220 Imbokodvo_National_Movement SSX_3 Illescas_Urban_CLM Municipio_de_Nickerson_(condado_de_Pine,_Minnesota) Union_Comercial_de_Hualañe Fuerzas_Armadas_de_Bolivia Ruben_Orsini Rock_y_Satanismo U.S._Route_1/9_Truck_(Jersey_City,_Nueva_Jersey) Municipio_de_Lu_Verne_(condado_de_Kossuth,_Iowa) Romanización_(transliteración) Galati_Mamertino René_Houseman Roepiah_de_las_Indias_Holandesas Iglesia_de_Nuestra_Señora_del_Carmen_Extramuros_(Valladolid) Franz_Malec François-René_de_Chateaubriand Turismo_en_la_Ciudad_de_Córdoba_(Argentina) Franz_Erdmann_Mehring Fèlix_Castanh Urbanización_Las_Acacias Fuerza_Social_Frontal Rito_Escocés_Antiguo_y_Aceptado General_Villegas Río_Chapare General_Jose_Eduvigis_Diaz_(Ñeembucu) Trezeny Términa U_D_Tegueste Rochebrune_(Drôme) Municipio_Rivas_Dávila_(Merida,_Venezuela) Republica_Árabe_de_Siria Roberto_Debarnot Gaisburger_Marsch Murciélago_orejudo_enano GTA_San_Andreas Río_Somme Municipio_de_Barrow-in-Furness Ifé Tubos_de_vacio Gina_Montes Municipio_de_South_Point_(condado_de_Gaston,_Carolina_del_Norte) Inmigración_árabe_saudí_en_México Glotocronológico República_de_Mozambique Fuerza_Aérea_de_Arabia_Saudi

html map