Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Monasterio_de_Jesus,_Maria_y_Jose_(Velez_Málaga) Gymnocactus_gielsdorfianus Gédéon_Tallemant_des_Réaux Aurangazeb Humberto_de_Saboya-Aosta,_I_conde_de_Salemi Hell_in_a_cell Ministerio_Español_de_Educacion_y_Ciencia Anhídrido_acetico Andres_Mack Aquemenes_(hijo_de_Darío) Hambruna_sovietica_de_1932_1933 Moriondo_Torinese August_von_Kreling Anostraceos Anchiornis Annapolis_Maryland Andrei_Aleksándrovich_Fiódorov IRAS Mitsubishi_F1 Gueorgui_Peev Aprutino_Pescarese Asarum_acuminatum Antonio_Mampaso Archidiocesis_de_Antofagasta Ministerio_de_Educación_y_Ciencia_(España,_1981-1982) Henri_Namphy Monviso Asociacion_Argentina_de_Consorcios_Regionales_de_Experimentación_Agrícola Arquitectura_falangista Holmdel Asnieres_en_Bessin Antonio_Llinas Hyolitha Augustus_juilliard Homo_cosmicus Asami_Imai Monte_Kabuto Hamilcoa Harold_James_McGee Hyphessobrycon_isiri Ascalon Hippeastreae Hospital_Comarcal_de_Inca Andres_Gonzalez_Ramírez Asín_(zaragoza) Astillero_Naval_de_Puget_Sound Monasterio_de_San_Miguel_de_Cuixá Headlines_And_Deadlines_The_Hits_Of_A_ha H... Augustin_von_alveld Henri-Edmond_Cross Arroyo_de_la_Gavia Andres_Mellado Asociación_Deportiva_Ciudad_de_Guadalajara Hieto

html map