Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Badakshan Calle_168_(linea_de_la_7_Avenida_Broadway) Búfalo_Acuático Casa_de_Vállaga Cattleya_wageneri Bulevar_Rothschild Candilicos Caspiana_armata Batalla_de_Ucles_(1108) Ceroctis_diversesignata Bañeres Batalla_de_las_Lomas_de_San_Lorenzo Banh_lá Big_in_Japan Barrio_de_San_Cristóbal_(Mérida) Basílica_de_Nuestra_Señora_de_Guadalupe_(Sucre) Baddeleyita CV-12_(desambiguación) Cannes_Ecluse BMT_Astoria_Line Bertold_Hummel Bromus_tectorum Batalla_de_Saint_Aubin_du-Cormier Batman:_Mystery_of_the_Batwoman Cecil_Day_Lewis Binaria_óptica Biblioteca_Central_“General_Jose_de_San_Martín” Beta_camelopardalis Bozhidar_Avramov Boxeo_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Londres_2012_(clasificación) Bonaparte_Napoleon Brownsville_Girl Champasak_(reino) Catálogo_SAO Bernières_le-Patry Catedral_de_Santa_Maria_de_Miami Bogdanivka_(Raión_de_Mykolaivka) Cerbera_venenifera Canyonville Cabanzon Celebrian Celdilla_(habitacion) Capitanejo_(Ponce,_Puerto_Rico) Año_415 Beduina Castillo_de_Escamilla Batalla_de_Malplaquet Berlin,_El_Salvador Bomba_incendiaria Castillo_de_lanhoso Beyren_lès_Sierck Campeonato_del_Mundo_amateur_de_culturismo Big_Love_(canción) Bruno_Ferrari_García_de_Alba Castillo_Real_de_Cotlliure

html map