Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

FAMA_(banda) Ego_Wrappin' Ermita_de_Nuestra_Señora_del_Dulce_Nombre_de_Maria_de_la_Antigua Estación_de_Canillejas Fernando_Claudín Edith_Noeding Estación_Caribe Entropía_de_formación Eichornia Entropia_(termodinamica) Eretnas Emmanuel_Pío Enneapterygius_kermadecensis FK_Ekranas_Panevėžys Enfermedad_Pelvica_Inflamatoria Encajera Felipe_Solís_Castillo Francho_Nagore_Lain El_coronel_Macià El_día_que_asesinaron_a_Kennedy Edward_M._Wilson Estérencuby Fernando_Vega_Redondo Elecciones_estatales_de_Tamaulipas_de_2013 Elmo_(Tolkien) Euglenozoo Estación_KM_40 Estación_de_Montcada_i_Reixac_-_Manresa Ernest_Germain FUHSD Fenomeno_de_El_Niño Eivissa_Ibiza_(municipio) Familia_Di_Palma El_secreto_de_la_flor_de_oro Estadio_Rafael_Giménez Estadio_D._Afonso_Henriques El_senor_de_las_moscas_(pelicula_de_1963) Eduos Festival_de_poesia_de_bogota Elecciones_generales_de_Guatemala_de_2011 Epoch_de_Planck Elecciones_estatales_de_San_Luis_Potosí_de_1997 Escápula Eugen_Fink Fimbrios FC_Anzhi_Makhachkala FilesWire Everard_de_Gateley Eutelia Francisco_Correa_de_Arauxo Febrero_de_1991 Expansión_mapuche Estadio_municipal_de_san_felipe Estereospóndilo Festival_de_Angulema

html map