Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Elias_Sapag Estación_Laguna_Larga El_Condado_(Asturias) Escuela_del_barrio_de_la_puebla Fl._Pedem. El_Fary Eugenio_Rodríguez_Vega Eduardo_Caballero_Calderón Fondo_del_cielo Elección_de_la_sede_de_la_Copa_Mundial_de_Fútbol Francisco_Gomez_de_Quevedo_y_Santibánez_Villegas Eutifrón Estacion_Quilicura Eriocereus Estadio_municipal_de_calama Ensemble_l'Itineraire Estacion_Myllypuro Fabien_Marsaud El_misterio_de_Copper_Beeches Etiopía_Plaza_de_la_Transparencia_(estacion_de_Metrobús) Etubila Editoriales_de_Guatemala Fran_(futbolista) Festival_Internacional_de_Poesia_de_Quetzaltenango Emigración_europea Escudo_de_Transilvania Era_Heisei Edward_Lewis_Sturtevant Elíxir_sulfanilamida Esquí_acuático_en_los_Juegos_Mediterráneos_de_2009 Emile_Servan-Schreiber Esfera_terrestre Forusrácidos Enrique_Sanchez-Monge_y_Parellada Festival_Internacional_de_Cine_de_San_Sebastian_2008 Fernando_cardenal_infante Ermita_de_la_Virgen_de_la_Oliva_(Patones_de_Arriba) España_en_los_certámenes_de_belleza_internacionales Ferrocarril_de_antofagasta_a_bolivia End_of_Days Euphorbia_biglandulosa Felix_Nussbaum Flotovia_excelsa El_Liberal_de_Murcia El_pabellón_Wisteria Espurio_Carvilio_Maximo Erupción_Avellino Eter_(pseudociencia) El_sistema_Ribadier Estación_Pelequen Elecciones_generales_griegas_de_mayo_de_2012 Far_breton Estación_San_Jose_vieja_(Subte_de_Buenos_Aires) El_larguero Esteban_Trueba

html map