Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cuarteto_de_cuerda_n.º_13_(Mozart) Código_Tributario_(Chile) Amaranthe Dedalo_(1922) Alschmitt Cuminetti Desciframiento Cordoba_Veracruz Ambrosio_de_Funes_Villalpando Douy Alicia_Rio Alex_Lora_Del_Three_a_El_Tri Deportistas_de_Argentina_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Londres_2012 Alfonso_Sánchez_García Amblyglottis_emarginata Alexander_Gibson_(botánico) Ean-128 Ali_G_anda_suelto Documento_de_Estrategia_de_Lucha_contra_la_Pobreza E_Type Amor_de_madre Cotula_tridentata DELE Dinastía_Constantiniana DONKEY.BAS D.H._Lawrence Convención_Nacional_Liberacionista_de_1993 David_Miliband East_Wenatchee_(Washington) EX-312 Cuyar_Vega Cristián_de_Schleswig-Holstein Cumulo_de_diferenciación De_ilusion_tambien_se_vive Downers_Grove_(Illinois) Daniel_Vazquez_Sánchez ECR-90 Daniele_Barbaro Dirección_General_de_Aeronáutica_Civil_(Chile) Almacen_Temporal_Centralizado Cuerpo_Civil_de_Conservación Distrito_de_huallaga Alquézar_(Huesca) Ed_Edd_n_Eddy Dodonaea_bialata Cornelio_Sanchez Aleksandar_Stamboliyski Distrito_de_Teniente_Manuel_Clavero Crataegus_oxyacantha_subsp._monogyna Dolores_Cebrian_Fernández_de_Villegas Discografia_de_Dimmu_Borgir Código_de_Gray Alyssum_calycinum_var._hispidum Copa_Mundial_de_la_FIFA_de_2006 Amplificacion_aleatoria_de_ADN_polimórfico

html map