Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Festuca_erecta Escultura_de_la_Antigua_Grecia Eumorphus_fraternus European_Green_Capital Erik_Dekker Fines Eduardo_Verano_de_la_Rosa Equus_quagga_chapmani Engyprosopon_regani Estadio_Nacional_de_Kaohsiung Fabián Estefanía_Muniz_Villa El_misterio_del_hombre_de_dos_cabezas Estación_de_Ferroñes Fondo_Editorial_de_la_Pontificia_Universidad_Catolica_del_Peru Facultad_de_Derecho_UN Fauna_en_el_Perú Francesco_Tullio-Altan FIFA/FIFPro_World_XI Estacion_de_Mar_de_Cristal_(Metro_de_Madrid) Fondo_de_Reestructuracion_Ordenada_Bancaria Embelia_burmanni Fedia_cornucopiae_var._scorpioides Estadio_Zenit Frances_Farmer_Will_Have_Her_Revenge_On_Seattle El_bello_durmiente Ensalada Elecciones_presidenciales_de_Estados_Unidos_de_1820 Fanny_Edelman Ejercito_Africano_para_la_Liberacion_Nacional_de_Zimbabwe Espai_/_Temps Estilo_arábigo Estacion_Francisco_A._Berra Egletons Eletica_anticebinotata Fermentación_alta Floyd_(Iowa) Elongación_(astronomia) El_martirio_de_San_Mateo_(Caravaggio) Elecciones_federales_de_México_de_2015 Faucaria_multidens_var._paardeportensis Festival_RTP_da_Canção_1985 Fantasía_(animación) Fisiatria Era_de_las_Pirámides Eve_Marie_Torres Estética_simbolista El_Pinciano Etolo Engyprosopon_multisquama Estado_de_Michoacan Estación_de_Blanes Estación_de_Barajas Episodios_de_Shin_chan_(1999) Ejercito_regular

html map