Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Bremek Cartuja_de_vall_de_crist Campeonato_Ecuatoriano_de_Futbol_1985 Bosque_de_frondosas_del_Ponto_Euxino_y_la_Colquide Carlos_Francisco_Paul_Le_Normant_de_Tournehem Calle_Bleecker_Broadway_Calle_Lafayette_(estacion) Baranoa_(Atlántico) Bicupula_decagonal_giroelongada Baltasar_álamos_de_barrientos CSC_Enterprise_Corp. Café_orgánico Bradley_Pitt Beaver_Dam_(Wisconsin) Año_1378 Años_10_adC Carlos_Cigarran Blot-Sven Barbus_punctitaeniatus Caliz_y_Patena_de_Peñalba_de_Santiago Carolina_de_Borbón-Dos_Sicilias_y_Borbón Bourg_Saint-Andeol Basílica_de_San_Lorenzo_(San_Lorenzo_de_El_Escorial) Batalla_de_denain Calea_Ferată_din_Moldova Beethoven_y_do_menor Bournel Batalla_de_Pozo_del_Tigre-Ingavi Centro_de_Arqueología_Subacuatica_de_Andalucía Centro_para_la_Cultura_y_el_Conocimiento Black_Brook Baluarte_de_la_candelaria_(cadiz) Bolitoglossa_pesrubra Barticaria_caeruleus Canton_de_Mennetou-sur-Cher Carlos_M._Elías Cañon_Antelope Bethany_hamilton Catedral_de_San_Miguel_Arcangel_de_Culiacán Bayonet_Point_(Florida) Bmw_x5 Boucieu_le_Roi Carlos_"Carlitos"_Colón Carlos_Luis_de_Borbon_Parma Campanula_symphytifolia Carlos_Escobar Carmen_Purificación_Penalver_Perez Bomberman_GB_2 Barcarrota Cazarévusa Cereus_neonsioticus Cebollino_francés Big_Cola Barda Banco_de_la_reserva_federal_de_san_francisco,_filial_los_ángeles Catedral_de_San_Lorenzo_de_Trogir

html map