Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Tulipa_bicolor Rock_brasileno U_S_Route_93_(Nevada) George_McFly Gadag-Betageri Rumba_(género_musical) Galium_cynanchicum Frecuencia_(sonido) Río_Portneuf Imidazol Rio_Losmina Tudela_(Navarra) Municipio_de_Ellis Gema_Martín_Muñoz Urroz_Villa Una_piedra_con_forma_de_rinón_que_se_desplaza_día_tras_día Usuario_(informática) Give_it_up_to_me Roxxon VI_Distrito_Electoral_Federal_de_Tamaulipas Ilaiyaraaja Túpac_Inca_Yupanqui Reloj_de_pulsera Umberto_Drei U_12 Fresado Frontera_entre_España_y_Reino_Unido Fuerza_Aerea_de_Argentina Ilustracion_(diseño_grafico) Ilidza_Oriental Garzon_soldado SP_160 Museo_Castillo_de_Piria Municipio_de_Richland_(condado_de_Franklin,_Iowa) Geoffrey_W.A._Dummer Uwayl Municipalidad_de_Ikskile Rich_Johnson Municipio_de_Freeman Inaki_Lopez Municipio_de_Kiowa_(condado_de_Barber,_Kansas) Ryan_Pinkston Reina_Isabel_II_del_Reino_Unido Glaciacion_Huroniana Gabriela_Perez Uruak Rơ_Chăm_Phiang Roupala_frondosa Republic_Plaza Munio_Vélaz UVILCE Industriales_(estación) Rock_de_la_selva_madre Ummo Reyes_consortes_de_Navarra

html map