Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Sury_près-Léré Tears_of_rage Sheena_is_a_punk_rocker Sociedad_Estatal_Correos_y_Telégrafos_(Espana) The_Secret_Circle_(temporada_1) Solana_(Castril) Segunda_Republica_española_en_el_exilio Scutiger_adungensis Silver_City_(Nuevo_Mexico) Tfd Saint-Victor-de-Chrétienville Seguridad_energética Tirano_pálido The_Sweet_Escape_(canción_de_Gwen_Stefani) Temporada_1946-47_de_los_New_York_Knicks Teresa_Mendez_Mayo Talagante_(provincia) Templo_de_la_Compañía_(Puebla) Toro_Sentado_(Sitting_Bull) Stjórnin Supernova_(pelicula_de_1992) Seleccion_Argentina_de_fútbol The_Chieftains_1 Segmentacion_(biología) São_Cosmado Sukracharya Síndrome_del_cromosoma_X_fragil Suma_sacerdotisa Sonora_(río) Templo_Expiatorio_del_Sagrado_Corazón_de_Jesús_(Zamora_Michoacán) San_Juan_de_Nicaragua San_Jorge_(rio_Colombia) Skjern Solanum_aviculare Suc_et_Sentenac Selección_libia_de_futbol Tortolita_azulada The_fourth_kind Spencer_List Sharkey_County Síndrome_de_Claude_Bernard-Horner Steinunn_Valdis_Oskarsdottir Survivor_Series_(1990) Stagmatoptera_binotata Siles_(Jaén) Shillington_(Pensilvania) Sergio_Hernandez_Buzo Salah_Gahin San_Antonio_Holca Selas_(Guadalajara) Sánchez-Mira Tecnologias_inalambricas Spruce_Goose Skanda-puraṇa Trachysciadium

html map