Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Wagner_(Bahia) Circuito_Internacional_de_Sentul Acanthocreagris_lanzai Zhu_gaochi Vaccinium_merkii Cnicus_longifolius Westminster_College Circunvolucion_lingual Chiola Claymore_(manga) XII_Región_de_Magallanes_y_de_la_Antartica_Chilena_(Chile) Acianthera_muscosa Colapso_de_la_Unión_de_Repúblicas_Socialistas_Soviéticas Acathartus_mizoramensis Colada_magneto-hidrodinámica Chérisay Woman_space_detective_Alice Yubari Comedia_romántica Víctor_Patiño_Fomeque Ciencia_en_al_Ándalus Alcuescar Xlib_XCB Cinturon_bíblico Conrado_Benhur_Cerón_Solarte Yolanda_Pérez Ciclon_ártico Acuñaciones_1870_1900_(Uruguay) Aire_(danza) Victoria_(Kansas) Vision_de_España Cleto_Grandoli Cociente_(desambiguación) Ainay_le_Chateau Vista_previa Cocker_Americano Abad_Hector_Sosa_Paz Zur_Judenfrage Agrostis_longiligula_var._longiligula Vicente_Vela Vladimir_Vašícek Coktel_Vision Aerounion_Aerotransporte_de_Carga_Unión Contributions_to_Western_Botany Xalapa_de_Enriquez ASA Chusquea_phacellophora Afrofilistata_fradei Château-Chinon Aina_Clotet Cipriano_segundo_montesino_y_estrada Abubakar_tafawa_balewa Watts_Building_(San_Diego) Vampyrodes_caraccioli Volcán_Colorados

html map