Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Anhauze Araucaria_cookii_var._luxurians Herpes Arturo_Fernandez_Vial_(desambiguacion) Monomma_madagassicum Ian_Wright_(desambiguación) Guerra_Filipino-Estadounidense Guitar_hero:_warriors_of_rock Guarani_(Departamento) Angulo_completo Monasterio_de_Santo_Tomas_de_Avila Aulacoderus_rubromarginatus Mohammed_Abed_al-Jabri Hermandad_de_Cristo_Despojado_de_sus_Vestiduras_y_Compasion_de_Nuestra_Senora Aserca III_División_Orgánica Arteria_de_Drummond Aristides_Calvani Antonio_Benci Güiro_(percusion) Arroyo_Santa_María Gymnobela Ano_1689 Helianthemum_variabile_var._apenninum Antígono_II_Doson Asociacion_de_bancos_de_mexico Australia_and_new_zealand_banking_group Morar_Cantonment Günun-a-këna As_(sencillo_de_12012) Monasterio_de_San_Martin_de_Castaneda_(Zamora) Anuncio_luminoso Hipposideros HTC_Desire_S Hernando_González_Acosta Heathcliff Annie_Wilkes Hillbrecht Herriko_Alderdi_Sozialista Anthemis_tuberculata_f._discoidea Asialeyrodes_lumpurensis Hable_con_ella Historia_de_la_Catedral_del_Salvador Appleseed Homing_endonucleasas Montes_Bercianos Monte_San_Torcuato Montius_Brown Antônio_Carlos_Magalhaes André_Gernez Grupo_B.M.P.T. Hendrik_Weyenbergh_Jr. Antipatro_de_Sidon Anonima Hupde

html map