Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cerivastatina Batalla_de_pichincha Centro_Internacional_de_Bogotá Batería_(Música) Blyth_Valley Boi-Taüll_Resort Batalla_de_Jemappes Batalla_de_la_Montana_Blanca Capilla_Redemptoris_Mater Boxer_(calzoncillo) Capitanía_General Bolsa_de_Bilbao Batalla_de_Mondovi Carl_Friedrich_Wilhelm_Braun Can't_Wait Bloque_negro Camorino Caso_del_Asilo_(Colombia_vs_Perú) Baños_de_Ebro/Mañueta Calefón Bombycilla Carlos_María_Coronado Ceferino_González_y_Diaz-Tuñon Buenia_jeffreysii Beaverdam_(Ohio) Campo_de_maniobras Bloque_de_los_Expulsados Betancuria_(Las_Palmas) Camargue Catalogo_GCTP Bucks_(Alabama) Cajamarca_uniseriata Bahia_Sullivan_(Galapagos) Bota_de_goma Carl_Gustav_M/45 Boston_College_Eagles Carlos_Graef_Fernández Cementerio_nacional_de_Martin Calle-calle Bulletin_de_la_Société_Botanique_de_Genève Black_Dog_(Dakota_del_Sur) Biblioteca_marciana Castillo_de_dunstanburgh Byung-Soo_Yoo Bahia_de_bengala CFPB Castillo_de_Glücksburg Campo_de_concentracion_de_Natzweiler-Struthof Bluff Bahía_de_Carlisle Bellocq Caracter_de_Dirichlet Casas_de_Don_Antonio_(Cáceres) Bas_Mitzvah Baños_arabes_(Gerona)

html map