Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Lu_Hsun Meded Mighty_B!_La_Super_Abeja Regimiento_de_Infantería_Nº_21_"Arica" Ramon_Parera Marques_de_Santa_Cruz_de_Marcenado Marco_Anibal_Avirama Matilde_F._Gonçalves Maejakgwa Quindío_(Departamento) Micky_waller Lucio_Martínez_Gil Marinelli Love_Story_(película_de_1970) Línea_21B_(Media_Distancia) Real_Genius Maria_Blasco_Marhuenda Puente_Mocha Grado_en_Educacion_Social Puhdys Lobodon Puebla_del_Duc Regresame_mi_pagina_web Madres_de_la_Plaza_de_Mayo Lorenzo_Clerc Matias_Suárez Profesor_Rossa RJ85 Lukutuwe Ransom_E._Olds Manuel_Negrete Practice_What_You_Preach Puente_Viesgo_(Cantabria) Mandato_Frances_de_Siria Graminología Loropeni Live_in_L_A._(Death_&_Raw) Mario_Humberto_García_Caboara Michael_Peinkofer Manyoshū Manto_(indumentaria) Mentha_alpigena Puente_de_Gálata Griego_clásico Gran_Tratado_de_Instrumentacion Marceline_Desbordes_Valmore Margarita_Diéguez_Armas Martin_Cortes_Zúñiga Léxico Marjolero Mancha_ocular Mandy_Minella Madonna_Pazzi God_save_the_queen R.C.A.Pereira

html map