Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Chile_rie_y_canta_en_mineria Wagneronota_aratae Compresor_elastico Zalduendo_(Alava) Weingartia_longigibba Yitzjak_Navon Citania_de_Santa_Luzia Chevigney Al-Nassr_Dubai Adrian_Dufflocq Abilio_del_Campo_Bárcena Condado_de_Custer_(Montana) Vologases_I_de_Armenia Wilmer_Cruz Chrysolina_fimbrialis Vaux_(Alto_Garona) Yaza Academia_lauretana Condado_de_Hamilton Cinarra Chuo-ku_(Osaka) Agencia_nacional_de_inteligencia_de_chile Ajili_mojili Wolka_Czarninska Aleacion_61S Consejo_Federal Villa_Barbosa WWF_The_Music,_Vol._2 Xose_Filgueira Acesur Coming_Back_to_Life Conophytum_geminum Chazey-Bons Claudio_Reyes_Rubio Yazid_II Comision_Mexicana_de_Ayuda_a_Refugiados Vietri_sul_mare Veranda´s_Willems-Accent Africa_Sub_sahariana Chris_Porter_(baloncestista) Agps Conjunto_historico_artístico_El_Barrio_Viejo_de_Gijon Alberto_Colunga_O_P Cimicifuga_simplex_var._ramosa We_Got_The_Party Yolfa Clarice_Starling Aeropuerto_de_Bharatpur Civilizacion_occidental Chouteau_(Oklahoma) Willy_Slegers-van_der_Putt Aconquija William_Eyre Colegiata_de_Santa_María_de_la_Encarnación Cinnyris_chalybeus

html map