Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Forbundet_af_1948 Esqui_nórdico_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Garmisch-Partenkirchen_1936 Fabiana_imbricata Frailes_(Yauco,_Puerto_Rico) Elena_Negueroles Esteil Festuca_livida Euskera_alaves Eduard_Toda_Güell Florinda_coccinea Faro_de_Green_Point_(Ciudad_del_Cabo) Embajadores_de_Espana_en_Italia First_Certificate_in_English Euphorbia_franckiana Filippo_di_Piero_Strozzi Ferdinand_Fouqué Francisco_Deák Eurocopter_EC_175 Euphorbia_invenusta Ergue_Gabéric El_vampiro_armand Fontenay-pres-Vezelay Felipe_França Feliforme Fougere_(Maine_y_Loira) Fly_On_the_Wall_(cancion_de_Miley_Cyrus) Francisco_Rákóczi_II Estación_de_Tarobōgū-mae El_sacrificio_de_Ifigenia El_Condado_(Puerto_Rico) Fayet El_Caso_Ford Estación_de_Ciutadella Estacion_Dumont_d'Urville Editor_grafico FPT Eduardo_Martínez_del_Campo Festuca_viridis Equisetófito Edward_Abramowski Fanagoriskoye El_Informador Emma_Lehmer Eugenie_Le_Sommer FC_Fortuna_Canach El_arbol_furioso Escudo_de_islas_feroe Evodia_sutchuenensis Falco_dickinsoni Eduardo_Ibáñez_Valencia Francisco_de_Asís_Sesto_Novas Fiolhoso Formación_y_evolución_de_las_galaxias Federación_Internacional_de_Sociedades_de_Remo Everything_Has_Changed

html map