Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Azeríes Hyundai_Veloster Ibn_Quzmán Hamfast Mordellistena_iridescens I've_Just_Seen_a_Face Autoridad_Portuaria_de_Melilla Armisticio_arabe-israeli_de_1949 Ananas_sativus_var_viridis Angoume Modelo_Nagel_Schreckenberg Hermandad_de_Nuestro_Padre_Jesus_de_la_Caída_y_María_Santísima_de_la_Amargura_de_Ubeda_(Jaen) Monthureux_le_Sec Hamza_al_Ghamdi Anaprof_1999-00 Moncayolle_Larrory_Mendibieu Multidisciplinariedad Ano_397 Arquileónida Guatel Haute_Kontz Angeles_y_demonios_(película) HMS_Electra_(H27) Grupo_de_Bogotá_(Filosofía) Av_8_harrier_ii Mitsubishi_RVR Miribel_Lanchâtre Mofeta_moteada_oriental Mina_de_diamantes_Mir Haloperidol Avenida_El_Dorado_de_Bogota Arsenio_Erico Anibal_Carvallo Henry_Eeles_Dresser Auditoria_de_seguridad_de_sistemas_de_información Analisis_cladístico Anu Antonio_del_Viso Guaraní_(idioma) Moorefield_(Nebraska) Mr._Big_(álbum) Monasterio_de_San_Andres_de_Arroyo Harold_Abrahams Mont-Blanc Griðr António_Luís_de_Sousa_Marques_de_Minas Axapusco_(municipio) MundoFOX_Latinoamérica Grupo_Nicolas_Mateos_(equipo_ciclista) Andrés_Artunedo-Martinavarr Guardia_(artes_marciales) Heckman Molky Hamlin_(Texas) Helianthemum_glaucum_var._croceum

html map