Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Copa_de_futbol_de_la_RDA Convento_de_la_Encarnación_(desambiguación) Desafio_Eurocopa Diputación_Provincial_de_las_Islas_Filipinas Alvin_W_Gouldner Alfocea Dadyanos Datos_del_Club_Alianza_Lima Alto_de_Navacerrada Altiplano_peruano Discipulos_de_Cristo Depresión_de_Qattara Durante_Alighieri DP_Leonis_b Diagnóstico_nacional_sobre_la_situación_de_los_contaminantes_organicos_persistentes_en_México Cumulo_abierto_M25 Corregimiento_de_Quillota Cosmopolis_(desambiguacion) Dager_Palacios Diario_Ambito_Financiero Cuerpo_de_Voluntarios_"Benito_Juárez_García" Cultivo_bacteriano Corticarina_adamsi Cui_(animal) Cote_des_Neiges_Notre-Dame-de-Grace Cristo_Redentor_(paso_Sudamerica) Dot-Marie_Jones Alfonso_Sastre Dodecatheon_laetiflorum Corriente_de_Kuroshio Doma_gaucha_(deporte) Alfredo_Gracia Cándida_(género) DFH_3 Distrito_de_Luisburgo Dedo_Corazón_(banda) Daniel_Jippes Corregimiento_de_Guaspaltepec Allium_laxum Deportivo_Tachira_Fútbol_Club Cuamba Divisiones_de_nintendo Copa_intertoto_de_la_uefa Cota_ajustada_asintótica Countess_Maritza Down_Beat Dickerson_City David_Vincent_Field Americana_(programa_de_television) Amityville_5 Copa_Mundial_de_Futbol_de_2006_Cuartos_de_final David_Charcos De_amor_y_otras_drogas DEUS Dune_La_Casa_Harkonnen

html map