Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Loma_Pelada MBDA Miguel_Anguiano_Marquez Megacariocitos Miege María_Pilar_Fernández_Álvarez Rally_de_Suecia_de_1997 Mannus Precios_constantes Migron Mariel_Ocampo Mancenans-Lizerne Prunay_le_Gillon Recaredo_Veredas Golpe_de_Estado_del_11_de_Septiembre_de_1973 Louis_Durey Pseudoleskea_platyphylla Mariusz_Witecki Mikhail_Zamotin Gonzalo_Rodríguez_Lafora Puerta_cerrada_(película) Gravigny Mario_Roso_de_Luna Prochilodus_mariae Metal_Sinfónico Los_suenos_de_Einstein Mar_(desambiguación) Luca_Beltrami Provincia_de_Quebec Rebelión_de_la_Sal Merendar Quiery_la-Motte Mentha_longifolia_var_capensis Melchor_de_Santiago_Concha_y_Cerda Progresista Medio_canon Region_de_Singida Grado_en_Ingenieria_Agrícola Luis_Mayans_y_Enriquez_de_Navarra Gran_Premio_de_Qatar_de_Motociclismo_de_2008 Goles_24_Horas Mexquitic_de_Carmona_S_L_P Pradera_marina Pseudocódigo Ram_(album) Premio_Grammy_Latino_por_Grabación_del_Año Ramontxu Lluis_Martínez_i_Sistach Los_Sims_Magia_Potagia Rambla_de_las_Amoladeras Longitarsus_hittita Ranunculus_heterophyllus Recompensas Mecánica_de_fluidos Gran_Proyecto_de_Topografía_Trigonometrica

html map