Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Rise_Technology Fresno_(Ohio) Iglesia_de_San_Esteban_(desambiguacion) Iglesia_de_San_Ginés_de_Arlés_(Madrid) Unix_System_V Ghan-Buri-Ghan Gloria_Bayardo Robin_de_los_bosques_(película_de_1938) Revista_16_de_abril Trillium_chandleri_forma_plenum Gene_Holt Revista_Espanola_del_Pacifico Inmigracion_alemana_en_Puerto_Rico Roger_Joseph_Zelazny Union_de_Centro_Liberal Friedrich_Blume VLIW Rhipogonaceae Triangulacion_(dinamica_familiar) Rhipidomys_couesi Romsø Una_imagen_de_Africa:_racismo_en_«El_corazon_de_tinieblas»_de_Conrad Incidente_de_Honno_ji Rober_Servín Triángulo_del_Arlanza Museo_Botánico_de_Tuxtla_Gutiérrez Gimme_Some_Truth_(álbum) Renaissance_Sportive_de_Kénitra Municipio_de_La_Paz_(estado_de_Mexico) Uday_Hussein Republiqueta_de_la_laguna Río_Wurm Inchaurrondo Ille_sur-Têt Gloriosa_homblei Rio_(canción) Unidad_periférica_de_Drama U_N_C Twenty_Years_Of_Jethro_Tull_Highlights VIP_(programa_de_televisión) Garmanella_pulchra Municipio_de_North_Knobs_(condado_de_Yadkin,_Carolina_del_Norte) Fundación_Vida_Silvestre_Argentina U_D._Mérida René_Martínez_Tamayo Municipio_de_Garfield Inaki_Uranga Frigorifico_(electrodoméstico) Roupala_dissimilis Río_Maimecha Galicia_(revista) Ricardo_Planchon_Geymonat Túnel_del_Negron Tulagi Tronget

html map