Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Silvia_Cuevas_Morales Theiler_(cráter) Shorty_(prenda_de_vestir) Shabla Sunny_Day_Real_Estate_(LP2) San_Miguel_de_Horcasitas Teatro_de_la_Ranchería_(Junín) Soracá Trachyphyllia Sofía_Amelia_de_Brunswick_Luneburg Sant_Adrià_de_Besòs_/_San_Adrián_de_Besós Segundo_En_Español Stukánovski Saint-Georges-de-Mons Tordo_(ave) Tony_Hills Serhiy_Krávchenko Stepnói_(Kavkázskaya,_Krasnodar) Spartina_×_townsendii Shortening Torre_Château_Puerto_Madero Swallenia Stand_In_Line Savia_(banda) Shaula Saharanpur Soyauxia Spiderman_2:_Enter_Electro Tope_con_giro Sant_Agusti_de_Llucanes_(Barcelona) San_José_Poaquil Serie_de_tapices_flamencos_sobre_escenas_del_Quijote TreeHugger Some_Things_Never_Change Talayótico Sunkern Surniculus Silvanópolis San_Benito_de_Jesus Suecia_en_el_Festival_de_la_Canción_de_Eurovisión_1969 Tibirita Segunda_Región_de_Antofagasta Theophile_Thoré_Burger Siñeriz_Shopping Selección_de_baloncesto_de_Colombia Terremoto_del_Océano_Indico_2004 Sierra_Baja_(Guayanilla) Summerlin Señales_(Escultura) Titanium_Man Trabajo_sucio Semanario_Brecha Spinacia_inermis Soverato Soren_Marius_Jensen

html map