Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

California_Valley_(California) Catedral_de_Santa_Maria_de_la_Redonda Boris_Lukašík Calle_Alcala Challenger_de_Panamá_2014_(dobles_masculino) Biblioteca_del_Congreso_de_la_Nación_Argentina Challenger_de_Roma Centaurea_alba_subsp_costae Being_Flynn Calliandra_carrascana Bur-Sin_I Banco_finantia_sofinloc Baccio_Bandinelli Buchanan_Dam Campeonato_Europeo_de_Gimnasia_de_1985 Carlos_Rubira_Infante Catedral-basilica_de_nuestra_señora_del_pilar_de_zaragoza Canizar_del_Olivar Beccariola_orca Candelero_Abajo_(Humacao) Candelária_(Ponta_Delgada) Begonia_hatacoa Buques_operativos_de_la_armada_de_chile Carmelitas_Descalzas_de_Nogoyá Burgos_(Ilocos_del_Norte) Balonmano_Remudas Carrouges Batalla_del_boyne Bartolome_vivar Bubbly Bomílcar_(Sufete) Capilera Bleach_The_Blade_of_Fate Carlos_Maria_Moyano Biblioteca_hertziana Bitonupa_kraepelini Balián_de_ibelin_señor_de_beirut Bette_davis Benjamin_Solis_Menendez Bharatavarsha Catedral_Basílica_de_Santiago_de_Brooklyn Caracter_nacional Bolbohamatum_pseudogrande Cecropia_robusta Bauhinia_violacea Change_(desambiguación) Candra_(dios_hinduista) Ballariáin Candelaria_(nombre) Cazis Carex_teretiuscula_var._crassior Bodegon_con_cardo,_francolín,_uvas_y_lirios Barkhausia_purpurea Bellevue_(Míchigan) Base_Aérea_de_Ramstein

html map