Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cofradía_de_la_Pasion_(Málaga) Chest_(revista) Verónica_Rivas Wing_Chun Clube_Esportivo_de_Bento_Goncalves Age_of_Ultron Vociferación Zeta_Cancri Circunscripcion_electoral_de_Cádiz Châtillon_sur-Cluses Cometas_por_el_cielo_(canción) Ciudad_Jardín_(barrio,_Malaga) WAC Circunvolución_larga_de_la_ínsula Wilson_Valderrama_Cano Abd_ul-Latif Coche_del_año_en_europa Wu_Tao_Tzu Albert_Grünwedel Xiphorhynchus_guttatus Christina_Simon Administración_Nacional_de_Correos Afroamericano_(Censo_de_los_EE_UU_) Willie_Wilde Wetterhoun Zhiguli Victoriano_Lopez Vieux_Lixheim Vencejo_de_vaux Chris_Burden Chromodoris_purpurea Communaute_de_communes_de_la_plaine_de_la_Sauer_et_du_Seltzbach Zilla_myagroides Clases_de_figuras_literarias Vita_Escardó Voy Yolanda_Lastra_García Yamaha_VMAX Aeropuerto_Regional_de_Sioux_Falls Verdes_/_ALE Valle_Potrerillos Abadía_de_Fulda Clásico_del_fútbol_costarricense Walter_Disney Visco_Corporation Vesiólaya_(desambiguación) Albergue_(desambiguación) Conjuntivitis_actínica Zacarías_Salmeron Westphaliasaurus Wilton_(Alabama) Vasos_bronquiales Cimadolmo Club_Deportivo_Maldonado_de_Puerto_Maldonado Ximen_Pérez_de_Salanova

html map