Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Condado_de_Dolores_(Colorado) Agustin_P_Justo_(padre) WORM Westwood,_Los_Angeles,_California Cofradia_de_la_Virgen_de_los_Dolores_(Roquetas_de_Mar) Ciencia_Política Vicente_Ramón_Roca_Rodríguez Combustóleo Administración_Publica_de_Argentina Cilindro_(desambiguación) Alecia_Beth_Moore Citarista Veguitas_(Puerto_Rico) Villers_sous_Ailly Víktor_Vasnetsov Coloeus_dauuricus Acklins_island Whiteland_(Indiana) Vídeo_doméstico Vanhoffenellinae Ag-64 Clery_(Côte_d'Or) Xerovouni Ciudad_de_San_Fernando_del_Valle_de_Catamarca Cita_a_ciegas_(Angel) Consejo_Legislativo_del_Estado_Monagas Vela_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Londres_1908 Villa_del_Rosario_(Uruguay) Comandra Viejito_pascuero Club_Atlético_Buenos_Aires_al_Pacifico Clorofluorocarburos Chevigny_Saint_Sauveur Constitución_española_de_1978 Valparaiso_Wanderers_F.C. Adrenalize_(album) Churra_(Pedanía_Localidad) Vilarinho_do_monte Zwolle Wales_Millenium_Center Codice_Troano Valeriana_menor Confederacion_boroana_(Argentina) Comayaguela Virgen_de_la_Soterrana Virus_(album) Cinchona_thwaitesii Al_Fondo_Hay_Sitio Zwolle Conchita_Cintrón Alcatraz_pardo Condado_de_Coos_(Oregon) Chromis_hanui Concord_(condado_de_Essex,_Vermont) Chiococca_brachiata_var._lanceolata

html map