Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Berggrenia Caverna_da_Pedra_Pintada Bernardo_Fernández_Perez Challenger_de_Mersin Boeing_B-307 Bandera_de_Antigua_y_Barbuda Carolina_Bona Biscutella_asperifolia Bañado_de_los_Pantanos Banco_Nacional_de_Tailandia Castillo_de_Haut_Koenigsbourg Cardo_matutero Bartolo_(Cruz_y_Raya) Capitulos_de_Star_Trek:_la_serie_original Barrio_Blanes_Viale Canadá_en_los_Juegos_Paralímpicos_de_Pekín_2008 Campeonato_Mundial_de_Esqui_Nordico_de_2007 Castillo_de_allardice Byttnerieae Bernardo_de_Urrea Campeonato_Manomanista_de_Segunda_Categoria Casa_de_Estanislao_Durán Carreras_de_vallas Blackallia Berytus Benjamin_Carroll_Tharp Bowmanstown Batalla_de_Lipantitlan Biblioteca_Publica_del_Estado_(Oviedo) Batuan_(Bohol) Bernes-sur-oise Cadenas_alimentarias Bandera_de_Ghana C_W_Ceram Caballeros_livonios Bronces_de_Botorrita Campe Bizantinismo Carlos_Muzio-Saenz_Pena Casas_de_Ves Bouncy_Castle Campeonato_Alemán_de_Fútbol_1908 Calafat Cabo_Buen_Tiempo Bleeding_Gums_Murphy Cantabro_prerromano Beaumont-du-Perigord Ceteo_de_Amiterno Cabo_San_Diego_(Argentina) Capa_de_ozono Benedicto_XIII_(Papa) Batalla_de_Sagrajas CMA-CGM Back_to_Bedlam Bézu-la-Foret

html map