Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

KBO Jose_María_Lacort_y_Lozano Jan_Vaclav_Dusik Isabel_de_Valois_duquesa_de_Orleans Kasper_Bogelund_Nielsen Jose_Maria_del_Rio Jardín_Botanico_Nikko Instituto_de_Investigacion_en_Ingeniería_de_Aragon Italo_Alliegro Landkreis_Bernkastel_Wittlich Instituto_Arqueológico_Alemán Kantó Leptispa_angulata Jenkins_(Minnesota) Liga_Nacional_de_Básquet_1991/92 Lapida_(comic) La_perla_del_dial_am Joue-lès-Tours Kalle_Kriit Keshena James_Dwight Jugabilidad_de_world_of_wacraft Lirio_de_los_pantanos John_Barth Jose_Miguel_Castillo_Calvin Las_Murias_de_Babia José_Antonio_Echávarri_Lomo La_caída_de_Numenor Laly_soldevila Ivangorod Isla_Brasil Jorge_Brítez Juan_Del_Prete Jesica_Yribas Jose_Venceslao_de_Liechtenstein Lista_de_diseñadores_industriales Karamelo_Santo Just_Say_Ozzy_(album) Listado_de_lineas_de_colectivo_de_Buenos_Aires_y_Gran_Buenos_Aires LBLN Jordi_Estadella Literatura_en_catalan Jardín_de_vida_silvestre Jane_March Jean_Sarrailh Ivan_Gilmartín Liga_srpska_de_vojvodina Liga_Nacional_de_Guatemala_1961/62 Juventudes_Socialistas_de_Madrid Juan_Ángel_Paredes Julio_M._Fernandez La_Comercial_(barrio) Linares_(estación) Juan_de_Aragón_y_Castilla Life_in_a_tin_can

html map