Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Municipio_de_Cuauhtemoc_(Zacatecas) Municipio_de_North_Morgan_(condado_de_Dade,_Misuri) Río_Turá Unión_Cívica_Nacional Galan Inauguración_presidencial_de_Bill_Clinton_de_1993 Ribalmaguillo Félix_de_Nicosia Títulos Robots_e_imperio Iglesia_de_San_Cristóbal_de_Tavertet Fricativa_dorso_palatal_velar_sorda V.24 USS_Gloucester_(PF_22) Rumpelstikin Rosana_Ubanell Gloster_gladiator Gamma_Corvi Iglesia_de_San_Lorenzo_(Calig) Glucoproteína_multiadhesiva Respiro_(pelicula) Iglesia_de_Santa_Trinità_de_Florencia František_Čelakovsky Municipio_de_Grail_(Dakota_del_Norte) Rossejat_de_arroz Ruta_Estatal_de_Nevada_161 Restrepia_australis Gobernacion_de_Ar_Raqqa Roldán_el_Temerario STTW_T2 Iglesia_de_la_Asuncion_de_Nuestra_Senora_en_Monterde_(Zaragoza) S_O_S. Municipio_de_Magnolia_(condado_de_Harrison,_Iowa) Iglesia_Apostólica_de_la_Fe_en_Cristo_Jesús_AR Universidad_nacional_de_cuyo Unitas François_Guizot Fulgencio_de_Écija Municipio_de_Lincoln_Valley_(Dakota_del_Norte) Iglesia_de_Santa_María_del_Castillo_(Madrigal_de_las_Altas_Torres) Gilberto_Rojas_Enríquez Galgo_italiano Rio_Quintanilla Rensselaer_(Misuri) Municipio_de_Hartley Resolucion_2029_del_Consejo_de_Seguridad_de_las_Naciones_Unidas Triple_Corona_(snooker) Futbolista_holandes_del_año Geografia_de_Belgica Rumanos_en_Ucrania Rio_paraná_de_las_palmas Girls'_Generation Giggles Gaspar_Joaquim_da_Fonseca Fuerza_coercitiva

html map