Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Historia_de_microsoft Anne_Marie_Homolle Morrisonville_(Illinois) Hippichthys_cyanospilos Andrés_Delgado_Calderón Monserrato Historietas_humorísticas Grupo_topologico Arroyo_grande_california Hermandad_de_Culto_y_Procesion_de_Jesus_Nazareno_del_Perdón_y_Maria_Santísima_de_Nueva_Esperanza_(Málaga) Atelopus_pinangoi Historia_de_mongolia Hippolyte_Delehaye Herberts_Gubiņš Miloš_Krstić Herbie_Fully_Loaded_(banda_sonora) Araucaria_angustifolia IBM_PC_BASIC Aphthona_marataka Hasán_Habibí Horatio_Thomas_Austin Haitiana Mitsubishi_1MF Audubon_(Pensilvania) Antonio_i_de_portugal Move_Your_Body_(cancion_de_Beyonce) Haradzki_Stadium Gymnallabes_alvarezi Ayuntamientos_de_Espana Avariciar Mujeres_(serie) Gymnocarpium_dryopteris_var._pumilum Historia_del_Club_Atletico_Penarol_(fútbol) Mordellistena_motoensis Houppeville Asociación_Espanola_contra_el_Cancer Missé Arantxa_Sanchez-Vicario Associaçao_academica_de_coimbra Anticiclón_de_Siberia Augusto_Higa André_Bernardes_Santos Augias_de_Trecena Muleshoe_(Texas) Armadura_del_Dragón Aravenei Henrik_Nordbrandt Hermandad_Dominicana_del_Santísimo_Cristo_de_la_Buena_Muerte Montserrat_(Buenos_Aires) Así_es_(álbum_de_Americo) Hugo_(desambiguacion) Hilda_Hidalgo Mimas_(satélite) Herenio_Filón Movimiento_Fennómano

html map