Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.





Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Batalla_de_Teba Baradena Biliphyta Bandera_de_San_Pedro_y_Miguelon Brevipecten Bañuelos Bingham_(Maine) Barón_de_Eroles Celidueña Cardel Caja_Rural_de_Asturias Bob_Geldof Bilaspur_(Chhattisgarh) Bernard_Romain Banco_payaguá Batalla_de_los_Collejares Betula_boshia Carlos_Pereyra_Gómez Causses_et_Veyran Banco_de_Escocia_(Irlanda) Cayo_Pésimo_Jaculo Beaufort_(queso) Campeonato_de_Apertura_(Chile) Año_330 Calle_Bleecker/Broadway–Calle_Lafayette_(estacion) Batalla_de_Tanagra_(457_adC) Bessay-sur-Allier Benjamín_B._Wiffen Boeckhia Camino_de_las_Estancias_Jesuiticas Breakbot Caapétay Capital_cultural_(sociología) Carboxilato Campeonato_Europeo_de_Natacion_de_2004 Basilica_de_Los_Angeles Centro_de_Investigacion_y_de_Estudios_Avanzados_del_Instituto_Politécnico_Nacional Centro_de_Operaciones Bianca_Castanho Castillo_de_Tarjarja_(Granada) Canción_del_Sur Castillo_de_Oxford Beatriz_Paredes Chamaemyces Barcena_de_Cicero_Barcena_de_Ciceru Bi_sheng Batalla_de_Komaki_y_Nagakute Bosque_Servio_Aguirre Bald Bajio_de_san_jose Bulbophyllum_millenii Cernunnos Bernardo_de_Sá_Nogueira_de_Figueiredo,_marqués_de_Sá_da_Bandeira BarraPunto.org Cesar_Jimenez

html map