Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Campeonato_Mundial_de_Patinaje_Artístico_2009 Carme_Cortés Castillo_de_Eljas BI_(informatica) Año_1124 Borgiallo Barry_(perro) Caso_Urbanor Cetina_(apellido) Canton_de_Estrees_Saint-Denis Begoña_Via-Dufresne Capitan_Marvel_(DC) Castillo_de_adzaneta Birkir_Bjarnason Carlos_Baca-Flor_Soberón Black_Cats Campeonato_de_Europa_de_Natación_de_Distancia_Larga Calluna_erica_var_condensata Bautista_Saavedra_(provincia) Carex_schummelii Blanco_Encalada_(Mendoza) Carolina_Michaelis_de_Vasconcellos Bobby_Reynolds Batalla_de_uarga Carnaval_taurino_de_América Belen_(Nicaragua) Cayarani Catecismos Bjornstjerne_bjørnson Calospilota_calabarica Bailando_(EP) Cerro_de_Pasco Bombardeo_de_Valladolid Cañon_de_Saturban Champ Bonnington Bialy Barrerita Bebidas_del_Japon Bernardino_Fungai Casa_del_Virrey_Liniers Brian_Tyler Chalautre_la-Grande Canal_de_ensayos_hidrodinamicos Carlo_Cudicini Cardioptera_nigridens Azy_sur_Marne Boton_de_ancla_(1961) Blainville_sur_Mer Bazargan_(Irán) Basilica_de_San_Francisco_en_Asís Canal_Segarra-Garrigues Champs_Elysees_-_Clemenceau Bützfleth Castillo_de_halton

html map