Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Linea_C_9_de_Cercanías_Madrid José_María_González_Pérez Lista_de_apellidos_mas_comunes Lafresguimont-Saint-Martin Lagoa_(Algarve) Leptaulax_drescheri Johann_Erdmann_Hummel Le_Breuil_Bernard Lista_de_autopistas_de_Francia James_Chester Kanako_Tōjo Isla_de_Terceira Kyûbi Karl_Mauch Liguilla_Pre-Libertadores_(Chile)_1992 Lenguas_jivaro_cahuapanas Lauquíniz Lidf. Juan_Jose_Dauxion_Lavaisse Joseph_ibn_Migash Joaquín_Camaño_y_Bazán Jackson_Quiñónez Lenguas_tákicas Javier_Ocampo_López Jolocin_blanco La_forma_de_las_cosas_venideras_(Lost) José_Maria_Otaolaurruchi_Tobia Leyendas_de_Memorias_de_Idhún Joaquín_Ezpeleta_y_Enrile La_Teoría_de_Conjuntos John_Lewis_(músico) Jefferson_Osborne Ismael_Kiram Joao_Pinheiro_Chagas Linea_302_(Buenos_Aires) Lekhwiya_SC J.H._Wilkinson Jerez_Club_de_Futbol La_Cosecha Ismene_knightii Joseph_Ruppert Jean_Bertrand Jardin_Botanico_del_Instituto_Botanico_V_L_Komarov Lista_de_códigos_telefónicos Laberinto_auricular Itziar_Ziga Lechuga_escarola Karlsruher_Grat Intarsia John_R._Vane Leyendas_de_Guatemala_(libro) John_Christopher_Depp_II José_María_Yturralde Lago_de_Junín_(Argentina) Juan_Miguel_Fuente-Alba_Poblete

html map