Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Prunella_fischeriana Quaix_en-Chartreuse Matemática_combinatoria Puerto_Esperanza_(Argentina) Maestro_di_Castelseprio Línea_2_del_Tranvía_de_Zaragoza Mediterraneo_(Departamento) Masters_de_Miami_2004 Masters_de_Canadá_1974 Miguel_Gonzalez_Lopez Ramus_meatus_acustici_interni_arteriae_basilaris Manasés_de_Juda Maud_de_gales Macbeth Luyten_726-8 Primarias_presidenciales_de_la_Concertación_(1993) Machairasaurus Gran_Premio_de_Turquía Luis_alberto_de_cuenca Medalla_Militar_(Francia) Lluís_Pericot_García Puy-Saint-Gulmier Rancé Meteorito_lunar Meslay_(Loir_y_Cher) Gran_terremoto_de_Kanto Locomotora_a_Vapor_PS10 M-Sport_Stobart_Ford_World_Rally_Team Mate_amargo_(publicación) Qué_bello_es_vivir! Microstrip Mameluco Lonchophylla_bokermanni Marvin_Lee_Aday Mary_McMillan Premio_Satellite Goniosoma_roridum Recreativo_Español Luis_Tejada_(futbolista) Matthew_Massie Ready_or_Not_(canción_de_Bridgit_Mendler) María_Jesús_San_Segundo Los_Ángeles_(Buenos_Aires) Puente_Mauricio_Joppert Grand_Cane_(Luisiana) Potrero_del_Llano Mekosuchidae Manele Primer_gótico_inglés Griesheim-sur-Souffel Luis_Alfredo_Yanes_Padilla Pseudofaquia Raion_de_Krasnogvardeiskoye_(desambiguacion) Maruta Primera_intervencion_estadounidense_en_México

html map