Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

L_A_M._E. Linea_R12_(Córdoba) Johann_Peter_Eckermann Izel_Celikoz Jose_Antonio_Sayés Leo_Baekeland José_Mallorquí Lecanorchinae Kosmos_919 Legado_(Derecho) Linea_Naranja_(Metro_de_Washington) Jorge_Munoz Lake_Madison_(Dakota_del_Sur) Literatura_de_Australia Juan_Alfonso_Pérez_de_Guzmán_y_Osorio Juguete_rústico Leyendas_Mayas,_Coleccion_Leyendas_y_Poemas Julio_Pintos Joaquin_Pérez_Villanueva Jose_Antonio_Diaz_"Chaqueton" Jeu_Azarru_/_Juan_de_Urraza Leontin_Stefan_Peterfi Ken_Boyd Islas_Kalpeni Lissochelifer_depressus La_noche..._con_Fuentes_y_cía Joey_Tribbiani_(Matt_LeBlanc) Lespouey La_Quinta_Avenida Leandro_Martínez_(cantante) Jean-Francois_Lesueur Jose_María_Blasco_Etxeguren Larriviere_Saint_Savin Juan_Nicolas_de_Aguirre_Barrenechea Juan_Gil_Hontañon Islotes_de_los_Apóstoles Jose_Faustino_Sanchez_Carrion Le_Claire_(Iowa) Libération_(periódico) Libro_de_rojo_de_especies_amenazadas_de_Rusia La_Celle_sur-Morin Leptapoderus_frater Jehuda_Cresques João_de_Barros Leonid_Brezhnev Kwakoegron Ley_del_5_de_noviembre Lake_Holiday JS_Kairouan James_Cotton Isla_Bunce Josefa_Martin_Luengo Instituto_Universitario_Politecnico_de_las_Fuerzas_Armadas_Nacionales Kvaløya_(Tromsø) Juan_Carlos_Abril

html map