Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Preterismo Mance_Rayder Pseudolabrus_japonicus Michael_Pupin Marshtomp Manuel_Linares_Rivas MPGE_4 Premio_Condor Gregorio_Ordonez Metabolismo_acido_de_las_crasulaceas Marta_Belmonte Pāli Provincia_de_Nassau Malignidad Gonzalo_Suarez_Rendón Premio_Nacional_de_Poesia_(España) Locotractora Quam_(Argentina) Mentore_Maggini Raúl_Rodríguez Martinchel Mentha_urticifolia Raniero_de_Austria_(1783-1853) Los_silencios_del_doctor_Murke_y_otras_sátiras Premio_Luis_Caballero Maximiliano_Gastón_Acosta Marquesado_de_Lopez-Chavarri Malapterus_reticulatus Grabaciones_Accidentales Mariemburgo Goddard_A Pro-forma Granadilla_de_Abona_(capital_municipal) Psicología_behaviorista Premio_Principe_de_Viana Matrimonio_entre_personas_del_mismo_sexo_en_Nuevo_México María_Isabel_de_Braganza Rajesh_Ramayan_Koothrappali Lukáš_Dlouhy Medios Pyotr_Béketov Miguel_Darío_Cardenal_Miranda_Gómez Principles_of_Compiler_Design Miguel_Cortez Magdalena_Santiago_Fuentes Promedol Potez_540 Premio_Carlos_Fuentes Middlesbrough_FC M_N.Correa Gold_On_The_Ceiling Mario_Lepe Lourdios-Ichere Rata_canguro_(America_del_Norte) Menchi_el_Show

html map