Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Spellbound_(canción_de_Triumph) Topografia_cristiana Solo_contra_sí_mismo Telets_de_Bulgaria Talanites_dorsilineatus Saguache_(Colorado) Teleférico_de_Montjuïc Saint_Geniez_ô_Merle Salacia_(planta) Sergio_González_Morales Tierra_(pelicula) Segunda_dinastía_de_Egipto Torrejon_de_la_Calzada_(Madrid) Thamnaconus_modestus Tamgaly Selección_de_fútbol_amateur_de_Colombia Tipo_(personaje) Sociedad_San_Pío_V San_Marcial_(Entre_Rios) Tathagata San_Cristobal_Ecatepec Selección_femenina_de_fútbol_de_Eslovaquia Torneo_Conde_de_Godó_2013 Selenophorus_stevenii Sammy_Case Transformación_de_Tschirnhaus Stella_Marquez_Zawadski Silybum_mariae Torneo_Nacional_1985_(Argentina) Tomorrow_(álbum) Tour_de_Flandes_2012 Smooth_Jazz They_(pelicula_de_1993) Sk_wikipedia_org Sarcocheilichthys_hainanensis Squaresoft Smṛti Tomoderus_klapperichi Suat_Günsel Spunk_(album_de_Sex_Pistols) Sebastián_Piñera_Echenique Smaragdina_clypealis Tesorillo_del_Cabezo_Redondo Sartana Segunda_reunion-cumbre_del_BRIC_2010 Software_Libre_Argentina Sol_de_Manana Sant_Ramon_(Lérida) Toro_sentado Sunny_entre_estrellas Thillot Saint_Louis Tiphobia_horei Tetraleurodes_bararakae Señor_Jesús

html map