Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Gaim Fundación_(municipio) Gavialidae Universal-International_Pictures Respiro_(película) Iglesia_de_la_Asuncion_de_Nuestra_Senora_(Vistabella_del_Maestrazgo) Rio_Mersey Río_negro_(bolivia-paraguay) Gastronomia_de_Banglades Ross_780 Uróloga GnomeMeeting Rosendo_Arus Río_Rienza Ryan_Howard Rio_all_suite_hotel_and_casino Uma-sahaya SPARQL Underneath_the_colours Rio_Frio_(estación_de_Metrobús) Iglesia_de_San_Agustín_(Baliuag) Roxana_Webb Ruta_de_Illinois_107 Resedella Rock_Alternativo Revel_Meolans In_Blue_Special_Edition Ulex_parviflorus_var_baicheri Rito_hispanico Ruben_Martínez_Solís Urbi_Propiedades Glipostenoda_testacea Uno_Svensson Rynchops_niger Reina Fringilla_coelebs Glafkos_Clerides Rio_Nilo_(Sudan) VR-01 Romaza_violón Rene_Wellek Municipio_de_Butler_Grove Municipio_de_Richland_(condado_de_Beaufort,_Carolina_del_Norte) Rugientes_anos_20 Ingeniería_de_Producción_Agroindustrial Municipio_de_Bloomfield_(condado_de_Clinton,_Iowa) Resource_Access_Control_Facility Rhodeoides_vaillanti Municipio_Lagunillas_(Zulia,_Venezuela) Uropoda_tersa Rosales_(Cordoba) Functor U.S._Route_51_(Illinois) Riviere_Salée Galatasaray_Spor_Kulübü_(baloncesto)

html map