Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Suraksan_(Metro_de_Seul) TLoZ:_OoTU Sporophila_americana Simon's_Town Teofilo_V_Mendez_Ramos Shamaatae Santo_Domingo_(municipio_México) Secaucus Sismos_de_Espana Saint-Pierre-du-Lorouër Starwars Seleccion_de_voleibol_de_Italia Serrognathus_taurus_jampeanus The_Nova_Project Shangri-La_(Yunnan,_China) Tomas_Eloy_Martínez Tauro_(astrologia) Tras-os-Montes_(vino) Señor_de_la_Torre_de_Kazlunn Sarcopenia Seleccion_de_fútbol_de_Japón Teratogenicos Scary_Monsters_And_Super_Creeps_(álbum) Sitio_Histórico_Nacional_de_los_Estados_Unidos San_Antonio_Ilotenango Señales_(pelicula) Sinfonia_n_48_(Haydn) Torre_di_santa_maria Tras-os-Montes_(vino) Selección_de_fútbol_de_Curazao St._George's_Caye Sunset_Harbor_(Carolina_del_Norte) Torneo_Villa_de_El_Espinar Sainte_Colombe_près_Vernon Saddick_Adams Tarrafal_de_São_Nicolau Sinfonica_de_Londres Santísima_Trinidad_(1769) Torneo_WTA_de_Kuala_Lumpur_2013 Theraphosinae Scaphiopus_holbrookii Sommerance San_Martin_del_Castanar Star_Wars_Las_guerras_clon Sergio_Mihanovich Solarium_(constelación) Soberana_Orden_Militar_de_Malta Saint-Mars-du-Désert_(Loira_Atlántico) Sociedad_Tolkien_Espanola The_Christmas_Special_(Regular_Show) Schistura_sokolovi Templo_de_Oaxaca Submarino_U-3_(1935) Sirusho_Harutyunyan Sao_Valentim_do_Sul

html map