Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Peñas_Royas_(Teruel) Nihon_Bussan OTO_Melara_Mod_56 P._A._E. Patronato_de_la_Alhambra_y_Generalife Oliver_Van_Noort Papel_del_japón Open_and_Free_Technology_Community Olimpiada_Nacional Pinar_del_Rio_(beisbol) Omega_Icon-3 Museos_de_sevilla Pais_Solidario Oxacis_laeta Peck_(Michigan) Palacio_del_vizconde_de_los_villares Nabo_salvaje Partido_Cristiano_Democrata_Flamenco Penny_Serenade Parque_Nacional_Roca_Catedral North_American_Plant_Collections_Consortium Oncenal Pequeña_Karimun Papaver_setigerum OQYANA Patrulla_militar_(deporte) Oxianion Paraliochthonius_singularis Paralelo_30_norte Noreste_(región_Argentina) NGC_394 Opera_de_baladas Oriente_(Buenos_Aires) Oncogenicos Pico_Castillo Nakoko_team Pavías_(Castellon) Opuntia_rutila Otto_Scorzeny Mutualidad North_Lakeville_(Massachusetts) Petteri_Nummelin Más_allá_del_bien_y_del_mal Peligro_sismico Novio Penne_(Tarn) Novodonetskaya Oficina_de_grabado_e_impresion_de_EE.UU. Operacion_Triunfo_Mexico Port_Augusta,_Australia Plaza_de_los_Luceros Parque_Nacional_Montanas_Flinders Olimpiada_Centroaméricana Patente_(automoviles) Nervus_peroneus_superficialis

html map