Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Mézières-sous-Lavardin Paeonia_makoya Nobunaga_Hazama Ospitalepea Pak_Sung-hyok PSI Nicolás_Boileau Pony_Springs_(Nevada) On_the_Turning_Away Potencia_de_disipación_térmica Pleurogyne Postal_"Saucy_Jacky" Perriers_en_Beauficel Parámetros_de_transmisión Parodia_nana Plaza_de_las_victorias Peso_boliviano Pinkygenie:_Este_día_superespecial Otero_de_las_Dueñas Par_1º Nadëb One_Night_at_Budokan Osteolaemus_tetraspis Nyulas Pontificia,_Real_y_Venerable_Cofradía_del_Santísimo_Cristo_de_la_Esperanza_y_María_Santísima_de_los_Dolores_y_del_Santo_Celo_por_la_Salvación_de_las_Almas Notacanthus Natacion_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Londres_2012_–_100_metros_estilo_braza_masculino Naruto_(Tokushima,_Japon) Pedro_Puig_Pulido Ollie_Johnson Palacio_Guzmán_de_Vegadeo Perizoma Pierre_Loti Pedro_Ross_Leal Nivel_topográfico Olmos_de_Penafiel Nikolai_Alexeyevich_Nekrásov Opus_magnum Office Pandanus_mooreaensis Option-adjusted_spread Notoxus_lonai Pan_Am_(serie_de_television) Nes_Ziona Planeador_de_saqqara Nea_Anchialos N-320 Patino Ponchatoula_(Luisiana) Paises_Bajos_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Invierno_1992 Normal_mapping Mónica_Cahen_D’Anvers Pinotepa_Nacional_(municipio) Pastor_de_Maremma Oides_quadriguttata

html map