Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Callulops_glandulosus Cantón_de_Muret Cabeza_rubia_de_Kouros Benjamín_Aybar Carmen_Polo_y_Martínez-Valdes Bandera_de_Alaska Barco-dragon Caso_Profumo Beards_Fork_(Virginia_Occidental) Bruno_Manuel_Rodrigues_Silva Batalla_de_zonchio Carolina_Gynning Botrycomus_vulgaris Cacatuas Byron_(Oklahoma) Bayombong Casa_da_India Campeonato_Mundial_de_Balonmano_Femenino_Junior_de_2012 Barcarena_(Oeiras) Casa_de_Gobierno_de_Tucumán Bert_Stern Canena Cachemira_(fibra) Bruja_Jiji_(Cackletta) Catalogo_de_la_Flora_Venezolana Bellevue_la_montagne Bahía_Apalachicola Carabus_(Procerus)_gigas Champorcher Castillo_de_Boltaña Castillo_del_Espíritu_Santo Calle_Hoyt-Fulton_Mall_(Linea_Eastern_Parkway) Cadena_Azul_de_Radiodifusion Bosque_esclerófilo Cassipourea Blanca_Ávila_Moreno Bupleurum_brasianum Cephalophyllum_primulinum Batalla_de_Himera_(311_adC) Canonera_(fortificación) Bourbach_le-Haut Blue_Note_Jazz_Club Bullet-Proof_Software Casa_Grande_de_Ayamonte Cazamoscas_de_cola_corta Chaetaria_humilis Año_1951 Canónica_de_Santa_María_de_Roca-rossa Camila_(telenovela) Barranco_de_Algendar CJA Catedral_de_la_Sagrada_Familia_de_Orange Cartuja_de_Nuestra_Señora_de_las_Fuentes Balonmano_en_los_Juegos_Bolivarianos_de_2013 Blanca_Rosa_de_Aguilar

html map