Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Teurgia Seguro_Social_de_Salud_del_Perú The_Balkan_girls Tiro_con_arco_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Munich_1972 Solms-Laubachia Sālamba_sarvāngāsana Teresa_de_Florencia Selección_de_handball_de_Francia Tomas_O_Canainn Ternstroemiopsis Salarias_sibogai Saint-Martin-de-Juillers Sancho_I_el_Gordo Torneo_Clausura Saint_Julien_de-Toursac Tolomeo_(gnóstico) Torneo_de_Halle_2013 Telescopio_Europeo_Extremadamente_Grande Shandong_Lions Saraz Transbor Temporada_2005-2006_de_la_Segunda_División_de_Venezuela Sabrina_(Pokemon) Teoría_de_la_argumentacion Signos_de_prolongación Terremoto_de_Atenas_de_1999 Sudamericano_Juvenil_de_Rugby_1972 Suites_francesas Taboexa Saint_Clément_Rancoudray Santianes Socialismo_de_champan Seno_(matemáticas) Transformador Sherlock_Holmes_y_el_rey_de_los_ladrones Terry_Jones Synodontis_woleuensis Sanaur Salientia Steindór_Andersen Tomos_(motocicletas) Sankará_Acharia Su-26 Sainte-Lunaise Salto_en_esqui_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Grenoble_1968 Synodontis_velifer Tragedia_de_Doha Saint-Pierre-du-Bû Shitao Serpiente_real_comun Schranckiastrum Seán_Patrick_O'Malley Salix_brachycarpa Schüco_Arena San_Francisco_Pápagos

html map