Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Pentagenia_robusta Paulara Olivaichthys_cuyanus Noxon_(Montana) Museo_de_Arte_Moderno_de_Rio_de_Janeiro Odontotrypes_kalabi Pacto_de_Vadoluengo Pimaco_Two_(Arizona) Phyllanthus_ellipticus Newport_County_Association_Football_Club Napoleón_Cordy Nemampsis Palmera_(grupo_musical) Poa_subalpina Parque_nacional_de_Guadarrama Partido_de_clasificación_para_la_Eurocopa_entre_España_y_Malta_(1983) Parque_nacional_Goneaway Paolo_De_Ceglie Otto_Arosemena Pilolabus_guerrerensis Pesadillas Orodreth Perugia_calcio Oileus_heros Polotitlán_(estado_de_México) Papaver_rhoeas_var_erucifolium Otion Polyspilota Pedro_Sabat Pacé_(Ille_y_Vilaine) Origanum_decipiens Oxytropis_montana_subsp._retezatensis Nicolás_Casullo Pep_Bruno Pedro_Dorronsoro Nigel_Barker N-Acetilmanosamina Nirbisia_hamiltonii Mykelti_Williamson Pitajoní_cimarron Opdyke_(Illinois) Nefropatía_diabetica Museo_Provincial_de_Ciencias_Naturales_Dr_Angel_Gallardo Planeta_terrestre Músculo_dilatador_de_la_nariz Parque_natural_de_Aizkorri-Aratz Palmdale,_California Pasthun Nezumia_brevirostris Ponche_(bebida) Palacio_Ducal_de_Venecia Point_and_click Orden_de_Alcala_de_la_Selva OEW Nunnezharia_costaricana

html map