Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ewing_(Nueva_Jersey) Ferrocarril_del_Sur_de_Manchuria Elefante_Blanco Francisco_Viñas Fernando_Afán_de_Ribera_y_Téllez_Giron Folclore_de_ucrania Eucanthus_lazarus Eumorphus_assamensis Faro_de_San_Telmo_(Almeria) Francisco_Carrasquer_Launed Ephrata_(Washington) Fan Enrique_Wiegand_Frödden Exordio Fenris Escudo_de_Cantabria Estilo_prerrománico Embid_de_Ariza_(Zaragoza) Estación_Muelle_YPF El_show_del_fútbol Francisco_Díaz_(historietista) Ficus_complicata Escudo_del_Caquetá Escudo_de_Montserrat Erinome_(satélite) Flúðir El_es_mi_hermano En_el_nombre_del_fútbol Estacion_de_Altafulla_Tamarit FM-2 Estacion_de_Arturo_Soria_(Metro_de_Madrid) El_dios_de_las_pequeñas_cosas Estación_de_Pieterlen Exam El_Tío_Horacio Epikleroi Estateira_Reina FC_Yantra_1919_Gabrovo Formacion_de_la_capa_de_techo Enseñanza-aprendizaje Evónimo Emile_Berliner Efecto_hipsocrómico Fougaron Flexi Ferrari_World_Abu_Dabi Equipo_Alemán_Unificado_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Squaw_Valley_1960 Estacion_Iyokaminada Ejido_La_Cañada Ferrari_355 Etude_Revolucionario Edmund_Halley Expedicion_de_la_Ana_Jacinta Franco_del_África_Ecuatorial_Francesa Escudo_de_armas_de_osetia_del_sur

html map