Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Control_biologico_de_la_hormiga_de_fuego_(Solenopsis_invicta_y_S._richteri) Valdeavero Aeropuerto_de_Lisboa Cole_Porter Albert_Dalmau Actinidia_volubilis Al_Wehda_SC_(Trípoli) Wiener_Städtische_Allgemeine_Versicherung Xabier_Azkargorta Zé_Caipora Christm Cixiidae Xxiii_distrito_electoral_federal_del_distrito_federal Conhelo Academia_Diplomática_de_Chile_Andres_Bello Cintra_(provincia_de_Cordoba) Colonia_Cocha Vuelo_251_de_Petropavlovsk-Kamchatsky_Air_Enterprise Walt_Disney_Productions Ajaba Cistus_laurifolius_var._lanceolatus Chenopodium_spathulatum_var._platyphyllum Workload_Partitions Xīn_qī_longzhu_Shenlong_de_chuanshuo Virginia_Destroyers Viarigi After_Eight Codigo_de_Manú Winhall Yáseni Achitabla_de_culebra Wilusa Zakynthos_F.C. Consultoria_Tecnologica Vigilante_(Episodio_Diego_y_Glot) Conflicto_Sino-sovietico Acnodon_oligacanthus Chromis_randalli WP:WC/12/f1 Cistothorus Vicente_Enrique_y_Tarancón Compañia_Minera_del_Pacífico Aechmea_chrysocoma Zoé_(album) Colombey_les_Deux-Églises Condado_de_jack Villa_Catella Cicatrices Villanueva_del_fresno Yebel_Arkenu Yalvac Columbia_Rediviva Consejo_Regional_(Perú) Agunstín_Yañez Vodacom

html map