Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Museo_del_Arroz Ocupacion_policiaco-militar_de_Oaxaca Oficina_Europea_de_Lenguas_Minoritarias Myosotis_ramosissima_ssp_globularis New_Dark_Ages Parolinia Parque_Nacional_Marino_Gran_Bahía_Australiana Parque_Nacional_Mweru_Wantipa Pablo_Blas Peloton_de_ejecucion Petiville_(Sena_Maritimo) Origin_(album) Naoki_Imamura Places_Like_This Neves_Paulista On_The_Record Nudo_(botánica) Partido_Comunista_de_Nepal_(Marxista_Leninista) NET_ID Nékor Orden_Militar_de_Alcántara Octágono Nicolás_Ramírez_(desambiguación) Niña_de_Didika Ovario_infero Pingüinos_en_la_cama Nieves_Navarro Observatorio_de_Calar_Alto Nápoles_(estacion_de_Metrobús) Obair_Bhrothaig Peña_de_Arcos_de_la_Frontera O_(cirque_du_soleil) Parque_Natural_de_Sierra_de_Maria_Los_Velez Nave_transversal Oficina_de_Grabado_e_Impresion Peregrinacion Pedilus_sulcatus Plaza_de_Santa_Maria_de_Soledad_Torres_Acosta Oncerum_gallicum Nicolás_Rodríguez_Carrasco Partido_politico_Whig Neolochmaea_transversicollis Parque_Nacional_Boorabbin Pena_(Texas) Musica_electroacustica Pepe_Da_Rosa_Jr Nahanarvali Nyctiplanctus_ferruginea Ophrys_grandiflora Nervio_trigemino Pantallazo_Azul Peribánez_y_el_comendador_de_Ocaña Oxbow_(Nueva_York) Pegarropa Polvo_(desambiguacion)

html map