Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Allan_David_Bloom Directiva_Habitat Disney_Channel_(Portugal) Copa_Intercontinental_Centenario_Sub_20_de_1996 Crecy-sur-Serre Dona_Petrona Alexandre_Bosch_i_Catarineu EXILE Diego_López_de_Zúñiga_y_Velasco Alsa_grupo ERESBIL-Archivo_Vasco_de_la_Música Cámara_del_Tesoro_Imperial_Austríaco Daini_Teibo Dipeptido Echinocactus_albatus Cryptocephalus_planifrons Debates_sobre_el_estado_de_la_nacion Durness Diamante_Florentino Copa_Mundial_de_Béisbol_de_2009 Duque_de_Suárez Duran_Duran_(álbum_de_1993) Copa_Mundial_VIVA_2008 Cristales Coryanthes_parkeri Aleurolobus_karunkuliensis Costo_de_despegue Amor_liquido Criticas_a_El_código_Da_Vinci Alfonso_I_de_Este Alfa_Coronae_Borealis Cummom Distrito_de_Inashiki_(Ibaraki) Distrito_de_Paras Departamento_Río_Senguer All_the_small_things Destino_Final_2 Desastre_nuclear Alex_Zisis Critica_a_los_Testigos_de_Jehova Diospyros_pauciflora Echinopsis_thionantha_subsp._glauca Distrito_congresional_at-large_de_Puerto_Rico Copa_México_(1995-1996) Diego_coello_de_portugal_y_quesada Dipiramide_pentagonal Declaración_de_la_Independencia Corneta_(musica) Deutsche_Bank_A.G. Copa_del_Rey_de_fútbol_1919 Cândido_Barbosa Defensa_comun_europea Amateurs_(pelicula) Detección_de_eventos_sociales Doug_E._Fresh

html map