Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Manuel_Fernández_Cruz Reefer_Madness Manuel_Fuente_Andrés Mario_Álvarez Programa_ensamblador Pájaros_de_la_miel Mateu_Nicoláu Power_Rangers:_Fuerza_mistica María_del_Carmen_Escasany_y_Miguel Masters_de_Montecarlo_1970 Puma_araucano Real_Jardín_Botanico Provincia_de_Tomina Raión_de_Drabiv Priedebert_Tuglas Luehea_divaricata Quero_(Perú) Los_tratados_de_Oslo Miguel_de_molina Marcelino_Champagnat Reactivo_de_nessler Lobelia_rosulata Provincia_de_reggio_calabria Gran_Premio_de_Bélgica_de_1996 Luray_(Misuri) Mejor_Entrenador_del_Ano_de_la_NBA Mario_Simón_Arias_Camisón Premios_Goya_a_la_mejor_película Malagueños Gran_Premio_de_la_Republica_Checa_de_Motociclismo Lohitzüne_Oihergi Rally_Internacional_Erechim_de_2013 Margarita_Moreno_Sanz Procesadores_escalares Premios_Ondas_1994 Lucie_Šafařová Michael_Schur Lus_la_Croix-Haute Puentecesures Mario_Mercator Gordon's Gonypetoides Proctologico Pseudorupilia_sepia Ramon_Tremosa María_Gerónima_Montealegre Rayo_γ Lucky_Luke_(serie_de_animacion_1984) Mi_gato_Angus,_el_primer_morreo_y_el_plasta_de_mi_padre Rapatronic Mehmed_V Raimundo_Fernández-Cuesta_y_Merelo Marcelo_Moreno Manzanillones Raul_de_Anda

html map