Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Javier_Benitez James_Morrison_(político) Joan_Roca_i_Fontané Jerez_Zacatecas Linea_Tarragona-Reus-Picamoixons-Lérida Khedive Ladislavia_taczanowskii León_(Nicaragua) Jose_Ricardo_Morales Khoi-san La_máscara_negra La_Bourdiniere_Saint_Loup Ioyanas Liga_Departamental_del_Cuzco Lenguas_occitano-románicas José_Octavio_Bordon La_Semana_Más_Larga... Kavalali_Mehmed_Ali_Pasha John_Michael_Osbourne La_Grave_la-Meije Isla_El_Fronton Karrar_Jasim_Muhammed Jose_L._Cantilo Listia Jomalig,_Quezon Lavochkin_La_132 Julius_Caesar_(crater_lunar) Juan_Guerra_(futbolista) Jose_Liria_Fernández Ithaginis_cruentus Lacería Julius_Schumann Joaquin_Edwards_Bello Lista_de_espacios_naturales_de_Andalucia La_colina_de_watership Jeanette_Winterson Kawasaki_Ki_61_Hien Juan_Pablo_Franco Ivica_Kostelic Lexcorp Intermission_(película) Le_Vite_de'_piu_eccellenti_pittori_scultori_ed_architettori Karen_Black Isla_Guaraqueçaba Lafragua José_María_Muriá Juan_jacobo_fernández Juan_II_de_Holanda Lindera_benzoin_var._pubescens La_ventana_secreta Iván_Nepliuyev Instituto_de_Segunda_Ensenanza Jordan_Mechner Juan_A_de_la_Pena Instituto_Estudios_Bursátiles_de_Madrid

html map