Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Gran_Iloilo-Guimaras Region_Autónoma_Atlántico_Sur Provincia_de_Khost Marta_(mamifero) María_Eugenia_Rojas Principe_de_Hesse-Darmstadtt Millard Raul_Arévalo Prunus_hixa Loren_Legarda Légéville_et-Bonfays Martin_Duffo Mal_Evans Matamico_andino Magical_Princess_Minky_Momo Primera_Cámara_de_los_Estados_Generales Lorito_encapuchado Los_de_fuego Gorrion_montes_de_los_Yariguies Lluís_Conesa_Espín Melaleuca_smithii Microrregion_de_Vitoria_da_Conquista Makossa Microrregion_de_Maringá Puerto_de_Yawatahama Louis_Ngwat-Mahop Mammillaria_arroyensis Miguel_López-Alegria RKC Mesorregión_Central_Potiguar Reed_Alexander Ramal_del_Puerto_de_Viana Ramon_José_Velásquez Los_heroes_de_la_ciudad Primera_Division_de_Espana_1956_57 Proceso_de_Reorganización_Nacional_(1976-1983) Que_el_viento_borró_tus_manos Primera_Division_Venezolana_1997_98 Granges-sur-Vologne Goiana Puente_mayor_de_valladolid Maha-Visnu Martín_Gutierrez_Catalán Mart Lolium_halleri Grass_Valley_(California) Luis_E._Valcarcel Lázaro_de_Tormes_(pelicula_de_2001) Luis_xi_de_francia Lux_(jabon) Mamíferos_de_la_península_ibérica Live_it_Up Luco_de_Bordon Radek_Šírl Graham_Colton

html map