Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Señorío_territorial San_Pablo_(estación) Tebaida Sybaris_occidentalis The_Glory_Hole Saint_Loup_(Marne) Temporada_1975-76_de_la_ABA Sarcophyton Torre_de_capdella San_Andres_Tuxtla_(Veracruz) Sebastian_Vrancx Secker_and_Warburg Saint_Germain_de_Joux Scipio_Slataper Sertitympanum Tarzán_de_los_monos_(película) Tango_electrónico Todirhamphus_diops Telesfora_Castillo San_Jerónimo_de_Juárez Tecuciztécatl Sanetomi_Sanjō Torres_(Rio_Grande_do_Sul) Taiwanés Ship_of_Fools_(canción_de_Erasure) Torneo_Primera_B_Nacional_1997/98 Sublevación_de_Asen_y_Pedro Serres-Morlaas Sinfonia_n.º_62_(Haydn) Soma_(neurología) Tomasz_Olszewski Teoría_de_automatas Suroeste_antioqueno System_7 Silvia_Martínez_(modelo) Sistema_de_Monitoreo_Atmosférico_de_la_Ciudad_de_México Taquimilan Sancti-Spiritus Sylhet_Division Síndrome_de_Eaton-Lambert Secreto_de_la_correspondencia Thyreosthenius Tino_de_la_Cruz Semana_roja_(Italia) Salón_del_Automóvil_de_São_Paulo Sci_Fi_Channel Trauma_Vietnam Terremoto_de_Constitución_de_2012 San_Pedro_Garza_García_(municipio) Telefónica_Investigación_y_Desarrollo Tlachicoton Thermal_(California) Ticotico_lomicanelo Thomas_G._Lammers Spondias_mombin

html map