Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

José_María_Gamazo_y_Manglano Labeo_bicolor Jose_Luis_Álvarez Laurentino_Beria Liga_Nacional_de_Nueva_Zelanda_1974 Jose_Régio Linsleya_infidelis José_Agustín_Seco_Santa_Cruz Lenguas_vernáculas Linea_de_alta_velocidad_Milan-Verona John_William_Strutt Liar_(cancion_de_Megadeth) Insulinodependencia Komunisticka_strana_Čech_a_Moravy Juan_Martín_Hernández John_Curtis_Perry Katangi Kalloni_F.C. James_Kabare Laguna_Esmeralda_(Melipilla) José_Landero_y_Corchado Johnny_Tillotson Lista_de_capitulos_de_Astroboy Laura_de_Cordoba Lakewood_Village_(Texas) Lima_(río_Portugal) La_Chapelle_devant_Bruyères Kawanishi Juan_Oropeza_Riera Jack_Mercer Libélula_(desambiguación) Lengua_bretona Leonid_Ivánovich_Rogozov Jimena_Núñez_de_Lara La_Chapelle-Taillefert Las_Garrigas Khakassia Kuh-e_Rahmat James_Lincoln_Collier Juan_Beigbeder Kid_Rena Juan_Alonso_Pérez_de_Guzmán_y_Zúñiga_(1503_1558) Jose_María_Plaza Kjallak Interacionalismo_simbolico Lanzadera_a_mamariga Lenguas_penutias Keyaki Jose_Hernández_Arteaga Lituénigo Jose_María_Barreiro_Manjón La_Saga_de_Zelda Johnny_English_returns Jose_Azueta_(desambiguacion) Julián_(desambiguación)

html map