Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Mercedes_Jones Microrregion_de_Mossoro Manuel_Pérez_Barriopedro María_Beneyto_i_Cuñat Procuraduria_General_de_la_República Meliaceas Raión_de_Solone McCartney_(album) Gobierno_y_política_de_Perú Rapto_de_Helena Martin_Tenemás Principio_de_Frank-Condon Martin_Wylde_Carter Pseudochloris_mendozae Luisa_de_Saboya Radic Provincia_de_Sabaya Mathias_Färm Primaria_republicana_de_Utah,_2008 Puerto_espacial MTV_Asia_Awards_2006 Reduccion_(quimica) RCD_Espanol_B Luger_P08 Prionocyphon_umbratilis Gordon_Woolvett Michalovce Milicia_Catalana Premio_Nébula_al_mejor_guión Luperodes_castaneus Mariasela_Alvarez Magyarovár Lucille_Ricksen Llorenc_García_Barbon Live_&_Rare_(album_de_Korn) Radio_Televisión_Valenciana Middlesex_County_Massachusetts Recordando_a_Ana_Frank Protocolo_orientado_a_la_conexión Migas_con_chocolate Maniago M._U. Pretapati Loire_les_Marais Regnévelle Rachel_(Nevada) Recreativo_bádminton Lucia_Glez._Lavado Principado_de_Rumanía Grasas_poliinsaturadas Rebelión_del_Whiskey Raúl_Barboza Maria_Olimpia_Miranda_de_Obaldía MADI Masacre_de_Sivas

html map