Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Syndactyla_rufosuperciliata Sophronanthe Sandona Segundo_intercalar Situación_jurídica_del_aborto_en_distintos_países_del_mundo Saint-Privé_(Yonne) Territorio_en_litigio Sipunculiformes Shi_Shì_shí_shī_shǐ Sus_Saint-Leger Shawna_Leneé Super_Smash_Brothers_"Brawl" Solución_saturada Sebastian_Garcilaso_de_la_Vega Saw_Creek Strelitziaceae St._Marks_(Florida) Skalholt TES_IV Tejido_conductor Seleccion_de_futbol_de_la_Guinea_Ecuatorial Seda_(Alter_do_Chão) Sainte_Céronne_les-Mortagne Santovenia_(Segovia) Selección_de_fútbol_de_Vietnam_del_Sur Suma_(álbum) Status_Seeker Teina Supercopa_Argentina_2012 Saint_Germain-en-Cogles Scraptia_laticollis Secretaria_General_de_Gobierno_de_Chile Stearn Siblingen Sospechosos_de_ser_Jack_el_Destripador Trebons_sur_la-Grasse Simón_Bolívar_en_el_Cuzco Semana_Santa_de_Benetúser Siphanthera Teoría_de_la_conspiración_chemtrail Tom_Workman Terreno_(geologia) Sick_Jacken Simon_Santiago_Sanchez Saint-Mard-sur-le-Mont Submarino_portaaviones_I-23 Traduccion_de_direccion_de_red Steve_Burtt_(1962) Saint_Andre_de_Valborgne Symi Selección_femenina_de_fútbol_de_Ucrania Senor_de_la_Atlántida_Poseidón Tikal_Futura Shake_Your_Head_2003 Solpuguna_orangica

html map