Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Channahon_(Illinois) Carlos_García_Cuervo Canterbury_United_Football_Club Casca_d'Anta Bassano_Bresciano Batalla_de_Puruarán Año_1441 Campanillas_de_todo_el_año Campeonato_europeo_de_badminton_de_1970 Banco_de_Compensaciones_Internacionales Belinda_Peregrín_Schüll Cafe_Hansen Centro_para_la_Ciencia_y_la_Cultura Bellmare_Hiratsuka Caricinella_scabra Brigada_21 Cama_para_tres Champrenault Bernuy-Salinero Bristol_beaufort Cenchrus_echinatus Cayos_Dromedarios Basilica_de_Nuestra_Senora_de_los_Milagros Blue_Jeans_(película) Carretera_de_Luisiana_10 Bernardo_Pinango Castillo_de_Tesanj Benjamín_Orbon Azucar_negra Balitora_tchangi Bolivar_(departamento_Colombia) Chaos_(astrogeología) Caspar_David_Friedrich Baldomero_Vega_Seoane Casa_excusada Chaloenus_aeneipennis Belvedere,_Montevideo Cases_Baixes Camara_de_Diputados_(Mexico) Catástrofes_aereas Cecropia_cinerea Casio_Aproniano Bristol_Titan Castillo_de_Monóvar Bala_de_canon Batería_termica Bgayet Campo_de_críquet_Grainville Batalla_de_tierra_blanca Caicedo_(Antioquia) Bansky Banu_Dil_Nun Brouniphylax_varius Benthamia_lycopsioides Brotte_lès-Ray

html map