Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ifigenia_Martinez Río_Akhtuba Iluminación_física Función_W_de_Lambert Municipio_de_Finley_(condado_de_Webster,_Misuri) Iglesia_de_San_Quintín_(Saint-Quentin-de-Baron) Freeek! Resistencia_Nacional_Moçambicana Return_to_Zero_(album) Rio_Zagyva Reina_Violante_de_Aragon_y_Hungria Función_ventana Revolución_alemana Union_Cívica_Nacional_(República_Dominicana Indice_registral_científico Tupaya_grande_de_Borneo Municipio_de_Cass_(condado_de_Schuylkill,_Pensilvania) Imperio_estadounidense Municipio_de_Bethlehem_(condado_de_Stark,_Ohio) Resolución_1530_del_Consejo_de_Seguridad_de_las_Naciones_Unidas Galerella Rutpela Fruit_(ajedrez) Rivière_des_Prairies–Pointe-aux-Trembles U.S._Route_6_(California) Gadsden_(Arizona) TuS_Nettelstedt Unió_de_Progrés_per_la_Comunitat_Valenciana SIVE Gabriel_Lamé Funcionalismo_linguístico Gloeocarpus Fuerza_Aerea_Salvadoreña Rolo_y_el_secreto_del_guisante Rio_Caldarés Tunez_en_la_Copa_Mundial_de_Fútbol_de_1978 Murbach Garra_bispinosa Ulleungdo Récourt_le-Creux Iglesia_catolica_siriaca Ultimo_Dragón François_Couperin Independencia_de_Cataluna Gobernacion_de_Nabeul Robertson_Davies Religiones_afroamericanas Funciones_públicas Rosenst. Municipio_de_Dodge_(condado_de_Union,_Iowa) Galería_de_las_Américas François_Etienne_Kellermann Indice_de_Reid Río_Kunia Gatteo

html map