Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Yacimiento_arqueológico_de_Camesa_Rebolledo Châteauroux_les-Alpes Xenoda_luzonica Clan_Miyoshi Agrupacion_H.I.J.O.S. Collazos_de_boedo YKG Conserje_en_condominio Comenda Comarca_de_Vigo Vicente_de_Beauvais Congregación_para_el_Clero Clásica_de_los_Alpes Agencia_Belga Acromantinae Vålerenga_IF Accidente_del_Bombardier_CRJ-100_de_Naciones_Unidas Consejo_Insular_de_Ibiza_y_Formentera Xavier_Estrada_Fernandez Cine_en_1973 Adán_cromosomico-Y Accidente_de_Baudelocque Coligay Abu_Abdullah_Muhammad_ibn_Jabir_al_Battani Cong_yu_bing Colegio_Cardenalicio Vuelta_a_Holanda Aaron_Goodwin Absceso_periapical Conformador_de_haces_(beamforming) Veðrfolnir Cimballa Chibi_Chibi_Tsukino Zhu_Yujian Adelma_Sinfín While_the_City_Sleeps,_We_Rule_the_Streets Warb Clemente_Vargas_Jr. Warcraft_II:_Beyond_the_Dark_Portal Victor_M._Maúrtua Chatenois_(Jura) Xiphorhynchus_elegans Vela_en_los_XXI_Juegos_Centroamericanos_y_del_Caribe Acondicionador_(embalaje) Colegiata_de_la_Asunción_(desambiguación) Aeropuerto_Francisco_C._Ada Charlot,_ladron_elegante Xilam_(Estudio_de_animacion) Adenostyles_pyrenaica Condado_de_McLean_(Dakota_del_Norte) Valle_del_Corneja Control_de_reaccion_cinético_y_termodinamico Zé_Castro Comarca_de_la_Terra_Cha Abril_de_2009

html map