Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Liga_Panameña_de_Fútbol_Clausura_2010 Katharsis Jose_Maria_Satue Jean_Balue Jose_del_Castillo_Pichardo Jaime_Busignac_y_Borbón Jakaura-Senusret Kuwait_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Londres_2012 La_marquesa_de_Santa_Cruz La_Fosse-de-Tigné Juan_Diéguez_Olaverri Lamar_Consolidated_ISD Julian_Bashir José_María_Orihuela_Morón José_Maria_Diaz-Casariego International_Handball_Federation Ipomoea_pes_caprae_var._biloba Juntas_de_Buen_Gobierno Kathryn_Jean_Lopez Kaptain_K._Rool Jose_Plácido_Sansón Linea_C-9_(Cercanias_Madrid)_-_Ferrocarril_Electrico_del_Guadarrama Liceo_Franco_Mexicano_AC Jalpan_de_Serra_(Querétaro) Lengua_Gallega Interkosmos_9 Lidia_López_Pujol Ley_Terencia_Casia_frumentaria Kieron_Richardson Lamina_geotextil Jean_Pierre_Fuentes Junggye_(Metro_de_Seúl) Jose_Manuel_Garcia_(deportista) KV_67 La_Uruca_(Distrito_de_San_Jose_Costa_Rica) La_Familia_P.Luche La_Crique Legacies Jorge_Castro_Muñoz José_Luis_Clerc Juncia_de_agua La_ladrona_de_libros James_Gregory Lista_de_localidades_de_Huesca J.C.Röhling Kalman_Mikszáth Instituto_Teológico_San_Juan_de_Avila Janez_Marič Involucion_(matematica) Kemange La_Union_(Filipinas) José_González_Marin Jérôme_Eugene_Coggia Krapp's_Last_Tape Jérôme_Alonzo

html map