Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cuicocha Distrofia_muscular_congénita_con_déficit_de_merosina Douglass_C_North Cultura_de_Vanuatu Dieta_de_Hungria Dialéctica_eristica_o_el_arte_de_tener_razon_expuesta_en_38_estratagemas Cyanus_solstitialis Crataegus_sp. Convento_de_Jesús_Nazareno_(Mérida) Cuyo_(Palawan) Crecchio Distrito_de_Suykutambo Ama_de_casa Aleksei_Skvortsov Copa_del_Mundo_de_Ciclismo_de_1993 Dasault-Breguet_Br.1150_Atlantic Democracia_y_progreso Copa_de_Costa_de_Marfil Alifato Día_internacional_del_niño Coucy-le-Chateau-Auffrique Duttaphrynus_melanostictus Distrito_de_San_Luis Copa_Seamen's_Institute Alopecosa Alonso_de_Aguilar,_el_"Joraique" Distrito_electoral_de_Cobden_District_1_(condado_de_Union,_Illinois) Almejas_y_mejillones Cryptocentroides_arabicus Delga Ducado_de_Sajonia_Altenburg DirectShow Cuernampúa Distrito_de_Meissen Amandus_subsulcatus Alleluia_(Mozart) Célia_Šašić De_la_Voragine Cuban_Rebel_Girls Desafio_Europeo_de_Fórmula_Renault East_Alto_Bonito_(Texas) Dianthus_absconditus Curva_de_Carus Allium_valdense Dick_Motta Desbordamiento_aritmetico Departamento_Federal_de_Asuntos_Exteriores Correspondencia_AdS/CFT Documento_(informatica) Diagrama_E_R Conversión_análoga-digital Alvar_Fáñez Demografia_de_Butan Ecoesfera Cristina_Morató

html map