Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Lexiarca Lista_de_estrellas_de_Tauro Lake_Benton_(Minnesota) Jack_Johnson La_casa_de_al_lado_(telenovela) Instituto_internacional_de_estudios_para_la_paz_de_estocolmo Konstantín_Ignatievich_Meyer Jakljan Jaguar_F-Type José_Leandro_Oviedo José_Luis_Ortiz_Peláez Jaume_Collell_i_Bancells Kenny_Kirkland Joseph_Leopold_Eybler José_Garcia_Barbon Johannes_Frobenius Lantana_brasiliensis Juan_Gil_Hontanon Liceo_Antioqueño Jack_Coleman_(baloncesto) Jesús_Fernandez_Santos Les_Églisottes_et-Chalaures Jules_Desnoyers Johnny_Frankham Junin_(Peru) Juan_Carlos_Munoz_(futbolista_chileno) Kanpyo Jardin_de_la_Torre_Victoria Joaquín_Sabina._Perdonen_la_tristeza Lesaka_(Navarra) Karate_en_los_Juegos_Sudamericanos_de_2010 Jamblico_de_calcis Leonid_Pasternak Jose_Casullo John_Hill_botánico Kerling_lès-Sierck Jose_Luis_Piquin_Irastolza Leporella La_cosa Juan_Nepomuceno_de_Lera_y_Cano Joaquina_Téllez_Giron,_marquesa_de_Santa_Cruz Isospin_débil L'Enciclopedia Lautaro_(comuna) Juan_Jose_San_Martín Institutio_christianae_religionis Isla_Yarok Jesus_Manzaneque Juan_I_de_Baviera Lista_de_paises_por_registro_de_patentes Jose_de_Cordoba_y_Rojas La_Depeche_du_Midi Leopoldo_de_Bulhões Le_Vieux_Cordelier Lignariella

html map