Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Síntesis_de_Friedel-Crafts Tomas_Genovés_Lapetra Seleccion_de_futbol_playa_de_Italia Serge_&_Christine_Ghisoland Salinas_Victoria,_Nuevo_León Selección_de_baloncesto_de_Grecia Tarapacaíta Sociedad_de_autores_y_compositores_de_venezuela Tracheobionta This_is_the_life_(cancion_de_Amy_Macdonald) Sergio_Gutiérrez_Benítez Satanic_Slaughter Siete_pecados_capitales Saketa_(Uttar_Pradesh) Totara Stars_and_the_Sea Sonata_para_piano_nº_9_en_Re_mayor_K_311_(Mozart) Tangut Shizuko_Ishikawa The_Very_Best_of_Diana_Krall Santabarbaraíta Torneo_de_Viena Suddenly_Susan Touchscreen Torcé-Viviers-en-Charnie Sierra_de_aitana Suma_(álbum) Terapia_respiratoria Sturko Tobias_Zuñiga_Castro Sengzhao Scooby-Doo_y_el_rey_de_los_duendes The_Internado Strongylopus_hymenopus Stanisław_Wojciech_Wielgus Titi_Fernández These_Are_My_Sins Sebastian_de_Miñano Showbiz_(álbum) The_Love_We_Make Samallus Tango_(bebida) Saint-Mars-Vieux-Maisons Soldadura_por_rayo_láser Teopompo Trapt_(álbum) Saint-Remy-le-Petit Segmentacion_Embrionaria_en_Xenopus_laevis Taksasila Silvio_Parodi Salvión The_lovers_are_losing Seuil Tambor_de_fricción The_Brady_Bunch

html map