Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Enebro_común Estación_Chascomús Francisco_I_Conde_de_Luzárraga Emberícidos Efimerófito Educación_diferencial Fernando_de_higueras Florida_(departamento) Fin_de_semana_al_desnudo El_Gran_Canon_del_Colorado Episcopologio Facultad_de_Ciencias_Fisicas_y_Matematicas_de_la_Universidad_de_Chile El_husar Esselen Embarazo_múltiple Estadio_Ceferino_López Egidio_el_Granjero_de_Ham El_milagro_de_ana_sullivan Eres_Tú El_perfume:_Historia_de_un_asesino_(película) Exhaución El_Santuario FMA_IA-58E_Súper_Pucara Filosofía_de_Amor Federico_de_Castro_Bravo Fernando_Fernandez_Monje Estornino_de_los_atolones Estación_de_Libercourt Football_Club_Vitebsk Fernan-Núñez_(Cordoba) Fanconi Elecciones_neerlandesas_al_Parlamento_Europeo_de_1979 Enoé_Uranga F_M_A_20_Boyero Escuela_Técnica_Superior_de_Ingenierias_Informática_y_de_Telecomunicaciones_(Universidad_de_Granada) Epargeus Fagus_Sylvatica Ema_Destinnová Elisabetta_Dami Estudio_Op._25_n._7_(Chopin) Enrique_Galarza Estación_de_Santa_Apolónia Enrique_Rubio_(periodista) Escuela_Superior_de_Arte_Dramatico_y_Danza_de_Cordoba Francisco_Granizo_Ribadeneira Estación_de_Nunez_de_Balboa Fortaleza_de_Ajtý Frank_Blanco Evangelio_de_Mateo Energía_nuclear_en_Alemania El_más_infeliz_del_pueblo Enriqueta_Basilio Ermita_de_la_Vera_Cruz Ferrán_Rañe Elba_Escobar

html map