Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Peter_Seisenbacher P_O._D. Plana_de_Rosellón Palacios_de_goda Planaltina_myersi Phloeophila_cryptantha Mycobacterium_lepromatosis Ojoloco_Moody Pedro_Henriquez_Ureña Pegairolles_de-l'Escalette Paso_de_los_Libres Perez_de_Ayala Potentila_rastrera Palma_(vegetal) Mélanges_Biol._Bull._Phys.-Math._Acad._Imp._Sci._Saint-Pétersbourg Porrum_schoenoprasum Polignac Olaf_Presa_Mendoza Patagonula Portugués_de_Macao Oficial_(desambiguacion) Paris-Soir Philautus_gracilipes Nicolás_Tagliafico Pestal. Natación_en_los_Juegos_Asiáticos_de_2006 Nanyang Organos_de_las_plantas PoliTurf Parets_del_Vallès_Paréts Piel_de_lobo Pendiente Músculo_cuadriceps Pedro_Velez Nuestra_Señora_de_Guadalupe_en_Monte_Mario_(título_cardenalicio) Poesía_en_el_Imperio_incaico Palo_Mulato OPS_(desambiguacion) Numeros_primos Nothofagus Museo_de_Ciudad_Real Pleurothallis_ecallosa Positiva_Compania_de_Seguros Museo_de_Arte_Moderno_de_Rio_de_Janeiro Otto_wilhelm_von_struve MÁSmovil Portugal_en_la_Copa_Mundial_de_Fútbol_de_2006 Organizacion_político-administrativa_de_la_República_Arabe_Saharaui_Democratica Operación_Atila Pasión_(pelicula_1969) Ordoñez_(P_14) Paulino_de_Antioquía Notacion_del_parentesco Nintendo_1DS Pippo_Milán

html map