Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Resultados_en_Fórmula_1_de_Mercedes_GP Frijol_de_Calabar Innata República_serbo-húngara_de_Baránya-Baja Un_guapo_del_900_(película_de_1971) Tunel_de_la_Albula Rājanyá Rio_dos_Índios Tribunal_de_Casación Gaston_Recondo Garza_real_europea Rie_Kanda República_de_Kazakstán Ruta_de_Rhode_Island_95 Función_zeta_de_Riemann Urania_(colección) Reino_español_de_Jaén Municipio_de_Richland_(condado_de_Stoddard,_Misuri) Municipio_de_Old_Hickory VI_milenio_a_C Inspeccion_medica François_Baucher Rohingya Inmigración_italiana_en_Panamá Inge_II_de_Suecia Georgi_Konstantinovih_Zukov Triángulo_de_Hala'ib Gardenia_manganjae Universidad_Técnica_Federico_Santa_María_(estación) Ruta_CH-28 George_Green Frecuencia_Latina_HDTV Universidad_de_Sídney Universidad_de_Nottingham Full_Members_Cup_1990/91 Iglesia_de_San_Salvador_(Venecia) Ginger_and_Rosa Fritillaria_multiscapidea Municipio_de_Jimenez_(Coahuila) Municipio_de_Pleasant_(condado_de_Hancock,_Ohio) SERE Université_de_Picardie Río_Manawatu Reniforme U_M_E. Frente_Popular_Darío_Santillan Frantisek_Čelakovský Ul Tyler_Independent_School_District Tschitscherinellus Ilhéu_Caroço Restrepia_ophiocephala Gobernadores_de_Santa_Cruz_(Argentina) Roystonea_maisana Municipio_de_Jessenland_(condado_de_Sibley,_Minnesota)

html map