Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Big_Pool_(Maryland) Cancer_de_cuello_de_útero_(o_cancer_del_cervix) Campeonato_Sudamericano_de_Voleibol_Femenino_Sub-18_de_1984 Capitulos_de_31_minutos Centro_Cultural_"La_Casona"_de_la_Universidad_de_San_Marcos Cancion_del_Sur_(album) Bevacqua Brecy Batalla_de_san_borja Bajo_deva Barr_Cola Boston_Red_Sox Chamaedorea_poeppigiana Castèlnou_de_Les Banco_Otomano Bacong_(negros_oriental) Carlos_Agirre Bassing Bertrand_Gachot Black_Swan Bernardo_Bayona_Aznar Campeonato_Sudamericano_de_Tenis Batalla_de_penco Benito_Panunzi Barbara_Paciorek_Kowalowka Camara_Oficial_de_Comercio,_Industria_y_Navegacion_de_Gijon Berrendo Basílica_de_Lourdes,_Santiago,_Chile Catedral_de_Santa_Maria_de_Ciudad_Rodrigo Bonifacio_Ruis_de_los_Llanos Bloom_(Winx_Club) Batalla_de_rancho_nuevo Bajo_uele Chambornay_lès_Bellevaux Cañonero_Clase_Álvaro_de_Bazán Champdray Canaan_Sodino_Banana Batalla_del_mar_de_las_filipinas Brain_sur-Allonnes Castillo_de_Luna Benion Cabezas_(Puerto_Rico) Benjamin_hill_(sonora) Bellfountain_(Oregón) Botines_(Texas) Biónico Bernuy_de_Porreros_(Segovia) Basílica_de_la_virgen_de_los_desamparados Bunyaviridae Cabo_artico Bus_Saint_Rémy Carex_virginiana Batalla_del_lago_benacus Canal_de_Zaragoza Chande_(India)

html map