Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Reqviescat_in_pacem Gayo_Claudio_Marcelo_Menor Generador_de_van_der_graff Gliese_656 Municipio_Unión_(Falcón_Venezuela) Iglesia_de_San_Pedro_y_San_Pablo_(Shefa-'Amr) InnoGames Garvao Universidad_Autónoma_de_Baja_California Trofeo_ciudad_de_marbella Geoprumnon_tennesseense Musa_ibn_Fortun Reichsrundfunk-Gesellschaft_m.b.H. U_201 Gabiria_(Guipuzcoa) SCB_Preußen_Koln Urbaniak Girvan_Yudha_Bikram_Shah Rock_of_love SG_Flensburg-Handewitt Ruta_Estatal_de_California_53 Geoff_Rodkey Tumba_de_Ramses_V_y_de_Ramses_VI Municipio_de_Norway_(condado_de_Dickinson,_Michigan) Uva_cencibel Municipio_de_Buchanan_(condado_de_Jefferson,_Iowa) Trifolium_neglectum SSH_Agent Frey Tully_Bevilaqua Rhinella_rostrata Furinkazan Municipio_de_Hay_Creek Globo_de_Oro_a_la_mejor_pelicula_-_Drama Rio_Laclo_del_Norte Gesca_Limitée Union_Patriótica_del_Kurdistan Rossiniere Robert_Rodat Iglesia_de_Santa_Maria_de_Gracia_(Tudela) Rita_de_casia Inaki_Lejarreta_Errasti Geografia_medica Ritmo_(música) Reserva_del_Mbaracayu Rhipidocladum Rio_Este_(Portugal) Friedrich_Wilhelm_II Ilirios Tārā_(diosa) Freak_The_Freak_Out Glosados Municipio_de_Warrensburg_(condado_de_Johnson,_Misuri) Iglesia_de_Nuestra_Señora_de_la_Asunción_(Albocácer) Gabinete_de_Manuel_González

html map