Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Pentatlon_moderno_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Los_Ángeles_1932 Operacion_Fuerza_Aliada Pan_de_Azúcar_(Uruguay) Música_española_del_Renacimiento_y_el_Barroco Operación_militar Palawanomys_furvus Petersfels Pedro_Teixeira_(cartógrafo) Pedro_de_Rhúa Poligano Pokémon:_Giratina_and_the_Sky Plotosus_japonicus Pongo_en_tus_manos_abiertas_. PC_compatible Pimelodus_ornatus Navegacion_aérea_astronomica One_of_the_Hollywood_ten Operación_Währung Normandia_(Roraima) Nuno_Claro_Simoes_Coimbra Polaca PR_PY Museo_de_Arte_Contemporáneo_de_Barcelona_(MACBA) Myosotis_ramosissima_ssp_ramosissima Noviembre_de_1996 Nesles_la_Montagne Operación_Medusa Nimlot_(C) Peranera Plan_Nacional_de_Estabilización_Económica Partido_Laborista_de_las_Islas_Salomon Padre_Adonay_Noguera_Mora Nrisimja News_(banda) Papagallo Parroquia_Inmaculada_Concepción_(Angol) Paul_van_Loon Olivia_Manning Olimpie Organización_del_Pueblo_en_Lucha Obispo_Verdugo OFUNAM Olafur_Stefansson Numero_π Pepe_Antártico Nicole_(desambiguación) Ora_Marítima Nasáu Pantanos_de_Insh Parque_empresarial_de_la_Finca Operación_Mersad Pactos_Autonomicos Nacimiento_de_la_Virgen Opichen_(municipio) Palmilla_(comuna)

html map