Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Tribunal_de_la_Sagrada_Rota Municipio_de_Troy_(condado_de_DeKalb,_Indiana) Municipio_de_Mill_Creek_(condado_de_Williams,_Ohio) Frente_del_Sudeste_de_Asia_en_la_Segunda_Guerra_Mundial Russula Round-robin Imperio_de_mérida_c.p. Rugby_en_los_Juegos_Olimpicos_de_París_1924 Río_St_Marks Gastronomía_menorquina Friedensburg Umbrá Fuerte_de_San_Diego_(Algeciras) Ruta_26 Municipio_de_Fairfield_(condado_de_Crow_Wing,_Minnesota) S15 Revolución_Libertadora_(Argentina) Municipio_de_Valley_(condado_de_Barnes,_Dakota_del_Norte) Githago_segetum_var._nanum Frontera_entre_Estados_Unidos_y_Canadá Trip Gastronomia_del_Sur_de_Estados_Unidos Gnosippus_klunzingeri_klunzingeri US_Green_Building_Council Independencia_de_Centroamerica Iglesia_de_Santa_Gadea Gary_Oldman Iliupersis Goa_Daman_y_Diu Russell_Gómez Incognita Murgas_uruguayas Municipio_de_Bigelow_(condado_de_Marshall,_Kansas) Geografía_de_las_Antillas_Neerlandesas U_S_Bureau_of_Engraving_and_Printing Illuminated_(canción_de_Hurts) Físicos Repúblicas_marítimas_italianas Gladwyne_(Pennsylvania) Fuerza_Aérea_Tailandesa Geotaenium Revés_Yo_soy Instalacion_de_lanzamiento_espacial Reserva_científica_de_la_Caldera_de_Luba Reino_de_Castilla_y_León George_H._Smith Renina-angiotensina Rey_de_Malasia Fukutoku-Okanoba Gobernador_General_de_Canadá Galeno_de_Pérgamo Iglesia_de_San_Vicente_de_Fora Tres_Poniente_(estación_de_tren) Rodolfo_Llinas Sabelianismo

html map