Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Caseres Beauv Berenx Bianca_Branning Cazadores_de_Tesoros Bucchero Baby_(Mazovia) Blanzée Cardiopium_stupidum Cantón_de_Crepy_en-Valois BioCode Chaine_de_la_Selle Biblioteca_de_asurbanipal Branosera Carretera_Tokaido Campanula_turbinata_f._lilacina BWR-3 Cardo_(mitologia) Bjork_Gudmundsdottir_&_Trío_Guðmundur_Ingolfssonar Camino_de_Santiago_del_Norte:_Ruta_Vadiniense Carmen_de_Areco Campeonato_europeo_de_patinaje_de_velocidad_sobre_hielo_de_2004 Calle_Atocha_(Madrid) Benito_Perez_Galdos Cabezon_de_la_Sal Benito_Juárez_(Zatecas) Batalla_de_honnecourt Blanca_de_Borbón Batalla_de_Cañada_de_Los_Naranjos Barrera_de_Maeslant Bárcena_(Guatemala) Chamburu Blancas_(desambiguación) Carlos_Alberto_Cruz_Boix Bethania_(corregimiento_de_Panama) Belmonte_de_Tajo Beira_(Mozambique) Billy_el_Nino Calendario_del_embarazo Cerro_Porteno Años_1720 Cauchari Centrobasket_Femenino_2008 Billo_Frometa Bill_Medley Cardo_azulillo Centro_(futbol_americano) Blaster_Master_(saga) Bunuze Berlandier Cerastium_triviale Bernat_montagud Celebration_The_Video_Collection C_P_M CAT_UAV_Atmos

html map