Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Victor_Manuel_Acuña WASP-10b Ventura_Díaz Compañía_Nacional_de_Subsistencias_Populares Condado_de_New_Haven_(Connecticut) A_corazon_abierto_2_Temporada Acústico_(álbum_de_La_Quinta_Estación) Chaumont_sur_Tharonne Cherán_(municipio) ARA_Spiro_P-43 Zanthoxylum_catesbianum Chrysler_Sebring Xīn_qī_longzhū_Shénlóng_de_chuánshuo Conrado_del_campo Alausí Club_Atletico_Ñunorco Valle_de_Azapa Columbina_squammata Al_Husayn_II_ibn_Mahmud Zuphiini Viajero_del_Sol Abdon_Mateos ZEPA_valle_del_Tajuña Ackerly_(Texas) Viasa_(aviación) Zohary Academia_Hispanica_de_Filatelia Chester_Gap_(Virginia) Alberto_I_de_Prusia Citharacanthus World_War_3_1997 Chuchos_de_lobo Condado_de_Upsala Yoshinori_Ono Al_Harrington Comblot Cicloadición Vickers_Ltd Aeropuerto_de_Bremerhaven AS_Lausanne_de_Yaoundé Acido_débil Combin_de_Grafeneire Victor_M_R_N_Acuña Ciudad_portuaria Coleccion_Folch_de_Minerales_(Barcelona_España) Christian_René_de_Duve Agencia_Federal_de_Investigacion_(México) Colonia_Vichigasta Agosto_de_1995 Vladimir_Borovikovsky Where_Did_It_All_Go_Wrong Aldealabad_(Padiernos) Agrupacion_Courbet Agunstín_Yanez Vijay_Mallya

html map