Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Leimanthium_glaucum Juan_Cunha Institute_of_nautical_archaeology La_Cavada_(Cantabria) Ioackima Joacaz_(de_Israel) Jose_Antonio_de_Echávarri Judenfrei Intituto_Superior_Tecnológico_Publico_Jose_Pardo Instituto_de_Economia,_Geografia_y_Demografía La_maldición_de_los_sonámbulos Lagarto_espinoso Lenguajes_de_programación_con_tipos_dinamicos Juegos_Olimpicos_de_invierno_de_1936 José_Cirilo_Gómez_Anaya Linea_N1_(EMT_Madrid) Isabella_de_Ibelin Josep_Roca-Sastre Italo_venezolanos La_Ronde-Haye Instituto_de_estudios_politicos_de_Aix-en-provence Islas_Farallóns La_caja_kovak Lista_de_episodios_de_ALF La_Unión_(ciudad_España) Leporinus_acutidens Jasper_United_F._C. Isuela_(provincia_de_Huesca) Ireen_S. La_Chapelle_sur-Oudon José_María_Yermo Leta Isoforma José_Monleon_Bennacer Kandaharia Jackson_(condad_de_Washington,_Wisconsin) LAV_Perpinán-Figueras Legnephora Koga_(Pokemon) La_Fortuna_(desambiguacion) Lenguaje_recursivo Jose_Luis_Gallego Journal_für_die_reine_und_angewandte_Mathematik La_Verdad_(Venezuela) Las_Pozas_de_Xilitla Lapiz La_Campaña_del_Principe_Igor Lenguaje_especifico_del_dominio Jacques-Joachim_Trotti,_marqués_de_La_Chétardie Laetana_jeanneli Kamov_Ka-226_Sergei Jamaica,_New_York Leandro_Fagoaga Joan_Barbarà Jacaranda_elegans

html map