Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Atrevida_(F-61) Arco_diurno Mirador Hospital_de_San_Juan_Bautista_de_Toledo Mujeres_que_trabajan Autopista_Nacional_1A_(India) Hyphessobrycon_cachimbensis Hermogenes_de_Moscu Hermandad_del_Amor Huston HMS_Adventure Grundulus_quitoensis Historia_de_isla_de_Pascua Antonio_García-Bellido Hector_Raul_Rondán Augusto_Ordonez Heinrich_Kuhl Hidrógeno_2 Anoréxico Mudra Avenida_P_(línea_Culver) Hellenic_Petroleum Arba_(Italia) Hollister_(Carolina_del_Norte) Huellas_dactilares Hernandez_Saravia Anwar_bin_Ibrahim Himno_Nacional_Sovietico Antonio_i_de_sajonia Arancón_(Soria) Hibiscus_porophyllus Hold_Me_Now Heleborina_Gigante Guillermo_V_de_Cléveris Arbey_Diaz Hector_Horacio_Magnetto Mini_Cooper_S2000_1.6T Monte_Burley Hymenantherinae Grándola_vila_morena Historia_de_las_misiones_jesuiticas_del_Guayra,_Itatin,_Tapé,_Parana,_Uruguay_y_Guaycuru Andrew_claude_de_la_cherois_crommelin Guarded_Command_Language Antitransformada_de_Laplace Mordella_luteosignata Henri_Bergson Historia_del_pueblo_tamil Hafsies Icones_Orchidacearum_Peruviarum Atragene_dianae HH_60_Jayhawk Hercules_Pieterszoon_Seghers Monolepta_cavifrons Arto_blanco Anguila_Camara_de_la_Asamblea

html map