Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Kull_de_Atlantis K-Bar_Ranch Leroy_(Wisconsin) Jorge_Romero_(humorista) Johnny_Jorgensen Lake_Luzerne_(Nueva_York) Kolkw La_beata_/_Paloma_quiero_contarte Isle_La_Motte Lapacó Kāma_sutra Jose_Sasia Ioanina_(desambiguacion) John_Romita_Sr Lengua_construida Itifálico KAMI_(musico) Juan_Pablo_Garat Joseph_City_(Arizona) Javelin L_A_V_Venta_de_Banos_Leon_Gijon Lena_Sadler Kan_Balam Klemm_Kl_25 Jabes_de_galaad La_Massana Juan_García_Díaz Leptinopterus_ypirangensis León_heráldico Jalisco_Open Jenny_Tseng KQUR-FM La_Crosse_(Indiana) Islas_Summer Law_and_Order:_SVU Ligas_de_balonmano_de_España Lengua_lógica José_Ángel_Sesma_Muñoz LA Liga_de_Campeones_de_la_OFC_1987 Jean-Jacques_Dessalines John_Bradshaw_Layfield John_Kenneth_Turner Jim_Cummings Kamatsamo J.G.Baker Jose_María_Callejon_Bueno Isabel_Carlota_de_Borbon_Orleans Kenneth_Wilburn La_Oficina_Pirata Jingan Jens_Osterholm KV48 Lampaya Las_misteriosas_ciudades_de_oro

html map