Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Nicolás_Gastón_Navarro Music_of_my_mind Pedro_Reinaldo_Álvarez_Castello Niclas_Gerhaert Opus_mixtum O._F._K._Durmitor Nengo Okreek Pajarillas_bobas October Ouendan Perifericos_de_un_computador Playa_de_San_Jose Peliculas_(Que_se_puede_hacer_salvo_ver)_(álbum) Museo_Municipal_de_Bellas_Artes_de_Valparaiso Orchcha Pelophylax_nigromaculatus Plan_de_ayala Nexen_Heroes Neo-Brunswienses Ornanthes_florida Odón_Betanzos Pinus_mayriana Pont_l'Évêque_(Oise) Otón_Visconti Patricia_López_de_la_Cerda Natalia_Pabón-Mora Parque_Nacional_Tully_Gorge Piedra_de_Tängelgårda Papiro_5 Nación_Palestina Museo_de_Ostrobotnia_del_Norte Paratoxodera_pluto Peyrat-le-Château Nicolás_Sánchez_Albornoz Policía_secreta Nabooru Odocoileus_cariacou_apurensis Nōryoku_shiken Parestesias Parroquia_de_Nuestra_Senora_de_la_Encarnacion_(Tabernas) Pelicula_de_16_mm Oliveto_Citra Palestina_en_tiempos_de_Jesús Oxtotitlan Olloix Playing_for_change Nigori Normas_ortograficas_e_morfolóxicas_do_Idioma_Galego NPG_Music_Club Officine_Meccaniche_Villar_Perosa Partido_de_la_Revolucion_Venezolana Orchis_fragrans_var_elongata Nicolás_Esquiu Parque_nacional_del_Hortobagy

html map