Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Lázaro_J_Hernández Lobelia_coccinea Luis_Lopez_Ballesteros Provincia_Carrasco Luis_"Camaleon"_García Golpes_de_estado Mercedez_Benz_SmartRoadster Quérilo_de_Samos Google_Glass Lucio_Vareno Masters_de_Canadá_2010 Lucas_Ruzin Redacción_de_noticias Mesotriton_alpestris_cyreni Region_de_Moyen-Chari Punto..._y_seguido Mas_Birras Melanodiscus María_Esther_de_Miguel Línea_rotativa Medicago_minima_var_pubescens Pájaro_serpiente Ludwig-Musser Marysville_(Montana) Mehmet_Ali_Pacha Manau Pseudojuloides_elongatus Louis_Auguste_Deschamps Luiz_Carlos_Nascimento_Junior Ramón_Ramírez_Cecena Memed_Janos Prince_of_Persia:_Las_Arenas_Olvidadas Mar_de_grises Livermore_Falls_(Maine) Maxence_perrin Megaton_(Medida) Lobo_(comic) Mario_Bellatin Protocolo_de_transferencia_de_imágenes Lorenzo_Robledo Mesquite Magia_del_caos Magnapínidos Ralf_Gustav_Dahrendorf Luis_T._Romero Microrregião_de_Astorga Los_Nogales_(Jujuy) Gobierno_y_politica_de_Argentina Mausoleo_de_Sun_Yat-sen Metallactulus_benningseni Lúculo March_of_the_lonely Provincia_de_valderrama Primera_División_de_Espana_1997/98 Punto_de_Lagrange

html map