Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Melanophthalma_simpliata Gran_Hermano_Virtual Protectora_de_la_Infancia_(estación) Mejor_sexto_hombre_de_la_nba Lætitia_Sadier Marcos_Tavares Presa_y_embalse_de_San_Bartolomé Ramón_d'Andrés Puerto_de_Sarandë Prostomis_novacaledonica Punctum_Millenium_Pinto_Tien21 Magocracia Ramon_Gómez_Ferrer Medicago_polymorpha_ssp_hispida Michael_Ballack Manuel_de_Terán_Álvarez Madison_Square_Garden_I Martin_(Dakota_del_Norte) Marie_Antoinette Michael_Umana Madrid_Madrid Marina_princesa_de_Grecia_y_Dinamarca_Duquesa_de_Kent Gran_Premio_de_Hungría_de_2007 Luis_Guillermo_Giraldo Línea_29_(Córdoba) Loca_de_Frustración Lou_Holtz Radio_Television_Yugoslava Mijáilovskaya Puy_Saint-Eusèbe Manuel_Filiberto_de_Saboya_(1972_) Medulla_ossium_flava RIM-8_Talos Mario_Delgado_Aparaín Mario_Arnedo_Gallo Marqués_de_Comillas Public_Library_of_Science Los_hermanos_Grimm Primera_ola_del_punk_rock Mile_Dedaković RTL_Klub Mesobola_spinifer Magma_Arte_&_Congresos Luis_Milla_Aspas Martin_de_Porras Lázaro_J_Hernández Puntius_hemictenus Gran_Premio_de_los_Paises_Bajos_de_1965 Milkman Mahmoud_El_Dozoui Militarismo_español Madragana_Ben_Aloandro Gougère Gran_Premio_de_Canadá_de_1967 Protección_de_copia

html map