Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Bahía_Prudhoe Cephalophus_spadix Baqueanos Aérospatiale_AS332 Basilica_de_san_isidoro_de_leon Brigada_obrera_de_lucha_armada Causse-Begon Bomba_térmica Big_the_Cat Centro_comercial_Sambil Ceroctis_charliersi Campanas_tubulares Boyes_Hot_Springs_(California) California_Pines Bar_Buda Caserio Canada_del_Buey Capitania_General_de_la_Mar_Océana_y_Costas_del_Andalucía Carmen_Sánchez_(actriz) Benjamin_Furmann Bishnupur_(Manipur) Centro_Henri_Dunant BeForU Castus CA_Defensores_Unidos Casa_de_Miguel_Donlope Bacteriófago Bassett_(Kansas) Castillo_de_austria Castillo_de_canillas_de_esgueva Biberach_an_der_Riß Cebollitas_(serie_de_TV) Carta_forera Bosia Cedric_Mongongu Cercopiteco Cassida_brevis Carretera_de_Nebraska_41 Black_Widow Barton_Yarborough Caravelí Bibencio_Servín Carlina_acarna Bases_loaded_2 Catalunya_Democracia_i_Socialisme Castrados Ceský_rozhlas C_M_T Call_of_Duty:_Modern_Warfare_3 Carlos_Alberto_Seguín Carlos_Álava Cañon_Norteño Cantharis_minutemaculata Challenger_de_Pétange_2013 Carlos_Díaz_de_Mendoza

html map