Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Calle_14_(línea_de_la_7_Avenida–Broadway) Celombro Barkhausia_vesicaria Campeonato_Europeo_sub-17_de_la_UEFA_2010 Calle_Lanín Benthophilus Bandera_de_IX_Region_de_la_Araucanía Centro_de_Estudios_Griegos_Bizantinos_y_Neohelénicos_de_la_Universidad_de_Chile Banco_comafi_argentina Azuaga_(Badajoz) Bandera_de_la_Raza_Hispánica Barville_(Eure) Batman_Regresa Brejinho_de_Nazaré Caramida Bromus_hookeri_var._hookeri Campeonato_Mundial_de_Lucha_de_2010 Buxières-les-Mines Bernardino_de_mendoza Cannabis_Sativa Candido_Saseta_Echebarría Canal_Street_Jazz_Band Campo_del_Moro Belmont_(Luisiana) Bactyrilobium_molle Buffalo_Springfield Bluecorp Burmarsh Baños_de_la_Reina_Mora_(Sevilla) Casas_de_Felix_Saenz Campanero_(Uruguay) Carly_Rose_Sonenclar Carboxiterapia Caragobius_rubristriatus Bouzy-la-Foret Bisanvil Challenger_de_Montevideo Buxus_cruciata Bermejo_(rio_Argentina) Balduino_II_(desambiguación) Bwana Bmp-3 Beacon_2 Cantidad_intensiva Carlus Centro_de_Estudiantes_de_Ingenieria_(UBA) Barygenys_flavigularis Bradford_City_AFC Brian_Schweitzer Bouilly_en_Gatinais Banu_Di_L_Nun Barizey Bananaz Carlos_Frodden_Lorenzen Blue_Eye_(Arkansas)

html map