Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Leptophragma Ley_de_Division_Territorial_de_la_República_de_Colombia Linchamiento Ken_Vandermark Juan_Pérez_Zúñiga Jamsin José_Idiaquez_Carvajal Joan_Salvador_Riera Izmir_Halkapınar_Sport_Hall Las_Isletillas Lebron-Luteyn KV_15 José_Carlos_Fernández_González Jeremy_Christie Linum_rubrum Joan_Sarda_i_Dexeus La_historia_de_la_tía Juegos_Olimpicos_de_Mexico_1968 LHS_253 Jonathan_Brison Interpretación_Telefónica Juan_Rafael_Arias_Bonilla Járnsaxa Kirchner Jaguares_de_Chiapas_Fútbol_Club Justin_Ahomadegbé-Tometin José_Maria_Lemus Lineas_Aereas_Privadas_Argentinas_(LAPA) Linea_troncal Linndale_(Ohio) Jose_Hernandez_(caricaturista) Lectura_veloz Leo_Koenigsberger Johann_Bernhard_Bach_(1715_1739) José_María_Guido Jose_Gutierrez_Agüera José_T._de_Cuéllar Lamentacion_sobre_Cristo_muerto_(Giotto) Kategoria_e_Dytë Jóvenes_Hegelianos Keep_It_Real José_Luis_García_(futbolista) Inès_de_La_Fressange Liga_Europea_de_la_UEFA_2009-10 Kivu_Air Institucion_«Fernando_el_Católico» Jardin_Botánico_de_Soller Jose_Candano_García Juegos_Olímpicos_de_2016 Lasiogyne Kingdom_Hearts_II:_Final_Mix_+ Junkers_ju-263 Joe_el_rey Items_Nintendo Isopete

html map