Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Enfants_d'Izieu Fernando_Ansúrez Entrenador-mánager Ejercito_Nacional_de_la_Republica_Dominicana Feddes_Repertorium._Zeitschrift_für_Botanische_Taxonomie_und_Geobotanik Estación_Pourtalé Escudo_de_Polonia Estadio_José_Fragelli Encrucijadas_metabolicas Francisco_Menéndez_(militar) Festival_Internacional_de_Cine_de_San_Sebastian_1980 Entierro_de_la_Sardina_en_Murcia Euphorbia_cupularis Finding_Beauty_In_Negative_Spaces Esteban_Vicente_Pérez Fabio_Vega Esteban_III_(desambiguacion) Francisco_López_de_Zúñiga_y_Mendoza Franklin_Chang-Díaz Estacion_de_Illora-Láchar Francois_Pascal_Simon,_Baron_Gerard Escuela_oficial_de_idiomas Emblema_nacional_de_Bután Familia_punalua FEPUCV Estrella_de_tecnecio Ermida_(Castro_Daire) Estación_de_Cabañas-Arenal Euphaedra_(Euphaedrana)_latifasciata Estación_de_Vivonne Faro_de_lastres Flandes_(región,_Belgica) Epoca_del_Rig-veda Ejército_Peruano Forges_(Charente_Maritimo) El_Ormindo_(opera) Estadio_Municipal_Antonio_Fernandes Epicauta_pensylvanica Eumecochernes_hawaiensis Ferias Enrique_I_de_Escocia Espectroscopia_de_fotoelectrones_emitidos_por_rayos_x El_Viso_(Chamartín) Fly_Away_Home Entomacrodus_strasburgi Exkursionsflora_Java Eugenia_Correa_Vazquez Filomela European_Sports_Magazines Eugene_Rouché Equemauville Euphydryas_chalcedona Eduardo_II_de_Inglaterra Estados_Unidos_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Pekin_2008 Ermita_de_Santa_Bárbara_(Zarautz)

html map