Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Annette_von_Droste-Hülshoff Atriplex_monoica Heaven's_Lost_Property Ministerio_de_Economía Hyla_(Pseudacris)_ornata Argentino_de_Quilmes Municipal_Álvarez_Claro Helonias_bullata Idioma_kwadi Hierbabuena_de_borrico Arthrosphaerula Gymnocalycium_riojense_var._platygonum Idioma_ponca Antonio_Amorosi Hispanotherium Hebe_Serebrisky Hidropolipo Hey_(banda) Guapacha Hemistemon Asunción_Delmas_Lapuente Hospital_de_la_santa_creu_de_barcelona Hilde_Rake Haai_Sil Ibrahim_Youssef Arenaria_armeriastrum_subsp._pseudoarmeriastrum Guardia_de_Hlinka Angeliología Hospital_Vilardebo Arboledas_(Norte_de_Santander) Anatolio_de_Constantinopla Austromyrtus_bidwillii Huerto_familiar_urbano Apostol_Andres Argentinos_por_su_nombre Artmedia_Petrzalka Helecho_acuático Argentina_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Turín_2006 Mimosóideas Apodasyini Azlania_borneensis Ano_6 Arnouville_lès_Mantes Hieranthes_fragrans Muere_Otro_Dia Mizrahí IBM_705 Hertopy Gyrostachys_reverchonii Ibn_Rustem ISoundtrack_II Avenida_Chacabuco Asociacion_Deportiva_Loreto_Futbol_Club Aregua Molopanthera_panniculata

html map