Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Melissa_Müller Ramon_Arosa Melicaceae Mejor_Equipo_de_la_Década_de_la_Euroliga Progonyleptoides_castaneus Luís_boa_morte Matthew_Upson Línea_R6_(Cordoba) Maria_de_los_Dolores_de_Borbon_(1909_1996) Mason_Rocca RMS_Oceanic_(1899) RN_177 Radio_Europa_Libre Premio_Nacional_de_Cine_de_Venezuela M_L_Estefanía Manuel_García_Nieto Puesto_del_jefe_heraldo_de_irlanda Pūyāri Pseudopilanus_topali Loganberris Marcela_Rodríguez Los_cien_días Livin'_in_a_World_Without_You Rebutia_multiplex Grandview_(Illinois) Pterodroma_madeira Melchor_Malo_de_Molina_y_Aliaga MPA Provincia_de_Tacna_(Chile) Ramon_De_La_Fuente Microrregión_de_Campanha_Ocidental Pound_-_Servidor_Proxy_Reverso Línea_de_alta_velocidad_Núremberg_Erfurt Maximiliano_Nuñez Línea_R3_(Córdoba) Reaccion_reversible Grandes_Lagos_Africanos Green_Acres_(Dakota_del_Norte) Mega_(Chile) María_Concepción_Dancausa_Trevino Melanía_Felicitas_Costa_Schmid Provincia_Camagüey Presa_Presidente_Calles Prunus_padus_subsp._padus María_Jesus_Ruiz Ramon_Luque Martin_Freminet Manuel_Antonio_Carreño Loxia_pytyopsittacus Maggie_y_la_bestia_feroz Prisco_(general) Medalla_de_Oro_de_Navarra Primera_División_de_Checoslovaquia Publicacion_histórica Qadbak_Investments

html map