Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Mariano_Villanueva Milford_(Texas) Grammatorcynus_bicarinatus Macho Red_Ergenekon Grachan_Moncur_III Maqueta_(música) Puebla_de_Beleña Maschinengewehr_34 Magon_(escritor) Manx_(gato) Real_Cancilleria May_It_Be Mainá_de_Bali Manuel_Díaz_Gómez Puccionia_macradenia Gottfried_von_StraBburg Grand_Prix_de_la_FIDE Llobera Presidente_de_la_Junta_de_Comunidades_de_Castilla_La_Mancha Los_Bermejales_(Granada) Goin'_In Max_Lifchitz Ramón_Marcos Margarita_Adelaida_de_Orleans Raul_A._Sichero Mariano_Yela_Granizo Principe_Sidarta Ljupko_Petrović Mi-2 Lucanidae Mateo_Hernández Meyers_Leonard Luisa_de_Sajonia_Coburgo_Gotha_(1848–1939) Llanuras_benianas Ramon_Pernas_López Línea_de_alta_velocidad_Sevilla-Cádiz Martin_Garcia_de_Loyola Lophiola_floridana Gran_Premio_de_Bélgica_de_2000 Granger_(Wyoming) Proveedor_de_Servicios_de_Certificacion Región_de_Brest Merigny Marcha_a_Versalles Goodman_(Misisipi) Primera_división_portuguesa_2005_06 Mariano_Bertolini Lizandro_Moyano Pterocarpus_mutondo Los_Tres_Monos_Sabios Lujurioso Puebla_de_Pedraza_(Segovia) Miguel_Antonio_de_Zumalacárregui Masacre_(cómic)

html map