Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Paul_Höcker Nicolás_Eyzaguirre_Guzmán Neusa Pi_Persei Nuno_Fernández Paul_François_Niclausse Najman_de_breslav Pobre_de_mí Palacio_de_Ayerbe Noah_Puckerman Parque_nacional_de_Seitseminen Ornithion_semiflavum Piper_auritum Picoplano_cresticanela Parque_marino_Salas_y_Gómez Neil_Webb Paraxerus_flavovittis Parque_nacional_Montaña_de_Comayagua Not_Afraid Potamoí Parque_nacional_natural_Pisba Peter_O'Byrne Nogal Parque_natural_de_la_sierra_calderona Pakistán Poterium_platylophum NGC_374 OV-103 Poa_pinetorum Ponet-et-Saint-Auban Pentiujov Parque_nacional_Zion Neukolln_Unlimited Plathymenia_modesta Oscar_I_de_Suecia_y_Noruega Orquesta_Betica_de_Cámara_de_Sevilla Pardalotidae Palacio_de_la_Aduana_(Diputacion_de_Cádiz) Oncidium_klotzscheanum Nambsheim Pedro_de_godoy Polvo_en_los_ojos Pahrump Parotocinclus_jimi Petroica_rodinogaster Natación_en_los_Juegos_Olímpicos_de_París_1900_-_200_metros_libre_masculino Pedro_Martínez_Aquino Operacion_Felix Pedro_Maria_Ureña_(Táchira) Pokémon:_Destino_Deoxys Open_Europeo_de_Fórmula Okamejei_mengae Peloton_(reality_show) Parcmotor_Castelloli Poinsenot

html map