Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Yupanqui Villar_del_Ciervo Condado_de_Eddy_(Nuevo_México) Vaux_devant-Damloup Colegio_de_Patafisica Clara_Britos Condado_de_Gniezno Alan_B._Krueger Zwingle_(Iowa) Agsmex Willie_Maldonado Ygrande Academia_de_Oficiales Waterloo_Hawks Z.I.P. Winning_Eleven_2013 Whose_Line_is_it_Anyway? Claudio_Sánchez_(desambiguación) Zieria_laevigata_var._aspalathoides Actividad_Fisica Albert_Salat Vicente_de_Olivenca A_toda_maquina XX_Jornada_Mundial_de_la_Juventud_2005 Comisión_Histórical_de_Texas Constantino_de_Rostov Al_otro_lado_(programa_de_televisión) Van_Beuren_Studios Xavier_Tusell Colegio_San_Agustin_(Cochabamba) Chema_Gomez Albertano_de_Brescia Conie_Molitard Airco_DH.6 Chazeuil Club_de_Remo_Ondárroa Zaz Aina_Calvo_Sastre Abies_nemorensis Cimicifuga_simplex_var._intermedia Viva_la_mañana_(programa_de_TV) Chickpea_filiform_virus Vedene Airbus_A300-600ST_Beluga Commerzbank_Tower ARA_9_de_Julio_(C-5) Colegiata_de_Santa_Maria_de_Gandía Villerupt Vladímir_Vysotski Waldjinah Al-Yumhuriyya_al-Yazaiiriyya_ad-Dīmuqratiyya_ash-Sha`biyya_Tigduda_tamegdayt_taɣerfant_tažžayrit_République_algérienne_démocratique_et_populaire Clasificación_internacional_de_las_enfermedades_del_sueño Xanthostemon_celebicus Contrapposto Ventana_terapéutica

html map