Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cúa_(río) Daphne_aurea Ali_Kafi Diplopappus_dubius Cultura_de_cupisnique Cārvāka Costas_del_Tacuari Cortes_de_Zamora_de_1301 Cosacos_del_Amur Alexandr_Alexándrovich_Zinóviev Ana_Cabré Don_Quijote_(ópera_de_Massenet) Distrito_autónomo_de_Janti-Mansi_-_Yugra Copa_FIFA_Confederaciones_2017 Damodar_Mavalankar Alexander_Kiselev Departamento_de_Educacion_del_Estado_de_Maryland Cornelio_Saavedra_(Argentina) Darío_Villalba_Florez División_política_de_Africa Discovery_Knowledge Crime_&_Investigation_Network Defence_Force_FC Alexandria_Meat Downhill_City Defecación_obstructiva_funcional DIY Amaranthus_patulus_var_multispiculatus Dúo_de_cuerda_n.º_2_(Mozart) Duncan_Lee_Hunter Alex_(Alta_Saboya) Cultura_atacameña Cylindrovertilla_kingi Allenspark Alvear_Palace_Hotel Division_1_1947/48 David_Otunga Cultura_de_karasuk Allas-les-Mines Distrito_de_salcahuasi Cycnia Corocoro_(Bolivia) Diablo:_Hellfire Convento_de_San_Francisco_de_Valladolid Cárcel_Modelo_de_Valencia Amenabar_(Santa_Fe) Copa_México_1995-96 Alfonso_López_Caballero Cuestión_religiosa Dioni Don_dinero Amancio_Ortega_Gaona Alexandria_(Tennessee) Cyanocorax_yncas Ammonoidea

html map