Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Historia_de_Tanzania Hutteen_SC_Latakia Ministerio_de_Hacienda_de_Chile Arcisio Helleborus_thalictroides Articulacion_del_codo Molino_de_Solapeña Astérix_el_Galo:_La_cizana Hombre_enfermo_de_europa Id_wikipedia_org Miño_(municipio) Anzeling Ann_McCormick Horno_bajo Arlene_Francis Arquitectura_local Monica_Ridruejo_Ostrowska Historia_de_La_Coruña Ascalonicum_schoenoprasum Asialeyrodes_saklespurensis Andrea_Giganti Harnero Austrofundulus_myersi Grupo_de_cairns Asuka_comics Guardia_Costiera Himno_al_estado_de_Mexico Huichi_Chiu Hermandad_de_Nuestro_Padre_Jesus_de_la_Caida_y_Maria_Santisima_de_la_Amargura_de_Ubeda_(Jaen) Anquela Himatolabus_viometallicus Andrés_Cepeda_(cantante) Milán_Turin Gungnir Guanchin Ms._Jade Astrantia_europaea Monoedus_hirtus Aspres_lès_corps Muilla Hordeum_caespitosum Araks Antonio_de_Acuna_Cabrera Augusto_Pestana_(político) Mitsubishi_Ki-67_Hiryu Have_It_All_(album_de_A.J._McLean) Ich_Möchte_mit_Dir_leben Auriac_sur-Vendinelle Ichthus Gulfton,_Houston Angel_Andreo Avrille_(vendée) Hereo_de_argos Hidrácidos Millàs_Vallicrosa_Josep_M

html map