Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Félix_Montoya Gabriel_Aragon_Bermúdez Revolucion_davidiana Revista_Multicolor_de_los_Sábados Idrís_I Retamosa_(torpedero) Royals Ucayali_River_(hotel) Trois_Rivieres_(Canadá) Frederik_Sørensen Ile_Rousse Roncus_cassolai Unión_Juárez_(municipio) Reproducción_del_tordo_sargento_(Agelaius_phoeniceus) Rio_Ardón Glitter_(Indies_Best_Of) Reynold_Arnould Ruan-sur-Egvonne Fuerte_San_Elmo Municipio_de_Menoken Municipio_de_Arlington_(Misuri) Ucrania_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Lillehammer_1994 Municipio_de_Huntsville_(condado_de_Schuyler,_Illinois) Ruido_de_fondo_(libro) Indie-O_Fest FuG_220_Lichtenstein Imperio_Babilonico Ruta_Nacional_56_(Colombia) Usbequistán S_D.Hullera_Vasco_Leonesa SMSC Municipios_de_Sinaloa_por_población GNL3 Responsabilidad_social Régimen_de_los_Coroneles Robotica_autonoma Rincón_de_la_Victoria_(Málaga) Municipio_de_Portsmouth_(condado_de_Carteret,_Carolina_del_Norte) Futbol_de_Inglaterra Universidad_Pontificia_de_Santo_Tomas_de_Aquino_(Chile) Turismo_de_Pesca_en_Paraguay Roncal_Salazar Gautama_Buda Gledplay Trinidad_y_Tobago_en_la_Copa_Mundial_de_Fútbol_de_2006 Iglesia_Rusa_(Sofía) UGC_91 U_S._Route_99E_(centro_de_California) Geografia_de_Sudáfrica Indiana_University_Bloomington Robert_East Unión_Baloncesto_La_Palma Return_of_the_vampire S.E.T.I._(album) U.S._Sassuolo_Calcio

html map