Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cementerio_judío_de_Maguncia Bourbon-Busset Cephaloleia_viridis Bahía_de_Kino Cananeo Bains_les-bains Bienert Basilica_de_nuestra_señora_de_luján Cerastium_arcticum_var._edmondstonii Chacraraju Campus_Universitario_de_El_Ejido_(Málaga) Carlos_Martinez_(mimo) Balneário_gaivota Casa_consistorial_de_Bilbao Best_of_The_Beach_Boys_Vol._3 Callispa_andrewesi Año_978 Carl_Bogenhard Bandera_de_grecia Bruno_Rodríguez_Parrilla Bellum_sociale Caribe_(etnia) Capilla_de_Marcus Bellville_(Ohio) Caso_promedio Carrizales Biela_manivela Bay-sur-aube Black_Hawk_(jefe_tribal) Bosque_mediterraneo Blanco_y_Negro_(álbum) Benjamín_galindo Cartero_honorario Bevis_Corner_(Arkansas) Bielorrusia_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Lillehammer_1994 Bulinus_mutandensis Bleach_Wii_Shiraha_Kirameku_Rinbukyoku Camaras_matriciales Campeonato_Mundial_de_Balonmano_Masculino_de_1974 Biber_salcası Calle_181_(linea_de_la_7_Avenida–Broadway) Biblioteca_Publica_del_Estado_(Zamora) Balanerpeton Campeonato_de_Wimbledon_1947 Baras_(Filipinas) Blas_de_Laserna Benedetto_marcello Baronía_de_san_Luis_de_Anjou Bandera_de_Territorio_Británico_en_el_Oceano_Indico Blackburn_(desambiguación) Calle_145_(linea_de_la_7_Avenida–Broadway) Bisenti Banco_del_Brasil Biblioteca_Estatal_y_Universitaria_de_Gotinga Café_con_hielo

html map