Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Horatio_William_Parker Apostasia_gracilis Mortadelo_y_Filemon_-_Secuestro_aereo Hector_El_Father Hans_Hermann_von_Katte Anthology_(Burzum,_2008) Huaraches Hipérbole Anotis_lanceolata Hato_Puerco_(Puerto_Rico) Hipodromo_La_Rinconada Arum_arisarum Area_Metropolitana_de_la_Ciudad_de_Mexico Artilleria_antiaérea Ibrahim_Babangida Herrera_Crusset Misterios_de_Eleusis Monasterio_de_Santa_María_de_Tolono Atahualpa_Montevideo Ibarretxe Motion_Graphics Grussenheim Herbania Mosjøen Asamblea_Constituyente_de_Bolivia_de_2006 Arrival_(album) Moneda_(española) Hylopetes_nigripes Archipiélago_de_los_Roques Arte_degenerado Hubert_Piozzi Modulo_de_Investigacion_Ruso Hertzing Holderbank_(Argovia) Guardia_Real_de_Espana Huerta_de_la_Marquesa Aurora_(Texas) Hyacinthus_patulus Aporocactus Historia_de_la_Iglesia Ano_155 Avellanado Montagny_en-Vexin Gustavo_R_Velasco Angel_Viñas_Martín Hortelana_de_perro History_Wars Hotep_Sejemuy Hermanos_Lumiere Mucel_(Chemax) Asociacion_Nacional_Ornitologica_de_Cuba Helena_Ravenclaw Grignon_(Saboya) Mnemonista Happy_(canción_de_The_Rolling_Stones)

html map