Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Fort_Knox Flurin_Caviezel Frankenweenie_(2012) Etemmu Ejercito_de_Rusia Enneapterygius_rufopileus Franco_ruandes France-Soir FC_MK_Etanchéité Examen_PIR El_candidato_(novela) Erythroxylon_novogranatense Florentia_Viola F.i.e.s. Francis_Shields Edouard_Duval-Carrie Enrique_de_Orleans Fouad_Didi El_Evangelio_según_san_Mateo El_Aaiún_Bujador_Sakia_El_Hamra Fenaquistiscopio El_Instituto_Broad Fernando_de_Zafra Emmanuel_Chukwudi_Eze Eustacio_de_Antioquía Enfermedades_raras Eremalche_rotundifolia Elecciones_a_la_Junta_de_Andalucía_de_1994 El_misterio_del_tren_azul El_deseo_(telenovela) Espiñuelos El_Chacho Eduard_von_Glinka_Janczewski Espino_navarro Evelio_Moncada El_Alamo_(pelicula_de_2004) Fadeyevo Eusquera_batúa Frangipane Escuela_Normal_de_Paraná Enrique_Gil_Guerra El_aniversario_de_Asterix_y_Obelix_El_libro_de_oro Federico_Ratzel Elecciones_legislativas_de_Colombia_de_1978 Felipe_Augusto_de_Francia Falling_in_between Elecciones_presidenciales_de_Estados_Unidos_de_1968 El_Hombre_Prehistorico_de_Hielo Explotación_pesquera Empoli_Football_Club El_globo_de_Zoey Estacion_Empalme_La_Barrancosa Epipactis_latifolia_var_intrusa Forrest_Gump_(desambiguación) FIFA_08

html map