Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Sagitario_A_Este Telerebelde Songeson Templo_de_Artemisa Tilapa Saint_Jean-de-Sixt Sukhoi_Su-6 Saint-Pierre-Avez Thomas_Müller Sao_Clemente_(Loulé) Síndrome_de_Melkersson-Rosenthal Sinfonia_n._31_(Haydn) Sainte-Helène_(Vosgos) Segismundo_Rákoczi Seongnam_Ilhwa_Chunma Tamazul San_Benedetto_dei_Marsi Sóftbol_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Pekin_2008 Tom_Morley Santa_Iglesia_Catedral_del_Salvador_de_Orihuela Selma_Björnsdottir Selección_de_baloncesto_de_Checoslovaquia Saint_Félix_de_Rieutord Tiempo_Argentino_(desambiguación) Senal_de_Argyll-Roberston TC_Television Segadães Terminator_3_La_rebelion_de_las_maquinas Saint-Ennemond Sanchez_Sola Sherlock_Holmes_(desambiguacion) Saint-Ouen-le-Pin Tia_Petunia This_Is_the_Best_Day_Ever Teoría_miasmatica Tenpyo_Hōji Tokubetsu_kotō_keisatsu Shiu_Ying_Hu Teron Terathopius Stefan_Bojkov Sir_Alan_Ayckbourn Sao_Sebastiao_(Rio_Maior) Supositorio Tamara_Loglan_Siuda Songs_from_Middle-earth Semiónov Tesfaye_Gebre_Kidan Sanicula_arguta Scarlet's_walk Torre_Provincial_(Alicante) Sistema_dodecafonico Sonata Tratamientos_alternativos_usados_para_el_resfriado_común Sergei_Lukyanenko

html map