Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Parque_Nacional_Grandes_Dunas_de_Arena Musée_des_Années_Trente Museo_de_la_Farmacia_de_Santa_Catarina_(Lisboa) Pablo_Latorre Nestor_Oscar_Craviotto PR:MCR Operador_genetico_(computación_evolutiva) Pindan Narcisa_de_Jesús_Martillo_Morán Norberto_Ramos_del_Val Plaza_de_toros_de_Pedro_Bernardo Podolye_Podolsk Odón_Mijalovich Penarroya-Pueblonuevo_(Cordoba) Pearl_Harbor_(desambiguación) Orden_(desambiguacion) Pinacopodium Phungia_scraptiiformis Pelin Partit_Obrer_d'Unificació_Marxista P_S_P. Osvaldo_Aranha Museo_Provincial_de_Bellas_Artes_Franklin_Rawson Oficina_de_Asuntos_de_Taiwán Podentes Ornans Planum_Boreum Pachman Pierre_Chatel Nectrídeos Poropuntius_carinatus Osamu_Tezuka Nervio_oftálmico_(Va) Possagno Plaza_Nueva Object_linking_and_embedding PCPS Nāṭya_śāstra Nero_(Luisiana) Paquicefalosaurino Paisaje_epigenetico München Padre_Castellani Phyllonemus_typus Peyrabout Nikolái_Gerásimovich_Kuznetsov Nizza_di_Sicilia Partido_popular Museo_Textil_y_de_Indumentaria Poblaciones_callampas O_sweet_Saint-Martin's_Land Pablo_G._del_Amo Operador_unario Obila_Club_de_Basket Pharmaceutical_Research_and_Manufacturers_of_America

html map