Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Sravaka Super_Mario_Galaxy Soñando,_soñando_._triunfé_patinando TelQuel Scilla_speciosa Timothy_Blair_Pardee Sustantivos Sergio-Jesus_Rodriguez Sujeonggwa Sao_Pedro_do_Butia Tejeda_de_Tietar_(Cáceres) Takijiro_Onishi Tilapia_bythobates Tarsero_de_Dian Samegua Sindicalismo_internacional Toba-maskoy Synodontis_ornatipinnis Sociedad_Española_de_Psicología_Analítica Sons_of_the_pioneers Teoria_del_reconocimiento Sueco_estandar Tomas_Centeno Tournay_sur-Odon Transportes_Urbanos_de_Zaragoza_S_A.U. Topo_marsupial_grande Senorio_de_Palos Santiago_Perez_Garcia Steindachnerina_dobula Taifa_de_toledo Teleportación_Cuantica Saluda_(Virginia) Selección_de_futbol_de_San_Cristóbal_y_Nieves Secretaría_de_Transporte_de_Estados_Unidos The_D_O_C. Sosúa San_Roque_Casco Sistema_algebraico_computacional The_King_and_I Telered Susy_Delgado Starship Sinde_(Tábua) Sorrus Secuencia_de_Hubble Sotres Tom_Rodriguez Sant_Vicenç_de_Montalt_(Barcelona) Sandaucourt Sierra_de_san_just Söngvakeppni_Sjónvarpsins Todd_Schorr Tradiciones_y_puntos_de_vista_de_la_Iglesia_Católica_sobre_el_Arcángel_Miguel Stop_Crying_Your_Heart_Out Tichý

html map