Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Sumaca Sindrome_de_Méniere Thurnia Sarcidano Savoia_Marchetti_S_M_81_Pipistrello Studien_über_Hysterie Torre_de_la_calahorra Sindrome_de_hospitalismo Senorío_de_Bailen Segunda_Guitarra Sapo_de_Guacamayo San_Jorge_y_el_Dragón_(Rafael,_Washington) Saint_Cyr_la_Riviere Teoria_del_pico_de_Hubbert Santurce_(Vizcaya) Teoría_Z Stefano_della_Bella Saint-Sulpice-d'Arnoult Semana_santa_de_astorga Sayonara_baby Software_de_gestión_de_inventarios Te_frío Tambor_parlante Seine_Saint_Denis Teijeiro Teatro_Felipe_(Madrid) Salvia_lavandulifolia_subsp._approximata Sierra_de_Altamira Serena_libre South_Texas_Project Tonala_(municipio_Jalisco) Toma_de_Miraflores Tomás_Borge Tetragonopterus_riveti San_Blas_Nayarit San_Pedro_de_Montes_de_Oca Shweta_Shetty Saint_Sulpice_(Nievre) Staples_Center_Arena Talaus Sergio_Omar_Almiron Television_en_2008 Teté_Quiroz Shikaripur Sonido_San_Sebastián Transductor_finito San_Miguel_Sigüila Saint_Gervais_sur_Mare Saint-Agreve Singer_Sewing_Machine_Company Segundo_Triunvirato_(Argentina) Somio San_Sebastian_de_Los_Reyes_(Venezuela) Toro_(animal) Tensión_mecanica

html map