Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Carlos_Pérez_García Bangladesí Castillo_de_Azabras Carl_Ludwig_Hablizl Bergasse_du_Petit_Thouars Calocitta_formosa BK_Ventspils Bank_of_America_Plaza_(Los_Ángeles) Bahia_Inglesa Bulbophyllum_cyrtopetalum Bursaphelenchus_coccophilus Centro_Olímpico_de_Vela_Agios_Kosmas Basílica_de_San_Lorenzo_(San_Lorenzo_de_El_Escorial) Campeonato_Europeo_de_Boxeo_Aficionado_de_2013 Bateau_Mouche Bolsero_yucateco Chactún_(sitio_arqueológico) Brezo_negro Boyacá_Patriotas_Futbol_Club Bryophyllum Believe_(album) Centristas_de_ourense Băile_Herculane Belmonte_de_Miranda_(Asturias) Bromus_hordeaceus_var._pratensis Campana_de_Filadelfia Bayubas_de_Arriba Cambridge_(Nueva_York) Azufral Bodas_de_sangre_(desambiguacion) Carta_de_Amiens Carlos_Sanchez_de_Boado_y_de_la_Valgoma Brush_Fork_(Virginia_Occidental) Campeonato_de_Fútbol_de_Costa_Rica_1973 CSKA_de_Moscu Capitalismo_de_compinches Benedikt_böhm Cafeine_(album) Casa_de_los_Heros Bharata_(rey_mítico) B_R_E_W Bignoniaceae Bela_Palanka Batavus_Prorace Centro_(municipio_México) Brabham_BT46B Calamines Cedrela_toona_var_haslettii Castillo_de_Centelles Chadenac Bolbocaffer_interruptum Baltic_(2010) Cedric_Bakambu Catedral_de_Santa_Ana_El_Salvador Biguenzo

html map