Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Nephrosperma_vanhoutteanum Paseo_de_Sant_Joan Nilceia_Freire Norrbottens_lan Oblast_de_Balashov Peorð O'higginista Pierre_Augustin_Dangeard Pleiospilos_bolusii Myosciurus_pumilio Norbert_Font_i_Sague NCIS_(TV_series) Piedad_Bonnet Niccoló_Paganini Osteocephalus_taurinus Perdicion_(cancion) Philautus_terebrans Nemacheilus_sikmaiensis Neizamánovski Parachaeturichthys_polynema Patriarcado_Latino_de_Antioquía Nueve_Ancianos_(Disney) Nueva_guerra_fría Nueva_Gales_del_Sur_(Canada) Oliebol Nauchnyj Parque_nacional_del_Antiguo_Oyo Palmarito_(Puerto_Rico) Polysastra_costatipennis Pinzón_terrestre_grande Porsche_911 National_railways_of_zimbabwe Palacio_de_los_Escudero-Herrera_(Valladolid) Nicoliţă Oliganthes_oxylepis Phleum_capitatum Plicofollis_tonggol Parque_nacional_natural_Alto_Fragua_Indi-Wasi Partidos_políticos_de_México Pignataro_Maggiore París-Limoges Piperia_dilatata Playa_del_Albir Paaliaq_(luna) Mynoglenes_simplicipalpis Olympiacos_Fútbol_Club Norður_Ísafjarðarsýsla Pierre_Theze PR_M-5 Ontológica Organització_Socialista_d'Alliberament_Nacional Neopopularismo Parques_eolicos_de_España Paso_de_Bolan Oreste_Berta

html map