Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Barrios_de_Bureba,_Los Azul_Milošević Brigada_Thälmann Bergantín_Goleta_Córdoba Castillo_de_Siba Cartuja_de_porta_coeli Caerphilly_(queso) Banda_de_Shilcayo Bart_Van_den_Bossche Castillo_de_Huarmey Boomerang_Latinoámerica Cepaea_caesalpini Calle_34_Estación_Penn_(línea_de_la_7_Avenida-Broadway) Caged_Heat_II_Stripped_of_Freedom Burns,_Baby_Burns Calle_Yuri_Gagarin Carlos_Serrano BWF_Super_Series Centro_Nacional_de_Alto_Rendimiento_Deportivo Cerros_de_Millonhue Celebes_Meridional Campeonato_Sudamericano_1919 Catalán_valenciano_balear Buffalo_66 Campeonato_Europeo_de_Atletismo_de_1998 Casabianca_(Q183) Campeonato_de_los_Paises_Bajos_de_ajedrez Bhāgavata_Purāṇa Berastegui Camenzind Britanica Boot_Camp_Clik Camilo_Daza_(desambiguacion) Catedral_de_la_Resurrección_de_Cristo Campeonato_Uruguayo_de_Fútbol_1975 Bryconamericus_lassorum Canis_lupus_pallipes Bauhinia_confusa Cabra_de_la_Legión_Espanola Casais_(Lousada) Bagrat_Shinkuba Centro-derecha_politica Carlos_Hidalgo Campeonato_Europeo_de_Taekwondo_de_1992 Burlata_/_Burlada Berea_(Ohio) Beavertown_(condado_de_Snyder,_Pensilvania) Bernardin Beverīnas_novads Basilica_San_Antonio_de_Padua_(Buenos_Aires) Bella_traicion Baud_rate Carnotaurinae Bandera_del_Estado_Nor-Peruano Canal+_Décalé

html map